Vojinović: Otvaranje poglavlja 27 u prvoj polovini naredne godine

Vojinović je ocijenila da je ova godina bila jako uspješna za sve subjekte koje doprinose realizaciji obaveza iz ovog poglavlja
107 pregleda 1 komentar(a)
Ivana Vojinović, Foto: Savo Prelević
Ivana Vojinović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 12.12.2016. 12:18h

Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) očekuje da će poglavlje 27 biti otvoreno u prvoj polovini naredne godine, saopštila je Ivana Vojinović iz tog resora, navodeći da će Eko fond biti ključni mehanizam za finansiranje obaveza u toj oblasti.

„Očekujemo da će poglavlje o životnoj sredini i klimatskim promjenamabiti zvanično otvoreno vrlo brzo, u prvoj polovini naredne godine. Očekujemo da će tada biti održana Međuvladina konferencija na kojoj će ovo najzahtjevnije i finansijski najintezivnije poglavlje biti i zvanično otvoreno“, rekla je Vojinović.

Ona je, na otvaranju radionice „Monitoring poglavlja 27 – alati i tehnike praćenja“, saopštila da je Crna Gora u ovom momentu, na neki način, spremna za otvaranje poglavlja 27.

„Na bazi urađene Strategije koju je Vlada usvojila, imamo jasno i precizno definisan plan svih aktivnosti koje treba da se realizuju u narednom četvorogodišnjem periodu, definisane nosioce realizacije određenih aktivnosti i procijenjena finansijska sredstva koja je neophodno uložiti“, pojasnila je Vojinović.

Ona je ocijenila da je Crna Gora u ovogodišnjem Izvještaju o napretku Evropske komisije (EK), u odnosu na prethodne, dobila najpozitivniju ocjenu u okviru poglavlja 27.

„Ako bismo izvršili regionalno poređenje sa ostalim državama kandidatima i potencijalim kandidatima, Crna Gora je takođe ostvarila najbolju gradaciju u odnosu na ispunjavanje kriterijuma koje EK postavlja“, navela je Vojinović.

Ona je, govoreći o ključnim izazovima u ovoj oblasti, rekla da su za implementaciju obaveza iz ovog poglavlja potrebna velika finansijska sredstva.

Prema njenim riječima, prepoznajući enormna finansijska sredstva koja je potrebno uložiti nu predstojećem periodu, u novom Zakonu o životnoj sredini uveden je mehanizam Eko fonda.

Vojinović je objasnila da će Fond služiti kao ključni mehanizam za finansiranje obaveza, programa i projekata iz oblasti životne sredine.

„Iako Zakon nalaže obavezu da Fond bude uspostavljen do sredine 2018. godine, potrudićemo se i uložiti sve napore da on počne sa radom i do kraja 2017. godine“, rekla je Vojinović.

Ona je objasnila da su u toku pripremne aktivnosti u vezi sa studijom opravdanosti osnivanja Fonda, kako bi on bio finansijski održiv.

Kako je kazala Vojinović, traže opravdani model Eko fonda u kadrovskom, organizacionom, tehničkom smislu i finansijskom smislu.

„Ono što sa sigurnošću mogu reći i prije izrade studije je da će funkcionisanje Fonda biti zasnovano na takozvanom principu „zagađivač plaća“, saopštila je Vojinović

To znači, objasnila je ona, da će se on u jednom dijelu finansirati od prikupljenih naknada od takozvanih zagađivača životne sredine.

Vojinović je ocijenila da je ova godina bila jako uspješna za sve subjekte koje doprinose realizaciji obaveza iz ovog poglavlja

Izvršna direktorka Bird Life International, Patricia Zurita, navela je da je oduševljena diverzitetom ptica u Ulcinjskoj solani.

Kako je kazala, Crna Gora predstavlja čvoriše biodiverziteta na Mediteranu.

Zurita je izrazila zabrinutost ne postoji u potpunosti adekvatno upravljanje Ulcinjskom solanom i da nivo zaštite ugrožava dugoročno očuvanje,

„Apelujemo na Vladu Crne Gore da pristupi ovom pitanju sa još većim naporima i ozbiljnošću, i da se Ulcinjska solana zaštiti od dodatnog pogoršavanja situacije, time što će se ovo područje proglasiti zaštićenim“, poručila je Zurita.

Kako je rekla, takva odluka bila bi veliki korak ka priznavanju Crne Gore kao zemlje koja je u potpunosti posvećena zaštiti prirode.

Predsjednica Zelene akcije u Hrvatskoj, Željka Leljak Gracin, ukazala je da Evropska unija (EU)želi pristupiti zaštiti životne sredine kao integrisanoj politici koja je uklopljena u sva druga područja.

„To je dobar put, jer nije dobro jedno područje obrađivati samo za sebe, nego treba voditi o zaštiti sredine i kada govorimo o energetici i razvoju transporta“, navela je Leljak Gracin.

Ona je saopštila su nevladine organizacije jako bitne u procesu pristupanja EU.

„One moraju držati sve oči otvorene i pratiti sve što radi Vlada, kao i šta se događa na evropskom nivou“, zaključila je Leljak Gracin.

Tekst je dio projekta "Jačanje kapaciteta za bolju životnu sredinu u Crnoj Gori" koji realizuje nevladina organizacija Green Home, a koji finansira Evropska unija kroz predpristupnu IPA podršku.

Bonus video: