navigacija Naslovnica Premium
Koča Pavlović
19.4.2018 09:18

“I?“

Pomenuta opoziciona kratkovidost, bolje reći uskostranačka sebičnost, i opsjednutost nekih prelivanjem opozicionih glasova, pretopilo je ‘gotovinu u veresiju’

“I?“ Bečić i Abazović
Foto: Luka Zeković

Jedna opoziciona lista je ključ uspjeha, i zato bi bilo neophodno da URA i Demokrate odmah povuku listu koju su predali

Već je neko konstatovao da je strategija ‘otimanja opština’ od DPS-a, uz istovremeno zanemarivanje “državnog nivoa”, bila beskrajno kratkovida. Ona je omogućila stabilizovanje, a potom i snaženje, centralne vlasti koja je u oktobru 2016. bila na koljenima. Rezultati nedjeljnih izbora najbolje pokazuju kakve su posljedice te kratkovidosti. I to ne samo na državnom, već posebno na lokalnom nivou.

Đukanović je, na primjer, samo u Podgorici, u nedjelju popravio rezultat za gotovo 6.000 glasova, u odnosu na oktobar 2016. Dakle, bezmalo za još jedno Rožaje. A opozicija se, od 2016. do danas, od ‘jurišnika na Vladu’, svela na branitelja ‘opozicionih opština’. Kao da je maksimum opozicione ambicije to da bude lokalna uprava pod Milovom centralnom kapom!

Pomenuta opoziciona kratkovidost, bolje reći uskostranačka sebičnost, i opsjednutost nekih prelivanjem opozicionih glasova, pretopilo je ‘gotovinu u veresiju’. Posebno u Podgorici, koja je još u oktobru 2016. bila izvjesno i dosta ubjedljivo opoziciona. A već danas vidimo da je ta izvjesnost dovedena u pitanje.

Pomenuta kratkovida strategija je zakonomjerno vodila do jedne krajnje neodgovorne procjene. One da su predsjednički izbori gotovo nebitni, i da svu energiju treba posvetiti ‘lokalu’, a prvenstveno Podgorici. To nam je demonstrirano u samom finišu predsjedničke kampanje. U samom finišu te ‘nebitne kampanje’, kojoj je Lopov (gle čuda) posvetio impresivnu energiju i potrošio nemala novčana sredstva?! I na kraju je ostvario rezultat kojemu se ni sam nije nadao.

E sada se nameće ono čuveno podgoričko kratko pitanje - “I?”.

Ja ne vidim drugog odgovora osim jedinstvenog opozicionog nastupa, i jedne snažne i intenzivne kampanje. Koja će izlaznost dići na 70%, i koja će tako, prvenstveno Podgoricu a potom i druge opštine, dovesti pod okrilje opozicije.

Jedna opoziciona lista je ključ uspjeha, i zato bi bilo neophodno da URA i Demokrate odmah povuku listu koju su predali, i da se potom odmah dogovorimo o zajedničkom nastupu. Naravno, pod uslovom da to opredjeljenje za zajednički nastup bude iskreno, kako se ne bi ponovile neiskrenosti sa predsjedničkih izbora.

Uvjeren sam da će svaka druga strategija samo produžiti ovaj negativni trend, koji se vidio na nedjeljnim izborima, i koji prijeti da ovu državu dodatno udalji od dostizanja elementarnih demokratskih standarda.

Sve od formalnog uvođenja višestranačja u Crnoj Gori pa do danas, izborne pobjede je uvijek slavio Đukanović. Ali ne samo on - svaki put mu se u izbornom slavlju “pridruživao” i sa njim paralelno slavio i neki opozicioni učesnik izbora. Onaj koji je toga puta uspio da otme nešto glasova od nekih drugih opozicionih kolega. Iskustvo i elementarna logika navode na zaključak da je baš ta činjenica, i da su baš ti opozicioni “slavljenici” - izvor Đukanovićevog političkog trajanja. Zato je jedna opoziciona lista ključni korak ka izbornoj pobjedi u Podgorici i drugim opštinama.

Autor je potpredsjednik PzP-a

Ocijeni:

1 2 3 4 5

3 (17 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 22

• Betty 5 mjeseci i 1 nedelja
    Sinoc je na javnom servisu Srdja Popovic nacrtao sto treba da se radi. Ima li volje u opoziciji da promijeni stvari, to je drugo pitanje jer im, realno, nista ne nedostaje. Cak vjerujem da ce vlast prije iskoristiti ideje ovoga covjeka. Ama zaslzili smo i ovakvu vlast i ovakvu opoziciju, to nam je mjera u ovomo trenutku.
    ( 1 )
    • 5
    • 0
    Apple 19.4.2018 13:12
    auuu nije ga valjda javni servis zva! Izgleda samo oni imaju para da Srdju plate
    • 4
    • 0
  • Apple 5 mjeseci i 1 nedelja
    auuu nije ga valjda javni servis zva! Izgleda samo oni imaju para da Srdju plate
    • 4
    • 0
  • represija 5 mjeseci i 1 nedelja
    Koca, care, da auto vodim kod majstora i da mi svaki put nalazi opravdanje zasto ga nije popravio, pa jednom bi rekao dosta je vise trazim drugog majstora... Realno, pukli ste... Prodali ste Niksic, odugovlacili ste maksimalno sa predsjednickim kandidatom... A sad adio!! Ostalo vam je tih paruljina, ne brinem se ja za vas ni najmanje...
    • 1
    • 0