navigacija Naslovnica Premium
Ratimir Vujačić
NIŠTA NIJE SLUČAJNO
1.5.2014 10:28

Milo, Konik je uz tebe

U stroju odbrane revolucije našao se i jedan profesionalni glumac sklon retorici. Uvrstio se međ’ one rođene talente bez dana akademije i odgovarajuće obuke

Milo, Konik je uz tebe
Foto: Vesko Belojević

...i tako prihvatali novac da bi djelovali protiv interesa svoje države ne mogu ni razmišljati do logikom korupcije.“ (Vijesti, 28. april)

Jedan bauk kruži Crnom Gorom - bauk demokratije. To vam je ono kad se neprestano ponavljaju „izbori“, a redovno pobjeđuju „patriotske“ i „državotvorne“ snage, formacije i entiteti. Ukorijenjeni u vlasti vazda i lako nađu dovoljno svjedoka za svoj projekat. Koji se, projekat, hitro mijenja i usaglašava sa aktuelnim nadređenim subjektom - makar isti bio preko okeana. Daleko, rekli bi neki, ali ne previše. Projekti tuđi, a naši. Što bi mi bez njih: staljinizam, tranzicija, neoliberalizam,... integracije, diferencijacije.

Prethodnici i učitelji današnjih svedržitelja postajahu odvažni patrioti i borci narodno-oslobodilačkog rata - revolucionari - izjavama tri svjedoka. To je bila borba za glasove u okviru socijalističke revolucije. Tako je nastao otutašan korpus potonjih prvoboraca, djelatnih u šumama izniklim poslije rata. Potlje su nastavili u iste opanke - bez suvišnih predrasuda - nije im bio blam ni saradnja sa klasnim neprijateljem. Sa kojim su se gledali „preko nišana“ tek u Titovim čitankama. Najposlije su u kapitalizmu i nazadnjaštvu našli utočište i pretekli u tom smislu najspremnije četnike. Transatlantski neoliberali - svoji na svome.

Legitimno je biti daleko

U stroju odbrane revolucije našao se i jedan profesionalni glumac sklon retorici. Uvrstio se međ’ one rođene talente bez dana akademije i odgovarajuće obuke. On je morao mukotrpno da uči u jednom dalekom gradu, ono što njegovi saborci znaju od samog početka, dječijeg vrtića i ostalijeh obrazovnih ustanova. Pak se obaška potrudio da bude prizvan i dostojan zvjezdanih poslenika glumišta - nosilaca sporednih uloga u nekoliko prevratničkih epoha.

Ono što je on učio u tuđini, ništa ne mari - vratio se i dočekan kao direktor, ministar - osvjedočeni domoljub među rodoljubima. Oni drugi, naivni pretendenti, neće proći ni ovog puta: “Njihov glavni grad je negdje tamo daleko u drugoj državi. Za mene je to legitimno, ali kada oni pretenduju da vrše vlast u mom gradu u mom biću se nešto pobuni...“ No pasaran - odlučan je kako i priliči jednom patrioti i direktoru. Ne dirajte u njihove krugove. To je već intima: svoj grad, svoje biće, partija, ministarsko mjesto... Nepristojno se tu miješati i čeprkati.

Korupcija to su drugi

“Organizovali smo se tako da će svi najbolji timovi biti na terenu, ne savjetodavno nego da rade sa ljudima u njihovim kućama...“, predsjednik DPS-a.

Ovo nije afera snimak, nije Mašan... ovo je evroatlantska integracija. Doprinos i iskorak DPS-a prema vladavini prava i bezbjednosti u regionu. Predsjednik se zanago razumije u koruptivne radnje, njihovo nekažnjavanje posebice. Istina, radi se o osebujnom, ličnom - obaška revolucionarnom - pristupu ovoj osjetljivoj materiji. Tako nas prvi ministar izvršne vlasti izdašno obavještava o razuđenoj korupciji građana i konkurenata umjesto da ih jednostavno uhapsi.

U okviru opisa poslova svog radnog mjesta. Da, ali onda ne bi imao sa kim da se takmiči na demokratskoj sceni. Dovoljno je da mu ne diraju u njegove krugove i neka slobodno djeluju „protiv interesa svoje države“. Premijer brani državu prigodno i teatralno - uoči Izbora. Suviše je demokrata i Evropljanin da bi žrtvovao simpatičan privid i demokratske izbore zbog tamo neke korupcije. Uostalom, i sam dobro zna da korupcija nije tako crna kao što pričaju zavidljivci. Razumije se, pouzdano, u njenu prirodu i logiku. Teško se uostalom u Crnoj Gori živi od rada i tu njegovi glasači imaju puno razumijevanje.

Prisutni Zenon iz Grblja gunđa u sebi: vrijednost naših vrijednosti dovedena je u pitanje; došlo je do ukidanja privilegovane spoljašnje reference... rasprskavanja strukture dominacije koja je sebi, ipak, obećavala, ako ne vječnost, onda sasvim perspektivnu budućnost.

Ocijeni:

1 2 3 4 5

0 (0 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 12

• majstor rajo 4 godine i 4 mjeseca
    Ту сам Чалки весели "Црногорче". Извините на досади али се мора нешто мијењати. У црно нас зависте.
    • 0
    • 0
  • Cetnici SMRDE 4 godine i 4 mjeseca
    Đe si Rajo, stari smoru.
    • 0
    • 0
  • roberto baggio 4 godine i 4 mjeseca
    Imao sam svojevremeno zamjerku na nacin pisanja majstor raja,medjutim posle njegovog objasnjenja sam to prihvatio.Medjutim istina je samo jedna sto se tice cinjenica o kojima on pise ,istinite su iako bolne i zbog koga bi se mi koji zivimo na ovom malom prostoru trebali debelo zastidjeti.Postkomunisticka svijest debelo je ovdje ukorjenjena stim sto su je zafilovale primjese fasizma tako da je idiotizam potpun.Majstor rajo udara po ova dva vampira glogovim kolcem i za to zavredjuje postovanje.
    • 0
    • 0