navigacija Naslovnica Premium
PISMA UREDNIKU
14.11.2017 10:49

Opstrukcija opozicione štampe ili podvala?

Interesantno je da se ovo sve češće događa dva do tri mjeseca pred izbore

Opstrukcija opozicione štampe ili podvala? Ilustracija
Foto: Luka Zeković

Zbog važnosti pisanih glasila  za građane,  bez obzira na njihovo političko opredjeljenje, moram da ukažem na nonsens koji opterećuje prodaju i izaziva revolt potrošača. Polazim od toga da novine nijesu namijenjene samo onom dijelu potrošača koji ih redovno čita, nego i artikal koji se nudi i drugim licima, kao i bilo koji drugi potrošački proizvod.  Međutim, zbog političke obojenosti ili specifičnosti, taj artikal je izložen partijskim manipulacijama poput onih bračnog para Jelić 1:4 ili 1:10.

Navešću  moja zapažanja. Kao redovni čitalac,  20  godina Vijesti i 27  Monitora, nailazim na poteškoće koje mi svakodnevno testiraju živce.  Naime, u četiri ključna lanca za snabdijevanje, pretežno prehrambenim i kućnim potrepštinama Voli, Idea, Franca i Aroma - gdje kupujem  95%  potrepština, posljednju godinu sve više imam neprijatnosti. Uđem u prodavnicu, kupim 5, 10, 20 artikala i prije kase redovno uzmem novine. Uglavnom, kupovine obavljam između 9 i 11 sati. Gdje su vam Vijesti?  Nema, prošle! Tražim Monitor petkom - ne mogu u onoj gomili novina da ga nađem, pa da se ubijem. Tražim pomoć prodavačice. Nađe ga ispod nekog od gomile nedjeljnika ili periodičnih časopisa. Ponekad nema, prošao. Dolazim na autobusku stanicu i ne vidim Vijesti na pultu za novine. Ipak pitam prodavačicu: Imate li Vijesti. Imamo. I vadi ih ispod Pobjede. Zašto ih prekrivate tim... DA IH NE GLEDAM. Bacam ih ljut i odlazim sa riječima: moja noga neće preći prag ove prodavnice. I nije sljedećih 8 mjeseci. I još će toliko. U vrijeme  sramnog Infomera, svakog dana su njim prekrivane Vijesti i Dan.

Interesantno je da se ovo sve češće događa dva do tri mjeseca pred izbore.  

Neki dan poslovno sam bio u najvećem gradu na sjeveru. Na najprometnijem mjestu u gradu je kiosk za novine.  Dajte mi Vijesti. Nema. Prvi put u 20 godina da se to dogodi, a tek je 10 sati! Produžim prema centru. U dva kioska imaju, a u dva nemaju  te novine.

Nije moje da se bavim prodajom novina. Ni ko i kako vrši ili ne vrši opstrukciju. Ali kao potrošač moram ukazati prodajnim lancima  da ovaj problem moraju riješiti na civilizovan način. Moraju biti oprezni da ako u ovom problemu leži politika istu isključe. Ovo je potrošački artikal kao i svaki drugi. Ako ovo ne razumijete - da objasnim: imam prodavnicu iz jednog od vaša četiri lanca na 300 m od kuće. Kupim sve i na kraju mi kažu nema Vijesti. Prošle. Koliko primjeraka dobijate? Pet. I sad kad sam sve kupio trebam da idem u grad oko 3 km da kupim novine. Razgovarao sam sa šefom i objasnio mu: nema trgovine bez novina! Gledao me je kao Marsovca. Pa ipak, od tog razgovora uvijek sam našao neprodat primjerak. Oprostio sam im 2 litra pokvarene varenike, kojoj je istekao rok - ali novine neću nikome. Sada smo dobri prijatelji. Drugi šef prodavnice je bio toliki jado da kod kasirke nije smio da provjeri dali ima Vijesti  ili nema. A insistirao sam da to uradi. Pa ipak: ne sumnjam u osoblje i vjerujem da pošteno obavljaju svoj slabo plaćeni posao. Svuda se trude da vam pomognu, izađu u susret. Izuzetak ne čini pravilo.

Konstatujem: proizvođač, distributer, prodavac - nijesu isključivi krivci. Ni oni koji se služe najprljavijim načinima u interesu politike. Moje zapažanje je da vam je, gospodo direktori prodaje u sva 4 lanca  koja naveo, prodaja štampe, način prezentacije i mjesto gdje je obično držite ispod svakog civilizacijskog minimuma. A svaki i najmanji drugi artikal vam je važniji od novina. Osobe sa osjećajem za trgovinu shvatiće  da ovo pišem iz dobre namjere. Ograđujem se od generalne konstatacije.

Drugo: mi smo mala država, malo tržište,  velika konkurencija, a Boga mi i često nezdrava - ne smijemo sebi dozvoliti ovakav oblik neodgovornosti. Ali za koji drugi artikal koji prodajete važe druga pravila?

Predlažem: Uvažavanje artikla zvani štampa - i bolji tretman po položaju u prodajnim objektima.  Jednakopravan status svake novine. Drugo: hitnu izmjenu postojećih vrsta stalaka - u kojima neće moći biti manipulacija za dnevne novine - domaće i iz stranih država. Isto važi i za periodične publikacije, domaće i strane. Minimalno tehnički obrazovan čovjek može vam napraviti  ovu konstrukciju. Samo jednako prezentovana ponuda  može imati pun komercijalni efekat. To su za vas sitne pare. A veliki civilizacijski pomak u prodaji štampe. Spreman da vam tehnički pomognem - uz uslov ni hvala.

Ovo je samo vrh ledenog brijega. Prodajni lanci štampe su priča za sebe. Često skučeni prostor kao u staretinarnici.  Sve se svodi na savjest prodavača-ice.  Primitivizam  u kojem najbeznačajniji proizvod ima primat nad onim što se zove prodaja štampe. Neka ovo komentarišu iskusniji od mene.

Momir ČOLOVIĆ, upravitelj stroja u penziji

Ocijeni:

1 2 3 4 5

5 (17 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 1

• ex writer 5 dana i 14 sata
    Momire, novina ima po cio dan, u većini ovih trgovina, i to da pretiče. Govorim za dio Podgorice oko Gintaša, ima vazda slog neprodatih novina u 6 uveče, ima I tada Vijesti koliko volite, i Monitor petkom. Na autobuskoj stanici isto tako. U Franci pored Gintaša, u dvije Arome ka autobuskoj stanici, na trafici ispred Volija i u Voliju kod Sahat kule... Ne znam gdje vi živite, ali u ovom dijelu Podgorice ima novina za izvoz, sve do uveče.
    • 2
    • 0