navigacija Naslovnica Premium
Slobodan Vuković
USPUTNI ZAPISI
21.1.2018 11:43

Tesla

Svojataju ga i Srbi i Hrvati. “Jednako se ponosim mojim srpskim rodom i mojom hrvatskom domovinom”- kazao je genijalni naučnik

Tesla Ćošak Nikole Tesle na Menhetnu
Foto: Slobodan Vuković

Prije 75 godina, u sobi 3327 na tridesttrećem spratu hotela “Njujorker”, umro je u 86. godini Nikola Tesla. Sav njegov imetak nalazio se u dvije sobe njujorškog hotela; u jednoj je stanovao, a u drugoj držao spise, arhivu i lični namještaj. Pogrebni ceremonijal održan je u njujorškoj katedrali Saint John the Divine u prisustvu oko dvije hiljade ljudi. Počasnu stražu držali su nobelovci, a Eleonora Ruzvelt uputila je telegram saučešća u svoje i u ime svog supruga, Franklina Ruzvelta, predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Telegram sa izrazima najdubljeg saučešća poslao je i tadašnji potpredsjednik SAD, Valas. Tesla je kremiran na groblju Ferncliff cemetery, nedaleko od Njujorka, a njegov prah prenijela je 1957. u Beograd Šarlota Mužar, dugogodišnja sekretarica Save Kosanovića, jugoslovenskog ambasadora u Vašingtonu, Teslinog nećaka.

Boraveći svojevremeno u Americi, upoznao sam Šarlotu, ženu hrvatskih korijena, rođenu u Pensilvaniji. Imala je tada 81 godinu. Poznavala je Teslu, koji je posljednje godine života proveo u siromaštini, jer je sve što je zarađivao ulagao  u nove projekte. Jednog jesenjeg dana 1942. pozvao je telefonom Šarlotu i zatražio pozajmicu od  pedeset dolara; tada prilično značajnu svotu.

Odmah je otišla u hotel “Njujorker”. Zatekla ga je u pidžami; sjedio je na krevetu, pokriven do ramena. Bio je, pričala mi je Šarlota, sama kost i koža! Dala  mu je svoj lični novac koji joj je kasnije Sava Kosanović vratio…

Genijalnog naučnika poznavao je i Crnogorac, slikar Savo Radulović, rođen u nikšićkom Gornjem polju; decenijama stanovao na Menhetnu, na Leksington aveniji.

- Da. Sretao sam se s Nikolom Teslom. Pred kraj Teslinog života imao sam želju da ga portretišem - kazao mi je Savo Radulović. - Nažalost, to nijesam učinio, jer je Tesla ubrzo, 7. januara, 1943. godine, umro, a ja sam s američkom vojskom već bio u Africi…

Nikola Tesla, “čovjek van vremena”, rođen 10. jula 1856. u Smiljanu  kod Gospića. Školovao se u Gospiću, Karlovcu, Gracu i Pragu. Godine 1884. odlazi u Ameriku, zemlju velikih mogućnosti, gdje je ostvario najveći broj svojih izuma. Govorio je da napredni razvitak čovjekov zavisi u prvom redu od pronalazaka. U

Patentnom zavodu Sjedinjenih Američkih Država patentirano je preko sedam stotina Teslinih otkrića. Pored mnogih epohalnih ostvarenja, Tesla je pronalazač  robota kojim je, putem radija, upravljao još davne 1898. godine u Njujorku, a iz te koncepcije razvili su se kasnije teledirigovani projektili. On je jedan od tri

Nikola Tesla (Slobodan Vuković, kolumna) Vrata Tesline sobe u Njujorkeru 

Amerikanca čije je ime uzeto kao mjerna jedinica. Konstruisao je 1895. prvu hidrocentralu u svijetu, koja na Nijagarinim vodopadima i danas radi. Početkom Drugog svetskog rata, protiveći se šovinizmu, nacizmu i fašizmu, pronašao je “zrake smrti” i ponudio Pentagonu da ih upotrijebi u borbi protiv fašizma. To je, očigledno, bila preteča današnjih krstarećih raketa…

A crnogorski iseljenik iz Komarna, višedecenijski Njujorčanin, ljekar Ljubo Vujović, snimio je film o Nikoli Tesli.

- Nas u dalekom svijetu i dalje ujedinjuju takvi ljudi kao što su Nikola Tesla i Mihailo Pupin - veli mi Ljubo Vujović. - Mi koji živimo daleko od rodne grude želimo da sačuvamo sve naše velike vrijednosti, jer živimo i radimo u civilizacijskom svijetu gdje se ne gleda ko je koje vjere ili rase, već kako i šta zna da radi.

Biram one naše ljude, iseljenike, koji su bili veličine, a njihovi životi i poduhvati nijesu dovoljno rasvijetljeni…

U svojoj kući u Bruklinu, jednu sobu je pretvorio u mali filmski studio, nabavio skupocjenu opremu, uložio mnogo novca i vremena; obilazio njujorške biblioteke i mjesta đe je Tesla boravio.

Sekretar Društva “Nikola Tesla”, Nikola Kosanović, s pravom je govorio da je dr Ljubo Vujović “najvelikodušniji dobrotvor koji je potrošio hiljade dolara na snimanje filmova o Tesli”.

I meni se posrećilo da se prilikom boravka u Njujorku bavim Teslom. Iako je moje znanje u snimanju filmova skromno,  dr Ljubo Vujović me jednog ljeta “zatvorio” u svoj bruklinski filmski studio đe sam pomagao da završi fim o čuvenom naučniku. Film je emitovan na tadašnjoj Televiziji Beograd. Na špici je stajalo i moje ime.

Ubrzo mi je, datirano iz Bafala, stiglo pismo Nikole Kosanovića, sekretara Društva “Nikola Tesla”.

“Poštovani g. Vuković,
U ime Društva ‘Nikola Tesla’ želim da vam se najsrdačnije zahvalim na prikazivanju  video-trake o našem zajedničkom dobročinitelju dr Nikoli Tesli. Veoma je bitno da on ne bude isključen iz društvenog tkiva našeg, kao i vašeg,  društva, a i čitavog svijeta. To što je njegov  rad i ime izostavljeno, bilo slučajno  bilo namjerno, iz udžbenika i enciklopedija svijeta, uključujući i našu Enciklopediju Amerikanu, obavezuje nas da se i dalje bavimo ovim javnim radom…
      Sa iskrenim pozdravima,
      Nicholas Kosanovich
      Sekretar
      Društvo “Nikola Tesla”.

Srpska pravoslavna crkva želi da premjesti Teslin pepeo iz Muzeja Nikole Tesle  u Hram svetog Save! Muzej se žestoko opire toj nakani. Mnogi smatraju da je spor između Muzeja i Srpske pravoslavne crkve oko Tesline urne samo biznis, borba za turiste…

Teslina arhiva, koja je poslije njegove smrti bila uskladištena u Njujorku, otvarana… Volio je golubove; i ne samo njih.  Zagonetna je Teslina privatnost.  “Seksualni život igra veliku ulogu u životu svakog čovjeka. Priroda je stvorila privlačnost polova, da bi obezbijedila opstanak ljudskog roda” - rekao je Tesla.

Svojataju ga i Srbi i Hrvati. “Jednako se ponosim mojim srpskim rodom i mojom hrvatskom domovinom”- kazao je genijalni naučnik.

Crnogorski knjaz Nikola odlikovao je 23. aprila 1895. Nikolu Teslu Ordenom  Danila I.

Autor je novinar i pisac

Ocijeni:

1 2 3 4 5

4 (9 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 31

• sonnyy 6 mjeseci i 3 nedjelje
    Da je Tesla živio u hrvackoj završio bi u Jasenovcu...
    ( 1 )
    • 7
    • 0
    sonnyy 21.1.2018 16:43
    Da slucajno to selo za 50g bude u sastavu Italije reci ce onda da je bio Italijan...Najkrace rečeno, on je Srbin rodjen u Austougarskom selu Smiljan...
    • 5
    • 0
  • gagi69 6 mjeseci i 3 nedjelje
    Mala ispravka: Tesla je umro u 87-oj godini života, a ne u 86- oj. Bio je prevashodno pronalazač (izumitelj), potom naučnik. Dao je preko 700 patenata od kojih su neki premašili nivo naučnog rada. Zbog doprinosa nauci Međunarodna elektrotehnička komisija uvela je jedinicu Tesla (T) za magnetnu undukciju. (T=Wb/m²). Teslin indukcioni motor (obrtno magnetno polje) smatra se jednim od 10 najvećih pronalazaka svih vremena.
    • 6
    • 0
  • sonnyy 6 mjeseci i 3 nedjelje
    A da je radio i Kini po tebe bio Kinez...e to je Balkanska logika...
    ( 3 )
    • 5
    • 0
    Johnny 21.1.2018 17:47
    Po toj kosmopolitskoj logici sto cemo sa bracom Wright, jesu li on Englezi, Holandezi ili ipak Amerikanci ? Tesla je imao americko drzavljanstvo, koje tammo odredjuje nacionalnost. To znaci da je davao zakletvu na vjernost USA
    • 1
    • 1
    sonnyy 22.1.2018 07:16
    Drug, samo na Balkanu se čovjek pise ne što je, vec kako se osjeca...Evo ti primjer...ako neko kupi Maltezera i odvede ga za Njemacku..da li je to i dalje Maltezer ili je mozda postao Njemacki Ovčar. Drug to si sto si...
    • 2
    • 1
    Johnny 22.1.2018 15:48
    Kako onda kad Srbin primi islam postane Bosnjak, a kad se Tesla zakune pred bogom da prima americko drzavljanstvo i nacionalnost ostaje Srbin ? Treba li da pretpostavimo da je Tesla grdno laga samo da dobije pristup parama,trzistu i patentima.
    • 1
    • 1