navigacija Naslovnica Premium
Milojka Perović
19.6.2017 14:46

Zlo se dugo pamti

Što se BiH tiče, samo ću spomenuti da je popis stanovništva 2013. pokazao da u toj državi živi oko 850.000 stanovnika manje nego 1991. godine...

Zlo se dugo pamti
Foto: Shutterstock.com

„Plakalo je nebo, plakali su neki od nas, a naše suze s kišom sjedinjene, kvasile su bosansku zemlju, moleći je da nam oprosti što smo je u odsudnim danima napuštali. Ostalo je Sarajevo u opsadi. Doskorašnja ljubav među prijateljima i komšijama nestajala je u dimu baruta, a teška olovna zrna i granate, nabijeni mržnjom, ubijali su i jedne i druge, ubijali su sve nas.“ (iz priče „Povratnik“, M.P.P.)

Povodom 20. juna, Međunarodnog dana izbjeglica, ne želim da pišem o sebi, jer sam, za razliku od preko milion građana Bosne i Hercegovine, iz Sarajeva otputovala kod moje majke u Nikšić. Biti izbjeglica u rodnom gradu bilo je veoma bolno, ali mi je trpljenje sudbina trajno namijenila.

Što se BiH tiče, samo ću spomenuti da je popis stanovništva 2013. pokazao da u toj državi živi oko 850.000 stanovnika manje nego 1991. godine...

Bolesni umovi svjetskih političara zarad sopstvenih interesa, internih ili globalnih, otvaraju krizna žarišta, gdje stradaju države i ljudi. Nebrojeni ljudi ginu na ratištima, vojnici i civili, dok milioni napuštaju svoje domove i odlaze širom svijeta u neizvjesno.

Prema izvještaju UNHCR-a za 2015. godinu, u toj godini je „došlo do nagle eksplozije prinudnog raseljavanja, koje je dostiglo najveći nivo ikada zabilježen i koji predstavlja neizmjernu ljudsku patnju“. Na kraju 2015. godine u svijetu je bilo raseljeno 65,3 miliona ljudi…” Veći dio izbjeglica na planeti dolazi iz Sirije, Avganistana i Somalije.

Preko 50 odsto izbjeglica i raseljenih su djeca, koja su izgubila svoje pravo na djetinjstvo. Mnogo je rastavljenih porodica, čiji članovi bježe u različite zemlje, ili je dio njih ostao na ratištima, mnogo je siročadi, mnogo je suza, patnje, tuge... mnogo je ljudskog grijeha!

Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i Rusija drhte pred talasima izbjeglica, nevoljne i nemoćne da ih zbrinu. “Piromani” i “vatrogasci” za istim stolom smišljaju strategije zbrinjavanja nevoljnika i raspravljaju o kvotama, dok fabrike oružja rade punom parom.

U Mediteranu je 2014. godine poginulo 10.000, a u 2015. godini u talasima je smrt našlo oko 3.800 izbjeglica.

Pored potresnih slika koje smo imali priliku da gledamo na TV - umiranje na dugom putu, masovne smrti u morima, zatvaranje granica, žičane ograde u Mađarskoj... itd., Oxfam i druge humanitarne organizacije iz Srbije i Makedonije objavile su svjedočenja migranata o kršenju njihovih ljudskih prava, sa posebnim osvrtom na Bugarsku, Srbiju, Mađarsku, Makedoniju i Hrvatsku. Pojedinci i grupe preživjeli su nezamislive torture.

Crna Gora je krajem prošlog stoljeća u jednom periodu na svojoj teritoriji imala preko 100.000 izbjeglica i raseljenih lica, što je rijedak primjer gostoprimstva i humanosti, ali je taj humani gest zasjenila deportacija bosansko-hercegovačkih izbjeglica 1992. godine.  Zlo  se dugo pamti!

Na svemu ti hvala, Sarajevo grade!

Bilo mi je toplo u njedrima tvojim...

Zato oprosti što se na put kretoh

Kada te okovi stegoše ljuti…

I ja se s gorkom sudbinom sretoh:

U rodnom gradu, bez malo nade,

U mjestu stojim, godine brojim…

Nebo i pogled, sve mi se muti…

Ocijeni:

1 2 3 4 5

4 (11 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 2

• miros_3 2 mjeseca
    Dizete spomenike na sred Podgorice Srebrenici,Hercegovcima..spomen groblja Njemačkim nacističkim vojnicima koji su činjeli strasne zločine prema Crnoj Gori...Jos cinicno izjavljujete "Zlo se pamti dugo"..đe su vam pomeni za 180 momaka koje je DPS i Milo premijer,tadašnji i sadasnji gospodar zivota i smrti,gurnuli u strasnu smrt "RATA ZA MIR"..Za njihove porodice je zavrsen 3.svjetski rat,bačena atomska bomba.Zaboravili ih kao zadnje pse ni poklonili im se niste a ne sto drugo.Tuđe večere!!!!!
    • 4
    • 0
  • miros_3 2 mjeseca
    Vijesti@ Mogli ste na ovaj dan da se okrenete Crnoj Gori i njenim izbjeglicama.Godišnje7-8000 Crnogoraca većinom muhamedanske vjere,bjeze od gladi i bijede iz Crne Gore,besposlice,korupcije i sa Sirijcima i Avganistancima se potucaju po Evropi,tražeći spas za sebe i đecu,azile i bilo kakvu pomoć.Do kad ce te da se okrećete Bosni,Sarajevu,Srebrenici a zaboravili najveće genocide sto pamti covjecanstvo u Crnoj Gori u Pivi i Velikoj.Nije to bilo davno,nego su svjeze rane itekako.Sram vas bilo!!!
    • 3
    • 0