Specifični zvuci brazilske muzike

Koncertom u Muzičkom centru Crne Gore obilježeno je 200 godina nezavisnosti Brazila

1286 pregleda 0 komentar(a)
Sa nastupa, Foto: PR Centar
Sa nastupa, Foto: PR Centar

Zvucima klasične brazilske muzike, koju je je izveo ansambl Kamerata Balkanika, čiji sastav čine muzičari iz regiona, obilježeno je 200 godina nezavinosti Brazila u Muzičkom centru Crne Gore (MCCG).

Na repertoaru koncerta, koji je organizovao ArtLink u saradnji sa Ambasadom Brazila i MCCG, bila su djela dva najpoznatija brazilska kompozitora Vile Lobosa i Karlosa Gomesa. Osnivačica i umjetnička direktorka ansambla Jovanka Višekruna Janković, rekla je da je uvijek oduševe polet i divna energija koji se osjećaju dok orkestar svira i koji ponesu publiku.

”Ova energija ponese i mnoge svjetski priznate umjetnike koji su nastupali sa Kameratom Balkanikom. To su čelisti Ištvan Vardai i Jan Fogler, violinisti Ana Tifu, Fedor Rudin, Robert Lakatoš, fagotista Đorđo Mandolezi, dirigent Banjamin Hamehouts, Konstantin Grigore, Roman Kariolou, pijanista Alberto Fero. Sve su to velika imena koja su nastupala i po nekoliko puta sa njima”, navela je Višekruna Janković.

U sastavu su sve sjajni solisti, kaže ona i ističe da može puno da se nauči od njih kad se skupe njihova sinergija i ljubav prema muzici. To je potvrdio i violinista i član Kamerate Balkanike Viktor Huter koji je rekao da je prvi put svirao brazilske kompozitore, i istakao da u orkestru do sada nisu imali priliku da izvode takva djela, ali da su dali sve od sebe da to odrade na što većem nivou. Takav je i ansambl, dodatno jer ga čine muzičari iz regiona koji su svi kao solisti dobri.

”Mnogo znači saradnja sa takvim muzičarima. U orkestru je dobra atmosfera, svi smo željni da napredujemo”, zaključio je Huter.

Višekruna Janković je dodala i da je Kamerata Balkanika anasambl koji njeguje umjetničku izuzetnost, navodeći da je kao umjetnik imala visoke profesionalne kriterijume i nije dopuštala da neki umjetnički aspekt bude zapostavljen zarad nečeg drugog.

”Ono što je zanimljivo u ovom ansamblu je što predstavlja regionalni projekat u kojem sviraju umjetnici iz cijelog regiona. U nekom smislu predstavlja pomirenje u regionu kroz muziku, što je prepoznato i od Ujedinjenih nacija. Mi smo u Beogradu svirali koncert na Dan Ujedinjenih nacija koji su nazvali Koncert za mir”, navela je ona.

Ambasador Brazila u Crnoj Gori na nerezidentnoj osnovi Žoze Mauro da Fonseka Kosta Kouto rekao je da mu je drago što su prvi put u Crnoj Gori uspjeli da organizuju događaj povodom obilježavanja nezavisnosti Brazila.

”Što se tiče 200 godina nezavisnosti Brazila, to je bio dugačak put. Napomenuo bih da, bez obzira što je u konstituisanju države Brazil Portugal imao svoje primjese, taj put ka nezavisnosti je bio miroljubljiv. Bez obzira na sve, Portugal je uvijek bio naš prijatelj, kao i ostale države sa kojima se graničimo”, naveo je Kosta Kouto.

O tome kako se stvarala klasična brazilska muzika podsjetio je na to da su prvom kralju Brazila roditelji bili Portugalci, a da je jako volio umjetnost i nauku.

”On je pozivao kompozitore klasične muzike iz Evrope koji su tako uticali na brazilske umjetnike. Tako se stvarala klasična brazilska muzika, koju smo večeras čuli. Poslije toga, brazilska muzika je imala uticaje iz Afrike, ali i drugih evropskih zemalja Italije Francuske i Španije”, naveo je Kosta Kouto i istakao da je specifična i u cijelom svijetu poznata i moderna brazilska muzika, posebno bosa nova i džez.

Bonus video: