Muškarci pod pritiskom: Kako se mjeri količina intimnih odnosa?

Ustaljeno mišljenje je da je snažan libido sinonim za muškost. "Ovo je problematično iz više razloga, a najviše zbog toga što vrši neprikladan pritisak na muškarce da budu hiperseksualni", kaže Bokodi.

8348 pregleda 2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Mnoge žene misle da momci imaju veći libido od njih, ali to nije uvijek tako. StručnjakInja za seks i veze, Nađa Bokodi, razbija mit o tome da muškarci uvijek žele akciju – i objašnjava kako je ta pretpostavka štetna.

U svojoj kolumni Nađa je napisala da joj se prijateljica povjerila kako s dečkom ima seks samo šest puta godišnje, a da on ne želi više od toga. ‘Ja to želim stalno, a on ne. Ne znam šta da radim’, rekla joj je prijateljica, čiji je partner provjerio i nivo hormona, razgovarao s psihologom i čak pokušao kratko vrijeme da ide i na hipnoterapiju. Nakon što ništa od toga nije dalo rezultate, postavila mu je očajnički ultimatum – on će se pokrenuti i imaće više seksa ili je veza gotova.

Raspravljajući o problemu koji je imala njena prijateljica, Nađa objašnjava da smo uslovljeni da vjerujemo da muškarci uvijek žele seks.

Ustaljeno mišljenje je da je snažan libido sinonim za muškost. "Ovo je problematično iz više razloga, a najviše zbog toga što vrši neprikladan pritisak na muškarce da budu hiperseksualni", nastavila je.

Nađu kao stručnjaka za odnose stalno pitaju šta je ‘zdrava’ količina seksa. Iako je sama srećna, kako kaže, što dijeli statistički prosjek s parovima koji imaju zadovoljavajući seksualni život – jednom nedjeljno – nikada ne želi da tvrdi da postoji tačna količina odnosa koju treba imati. I misli da niko to ni ne bi trebalo da radi.

Nema ništa loše u tome da se imate seks šest puta godišnje, ali takođe ne misli da su ljudi koji to vole više od dva puta dnevno neprirodno opsjednuti seksom. Većina parova naiđe na problem kada jedan partner želi prvo, dok drugi preferira ovo drugo. "Nažalost, u kulturi koja seks obavija s toliko srama i stigme, čineći iskrene razgovore o željama nevjerovatno teškima, ovaj scenario nije sasvim neuobičajen", ističe ona.

Istina o muškarcima koji ne žele puno seksa nije uvijek da su nevjerni – iako prevara utiče na mnoge veze i dosta muškaraca je zaista nevjerno – sam nedostatak seksa ne bi uvek trebalo smatrati pokazateljem prevare. Riječ je o tome da jednostavno ne žele puno seksa. Objasnila je da čak može biti ‘izuzetno štetno’ očekivati ​​da muška tijela neumoljivo rade i da to može naštetiti ‘njihovim odnosima sa ženama’.

"Seksualna želja nije fiksna. Neki od nas imaju puno seksa, neki imaju vrlo malo, dok ga neki uopšte nemaju", kaže Bokodi. Postoje razni uslovi u načinu života, na primjer zdravstveni faktori, ljekovi i slično, koji mogu negativno da utiču na seksualni nagon neke osobe, poput antidepresiva, raznih hroničnih bolesti, stresa i slično, prenosi The Sun.

"U slučaju moje prijateljice, čiji je partner bio zadovoljan vrlo sporadičnim seksualnim aktivnostima od početka njihove veze, čini se da problem nije bio medicinske prirode. Zbog čega sam joj, bez sumnje, predložila druge, alternativne opcije, kao što su slobodno korišćenje usluga seksualnih radnika ili povremenih partnera kako bi ispunila svoje nezadovoljene seksualne potrebe uz ili kraj veze ili ulaganje u stvarno dobar vibrator", kazala je Bokodi.

Bonus video: