Španci izgubili prvi put poslije 28 godina, Bugarska uzela bod u Firenci

Engleska silovita u 2. poluvremenu u Mađarskoj, pobjeda i mučenje Njemačke u Lihtenštajnu na debiju Hansija Flika

22986 pregleda 4 komentar(a)
Dao gol odluke i srušio tradiciju koja je trajala od 1993. godine: Viktor Klaeson, Foto: Reuters

Serija nepobjedivosti fudbalera Španije u kvalifikacijama za svjetska prvenstva trajala je 28 i po godina, jer "crvena furija" nije poražena od marta 1993. i meča sa Danskom na "Parkenu" u Kopenhagenu.

Poslije 66 utakmica bez poraza (52 pobjede i 14 remija), Španija se vratila na sjever Evrope i prekinula nestvaran niz - Švedska je u Solni slavila 2:1 i preuzela 1. mjesto u grupi B sa maksimalnim učinkom iz tri meča, pa je sada znatno bliže Mundijalu u Kataru od vicešampiona Evrope.

Gosti su poveli na isteku 4. minuta golom debitanta Karlosa Solera na asistenciju Đordija Albe. Napadač Valensije je tako nastavio sjajan niz, jer je asistirao u finalu Olimpijskih igara, a potom u Primeri tresao mreže Hetafea, Granade i Alavesa.

Samo 10 sekundi nakon što su krenuli sa centra, domaći su izjednačili - Soler je dao jaku loptu Serđu Busketsu, prošla mu je ispod noge, a poklon je sačekao Aleksander Isak i savladao Unaija Simona.

Gol odluke postigao je Viktor Klaeson u 57. minutu.

Šveđani sada drže sve u svojim rukama, jer je dovoljno da pobjeđuju selekcije od koje su bolji - Grčku, Kosovo i Gruziju, s obzirom na to da je Španija izgubila dva veoma bitna boda protiv Helena.

Za senzaciju se pobrinula Bugarska, koja je u Firenci osvojila bod protiv Italije (1:1).

Federiko Kjeza je u 16. minutu donio prednost prvaku Evrope, ali je Atanas Ilijev u 39. šokirao sve na "Artemio Frankiju".

Engleska je furioznom igrom u 2. poluvremenu slavila u Mađarskoj 4:0, dok se Njemačka na debiju Hansija Flika mučila u Lihtenštajnu, ali je slavila 2:0 pogocima Tima Vernera u 41. i Liroja Sanea u 77. minutu.

Grupa B

Švedska - Španija 2:1 (Isak 6, Klaeson 57 - Soler 5)

Gruzija - Kosovo 0:1 (Murići 18)

Standings provided by SofaScore LiveScore

Grupa C

Italija - Bugarska 1:1 (Kjeza 16 - Ilijev 39)

Litvanija - Sjeverna Irska 1:4 (Baravikas 54 - Balard 20, Vošington 52, Lejveri 67, Mekner 82)

Grupa E

Estonija - Belgija 2:5 (Kait 2, Sorga 83 - Vanaken 22, Lukaku 29, 52, Vicel 65, Foke 76)

Češka - Bjelorusija 1:0 (Barak 34)

Grupa I

Mađarska - Engleska 0:4 (Sterling 55, Kejn 63, Megvajer 69, Rajs 87)

Poljska - Albanija 4:1 (Levandovski 12, Buksa 44, Krihovjak 54, Lineti 89 - Cikaleši 25)

Andora - San Marino 2:0 (Vales 18, 24)