Čista desetka za "građane" - Siti četvrti put zaredom šampion, dominacija kojoj se ne nazire kraj, emocije na Enfildu

Mašinerija Pepa Gvardiole ne griješi u posljednjem kolu, istok Mančestera slavi novu titulu, desetu u istoriji - kraj ere u Liverpulu, Klop se pobjedom oprostio od "redsa"

27822 pregleda 2 komentar(a)
Maestru su dovoljna dva minuta: Foden slavi gol protiv Vest Hema, Foto: Reuters
Završeno
19:11h

Možete da imate perfektnu sezonu, ali "lijek" za Mančester siti i Pepa Gvardiolu ne postoji - zna to dobro Liverpul iz ranijih sezona, sada je naučio i Arsenal.

"Građani" nastavljaju da igraju sjajan fudbal, dominiraju, pišu istoriju...

Mančester siti je ponovo šampion Engleske, četvrti put zaredom, a deseti u istoriji.

Ostrvo je kroz blistavu fudbalsku istoriju imalo mnogo velikih ekipa, ali nijedna nije uspjela četiri puta zaredom da bude najbolja - sve do pojave Sitija.

Posljednje kolo Premijer lige nije donijelo dramu, Gvardiolina "mašinerija" već u 2. minutu evrogolom maestra Fila Fodena najavila je pobjedu protiv Vest Hema i šampionsku feštu - do kraja Siti je slavio sa 3:1, pa trijumf Arsenala nad Evertonom (2:1) nije imao značaj.

Novi/stari šampion osvojio je 91 bod, "tobdžije" su ostale na dva manje i bez titule i nakon 20 godina.

Foden i Rodri, igrači za velike mečeve

Prije dvije sezone, Siti je u posljednjem kolu bio u sličnoj situaciji, ali je preživljavao dramu nakon što je poslije sat utakmice na "Itihadu" gubio sa 2:0 od Aston Vile.

Tada je do kraja "okrenuo", a ovog puta je sve lakše bilo - prije svega jer ima igrače za velike mečeve, Fodena i Rodriga.

Najbolji igrač Premijer lige za ovu sezonu sa dva gola odmah je postavio stvari na svoje mjesto, a španski maestro je postigao gol u svom stilu u trenutku kada je Vest Hem (makazicama Mohameda Kudusa) zaprijetio.

Arsenal je uradio sve, ali...

Kao nikada u posljednje dvije decenije Arsenal je bio blizu titule, ali ni sjajna sezona nije bila dovoljnja...

Sve je u posljednjem kolu na "Emirejtsu" krenulo loše za "tobdžije" - osim golova Sitija, stigao je i pogodak Evertona preko Idrize Geja.

Ipak, do kraja je ekipa Mikela Artete stvorila mnogo šansi, a do pobjede je stigla golovima Takehira Tomijasu i Kaija Haverca.

Arsenal je uradio sve, ali titula ostaje u Mančesteru.

Emocije, suze i ponos na Enfildu

Nije bila šampionska fešta, ali bio je dan za pamćenje u Liverpulu - legenda kluba Jirgen Klop posljednji put je vodio "redse".

Njegovi igrači kao poklon donijeli su mu pobjedu nad Vulverhemtonom (2:0), a "Enfild" dan koji nikada neće zaboraviti.

Jirgen Klop

Emocije, suze, ali i ponos zbog svega što je veliki Njemac za osam i po godina uradio za Liverpul - titula Lige šampiona nakon 14 godina i prije svega pehar Premijer lige poslije tri decenije vratili su giganta sa rijeke Mersi u velike priče.

Liverpul nastavlja dalje, a Klop zna da "nikada neće hodati sam"...

"Redsi" će uz Siti i Arsenal i Aston Vilu u Ligu šampiona, dok u Ligu Evrope Evrope ide Totenhem.

U Uefina takmičenje će i Čelsi - u Ligu Evrope ukoliko Mančester junajted ne slavi u finalu FA kupa, a u Ligu konferencija ako "đavoli" podignu pehar.

Iz lige su još ranije ispali Luton, Barnli i Šefild junajted, a novi članovi elite su Lester, Ipsvič i pobjednik plej-ofa Lids ili Sautempton.

Brentford - Njukasl 2:4

(Janelt 48, Bisa 69 - Barns 21, Marfi 37, Isak 38, Bruno Gimaraeš 77)

Luton - Fulam 2:3

(Moris pen. 45, Dauti 55 - Traore 43, Himenes 45+3, 49)

Šefild j - Totenhem 0:3

(Kuluševski 14, 65, Poro 60)

Barnli - Notingem forest 1:2

(Kulen 72 - Vud 2, 14)

18:59h

KRAAAAAJ - Niko kao Siti, "građani" su četvrti put zaredom šampioni Engleske, deseti put ukupno! Pobjeda Arsenala nad Evertonom na kraju nije imala značaj.

Dan je obilježio i emotivan oproštaj Jirgena Klopa od Liverpula.

Uz Siti u Ligu šampiona ide upravo i Liverpul, kao i Arsenal i Aston Vila, dok će u Ligu Evrope Totenhem.

18:51h

89' - GOOOOL, vodi Arsenal. Nakon mnogo propuštenih šansi "tobdžija" mrežu je zatresao Kai Haverc.

Ekipa Mikela Artete će možda slaviti pobjedu, ali čudo Vest Hema u Mančesteru praktično je nemoguće.

18:29h

64' - Kristal Palas je odlučio da Astoni Vili čestita plasman u Ligu šampiona sa četiri gola za sada (4:0), het-trik je upisao Mateta.

18:23h

59' - GOOOOOL, momak za velike mečeve. Rodri je pogodio u svom stilu sa ivice kaznenog prostora, Siti je na 3:1 protiv Vest Hema - nova titula "građana" je sve bliža.

18:11h

Novi gol na "Stemfordu" - smanjio je Bornmut (2:1), strijelac je Enes Unal.

18:09h

Prvi gol u drugom poluvremenu postigao je Rahim Sterling, Čelsi vodi 2:0 protiv Bornmuta.

Pogodio je i Vitali Janelt, pa je Brentford smanjio na 3:1 protiv Njukasla.

17:54h

Završena su prva poluvremena - u jednom trenutku, nakon dva gola Fila Fodena u Mančesteru i pogotka Idrize Geja u Londonu, činilo se da je šampionska trka završena, ali sve su promijenila dva brza gola...

Arsenal je izjednačio na 1:1 protiv Evertona, a Vest Hem super golom Kudusa smanjio protiv Sitija na 2:1.

17:45h

43' - GOOOOL i to makazice Mohameda Kudusa - tračak nade za Arsenal. Vest Hem je smanjio na 2:1 protiv Sitija.

17:44h

43' - GOOOOL, ipak je brzo reagovao Arsenal. Takehiro Tomijasu je pogodio za 1:1.

17:41h

40' - GOOOOL - šok na "Emirejtsu", mada je i pitanje koliko je Arsenalu do igre nakon dva brza gola Fodena u Mančesteru.

Everton vodi sa 1:0, nakon što je Idriza Gana Gej iz slobodnog udarca pogodio nekog od igrača Arsena i tako prevario Davida Raju.

17:35h

34' - Poveo je i Liverpul. Na oproštaju Klopa pogodio je Aleksis Mekalister - glavom na asistenciju Eliota. Inače, "redsi" imaju igrača više nakon što je u 28. minutu isključen Nelson Semedo.

U međuvremenu, Njukasl je sa dva brza gola (Džejkob Marfi i Aleksander Isak) završi priču protiv Brentforda (3:0).

17:22h

18'- GOOOOL, ponovo nestvarni Foden. Ovog puta na asistenciju Žeremija Dokua.

Malo nade za Arsenal, čini da će samo veliko čudo odvojiti Siti od četvrte zaredom, a ukupno desete titule.

17:20h

Pogledajte golčine Fodena i Kaiseda...

17:17h

18' - Padaju golovi kao na traci - Čelsi je evrogolom Mojseza Kaiseda poveo protiv Bornmuta (1:0), Totenhem je preko Dejana Kuluševskog načeo Šefild (1:0), dok je Kris Vud sa dva pogotka doveo Notingem na 2:0 protiv Barnlija u gostima

17:15h

Poseban i emotivan dan na "Enfildu" - Liverpulov hram se na pravi način zahvalio Klop. Njemački stručnjak nije mogao da sakrije suze, dok je išla čuvena himna "You'll Never Walk Alone".

17:10h

9' - Vodi i Kristal Palas, Žan Filip Mateta se ne zaustavlja - njegov 14. gol za vođstvo kluba sa "Selhrst parka" protiv Aston Vile.

17:06h

2' - GOOOOOL, tačnije pala su dva, ali važniji se desio u Mančesteru, gdje je veliki majstor Fil Foden već načeo Vest Hem (1:0).

Već u ovom trenutku Siti je provizorno šampion.

Vodi i Notingem u rezultatski nebitnom meču sa Barnlijem.