IGRE MALIH ZEMALJA, SAN MARINO - 28. MAJ - 3. JUN

1.6.2017 12:48

Senzacija u San Marinu - košarkaši izgubili od Kipra

Kombinovani košarkaški tim Crne Gore, sastavljen od mladih igrača i potencijalnih kandidata za početak priprema najjače selekcije za Eurobasket, neće uzeti zlato na Igrama malih zemalja u San Marinu.

U meču sa Kiprom, najjačim rivalom, jedinom koliko-toliko ozbiljnom ekipom, doživjeli su poraz 81:71.

Previše oscilacija, nedostatak iskustva i takmičarskih minuta tokom sezone, pa i motivacije u pojedinim trenucima, borbeni Kiprani su iskoristili da ostvare možda i najveću pobjedu u istoriji.

„Ovo je neočekivan poraz. Došli smo sa ambicijom da osvojimo zlato.  Nismo se snašli na zonu Kipra, nismo imali rješenje, promašili smo gotovo sve otvorene šuteve, pravili glupe faulove kada smo bili u bonusu“, kazao je Marko Mugoša.

Početak meča mogao je da nasluti ishod - bek Stilijanu i američki centar King poigravali su se sa odbranom „crvenih“, zajedno ubacili 19 poena u prvoj četvrtini, koju je Kipar dobio 25:12.

U drugom periodu, crnogorski košarkaški su pokazali da mogu i kako bi trebalo da odigraju protiv tima, koji jeste motivisan i neugodan, ali koji je nema košarkašku inteligenciju na najvećem mogućem nivou.

Jako u odbrani, smireno u napadu, bez ishitrenih šuteva odigrala je Crna Gora osam i po minuta druge četvrtine, serijom 16:0 preokrenula, pogotkom Hadžibegovića došla na najvećih plus sedam - 34:27, a Kiprane zaustavila toliko da su prvi koš iz igre postigli minut i po prije kraja druge četvrtine.

Izgledalo je da sve dolazi na svoje, ali je borbeni kiparski tim do odmora uspio da se vrati - 38:38.

Očekivana reakcija crnogorskog tima izostala je u drugom dijelu, posebno u posljednjoj četvrtini.

Od kada je Pavlićević iz kontre pogodio za 62:61, uslijedio je potpuni haos u napadu, pa „crveni“ više od četiri minuta nisu postigli koš, a protivnik iskusno, malo po malo, stvarao razliku.

Odlučujući udarac zadao je Stilijanu, trojkom za 71:64, dva minuta i 37 sekundi prije kraja...

Povratka više nije bilo...

„Nismo se snašli na njihov zonski presing, nismo reagovali kako je trebalo. Falio nam je Vranješ, njegova povreda uticala je da se stvori nervoza u ekipi. Mladi smo i vidjelo se da nam u odlučujućim trenucima nedostaje iskustva", kazao je Milutin Đukanović.

Kiprane su do pobjede vodili Jakovos Panteli sa 22 i Lamar King sa 19 poena.

U crnogorskoj selekciji po 14 poena ubacili su Nemanja Radović i Nikola Pavlićević.

Crna Gora - Kipar 71:81

Dvorana u Seravaleu - Gledalaca:200. Sudije: Maconi (San Marino), Esteve (Andora), Gardarson (Island). Rezultati po četvrtinama: 12:25, 26:13, 17:18, 16:25.

Crna Gora: Pavlićević 14, Hadžibegović 11, Nikolić 4, Mugoša 9, Vrbica, Đukanović 7, Radović 14, Pavić 4, Ilić 8, Baćović, Knežević.

Kipar: Loisides, King 19, Mihael, Pitakas, Sizopulos 12, Kunas 13, Koronides, Mantovani, Teoharides, Kumis, Panteli 22, Stilijanu 15.