Odbrana Ukrajine ili zbacivanje Putina

Izjavom u Varšavi da Putin “ne može ostati na vlasti”, Džo Bajden pružio ruskim propagandistima oružje u informativnom ratu i dramatično eskalirao retoriku

22393 pregleda 101 reakcija 11 komentar(a)
Bajden je izjavom da Putin ne može ostati na vlasti zapanjio analitičare i zatekao zvaničnike Bijele kuće, Foto: Reuters
Bajden je izjavom da Putin ne može ostati na vlasti zapanjio analitičare i zatekao zvaničnike Bijele kuće, Foto: Reuters

Na kraju uglavnom uspješne posjete Evropi, čiji su glavni ciljevi bili učvršćivanje odnosa i koordinacija strategije sa NATO saveznicima uoči novih odluka i razrađivanje plana za smanjenje zavisnosti Evrope od ruskih energenata, predsjednik Sjedinjenih Država, Džo Bajden je jednom rečenicom dramatično eskalirao retoriku i doveo u pitanje ključnu poruku Zapada da je glavni cilj odbrana i očuvanje teritorijalnog integriteta Ukrajine.

”Za ime boga, taj čovjek ne može ostati na vlasti”, kazao je Bajden na kraju njegovog 27-minutnog govora u subotu veče u Varšavi govoreći o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Bajdenova izjava mogla bi uticati na Putina da odbaci svaku vrstu kompromisa
Bajdenova izjava mogla bi uticati na Putina da odbaci svaku vrstu kompromisafoto: REUTERS

Mada je predsjednik SAD proteklih dana nazivao ruskog lidera kasapinom, ratnim zločincem i ubicom, on nikada nije tako javno zagovarao promjenu režimu u Moskvi čime je zapanjio i najiskusnije spoljnopolitičke posmatrače.

Britanski “Gardijan”, koji navodi da je Bajden ovom izjavom podsjetio na manje popularnog bivšeg predsjednika Džordža Buša mlađeg, ističe da predsjednik SAD na ovaj način rizikuje da rat za odbranu Ukrajine pretvori u nešto što bi svijet mogao posmatrati kao još jednu američku agresiju.

Bijela kuća pokušava da sanira štetu

Sudeći po reakciji zvaničnika Bijele kuće, koji su juče pokušavali da ublaže posljedice takve izjave, može se zaključiti da ta rečenica nije bila predviđena u govoru i da su potrebna dodatna pojašnjenja.

”Predsjednik je upravo proširio američke ratne ciljeve, pozivajući na smjenu režima. Koliko god to bilo poželjno, to nije u našoj moći”, kazao je Ričard Has

Državni sekretar Entoni Blinken kazao je juče tokom posjete Jerusalimu da je Bajden zapravo rekao da Putin ne može imati moć da vodi rat ili sprovodi agresiju protiv Ukrajine ili bilo koga drugoga. “Kao što znate i kao što ste čuli da kažemo u više navrata, mi nemamo strategiju za promjenu režima u Rusiji - ili bilo gdje drugo, kad smo već kod toga”, kazao je Blinken.

Slično saopštenje izdala je i Bijela kuća takođe navodeći da SAD nemaju “politiku smjene režima u Moskvi”.

Ovo nije prvi put da predsjednik SAD odstupi od planiranog govora, ali je ovog puta ova izjava - tih deset riječi - obilježila Bajdenovu turneju i, kako navodi portal “Politiko” prijeti da ponište pažljivo osmišljeni balans koji je Bajden pokušao da postigne osudom Putina, a da ga prirom ne isprovocira.

Putin, bivši KGB agent, odavno strahuje da bi Sjedinjene Države mogle pokušati da ga uklone a kada to čuje iz usta predsjednika SAD lično, on bi mogao proširiti konflikt i napasti u naporu da sačuva svoju vlast, ocjenjuje briselski portal.

Senator Džejms Riš, vodeći republikanac u Odboru za spoljne odnose u Senatu, kazao je da je Bajdenova izjava “užasan gaf” i istakao da bi više volio da se predsjednik držao scenarija.

”Većina ljudi koji nijesu iz oblasti inostranih odnosa ne shvataju da će tih deset riječi, koje je on izgovorio, izazvati erupciju kakvu su izazvale”, kazao je Riš za CNN. “To će predstavljati veliki problem”.

Bilbord u Moskvi
Bilbord u Moskvifoto: REUTERS

Senator Rob Portman, koji je takođe u Odboru, kritkovao je ovaj javni ispad u vrijeme rata.

”To ide ne ruku ruskih propagandista i Vladimira Putina. Dakle to je bila greška”, kazao je Portman ua NBC.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je takođe kazao da on ne bi koristio takve izraze jer i dalje razgovara sa Putinom. “Želimo da zaustavimo rat koji je Rusija počela u Ukrajini bez eskalacije - to je cilj” kazao je Makron i dodao da ne treba “eskalirati situaciju - ni riječima ni postupcima”.

”Gardijan” ističe da bi Bajden mogao da kaže da je izjava zapravo uzraz ličnog gnušanja, ali je tokom izborne kampanje kritikujući tadašnjeg predsjednika Donalda Trampa često govorio o tome koliko su bitne riječi američkog predsjednika i da moraju biti pažljivo odmjerene.

Poklon Moskvi

Nezavisno od toga da li je Bajdenova izjava planirana ili ne, čak i sama Bajdenova sugestija da bi SAD voljele da vide novo rukovodstvo u Kremlju, podstakla je bojazni da Vašington gubi kontrolu nad porukom o ratu, navodi “Fajnenšl tajms”.

Zapad se proteklih mjesec dana trudio da pošalje poruku da je odbrana teritorijalnog integriteta Ukrajine jedini cilj, i ta poruka je sada dovedena u pitanje. “Pad discipline koji rizikuje da poveća razmjere i produži trajanje rata”, kazao je za Ričard Has, predsjednik Savjeta za spoljne odnose.

To je zapravo poklon koji je Moskvi bio prijeko potreban jer do sada nije briljirala u informativnom ratu. Vješti da predstave Vašington kao imperijalističkog nasilnika, Moskva je odmah poručila da Rusi, a ne američki lideri, biraju njihovog predsjednika.

”Nije na Bajdenu da odlučuje o tome. Predsjednika Rusije biraju Rusi”, kazao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Bajdenova izjava takođe je otežala posrednicima u konfliktu da ubijede Putina da postoji ikakva korist u tome da se sada povuče. Sada je sve ili ništa, piše “Gardijan” i dodaje da Moskva sada može da tvrdi da je američki predsjednik spalio sve mostove sa Rusijom i da nema svrhe pregovarati.

”Predsjednik je upravo proširio američke ratne ciljeve, pozivajući na smjenu režima. Koliko god to bilo poželjno, to nije u našoj moći. Takođe to povećava rizik da će Putin to vidjeti kao borbu do kraja, odbacujući kompromise, eskalirajući ili oboje”, kazao je Has i dodao da je Bajden “tešku situaciju učinio još težom, a opasniju još opasnijom”.

Ono što je manje očigledno, prema mišljenju Hasa, jeste kako sanirati štetu. “Ja predlažem da glavni Bajdenovi saradnici kontaktiraju ruske kolege i jasno stave do znanja da su SAD spremne da i dalje komuniciraju sa ovom ruskom vladom”. “U suštini Putin je na ovaj način obeshrabren da napravi bilo kakav kompromis. Kada možete da izgubite, sve to vas na neki način oslobađa. Zašto biste se uzdržavali. A ovo potvrđuje i njegove najgore strahove, a to je da SAD zapravo žele njegovo zbacivanje i sistemsku promjenu”, kazao je Has.

Ne vide svi rat u Ukrajini kao borbu dobra i zla

Ono što dodatno zabrinjava, naročito ukoliko se rat u Ukrajini prolongira, jeste uticaj koji bi to moglo imati na mnoge moćne posmatrače u ovom konfliktu. Zapadna diplomatija je ranije ovog mjeseca sprovela svojevrstan puč kada su u glasanju na Generalnoj skupštini UN na stranu Rusije stale samo Eritreja, Bjelorusija, Sjeverna Koreja i Sirija dok je 141 država glasala za osudu invazije. Međutim, to je takođe pokazalo da 35 država, uključujući moćne igrače kao što su Indija i Kina, nijesu spremni da osude Rusiju, makar ne kroz glasanja.

”Gardijan” takođe ističe da je nijesu svih 141 država uvele sankcije, usljed čega jahte ruskih oligarha i dalje imaju mirne luke u oluji. Britanski list dodaje da niz država ne gleda na rat u Ukrajini isključivo kao na dobro protiv zla, a takođe nijesu spremne da zaborave dešavanja u proteklih 30 godina.

Saudijski ministar inostranih poslova, princ Fajzal bin Farhan bin Saud je kazao: “Pominju da je Mariupolj evropski Alepo. Alepo je bio naš Alepo. Angažman globalne zajednice, sila koje su mogle biti pogođene, sada i tada je potpuno različit”.

Hina Rabani Kar, bivša pakistanska šefica diplomatije, kazala je da se sistem vrijednosti koje zapad ima unutar svojih granica razlikuje od onog izvan granica.

Ibrahim Kalin, savjetnik turskog predsjednika, Redžepa Tajipa Erdogana, nije direktno pomenuo Bajdena, ali je pozvao na oprez, rekavši: “Svaki naš potez u cilju okončanja ovog rata uticaće na buduću bezbjednosnu arhitekturu. Rusija neće nestati kao država... Moramo da stvorimo okruženje u kojem će se svaka zemlja, od Rusije, Irana, SAD, evropskih država, od Turske do država Zaliva, osjećati dovoljno bezbjedno u međunarodnom poretku koji ne poseže za bilo kojom vrstom remetilačkih radnji. Ovo je nepravedan, neisprovociran rat, ali treba razumjeti zamjerke koje je imala Rusija - ne opravdavati, nego razumjeti. Ukoliko svi spale mostove sa Rusijom, na kraju neće imati ko da razgovara”, kazao je Kalin.

Čak i prije nego što je Bajden izjavio da Putin “ne može ostati na vlasti”, rat u Ukrajini je ulazio u novu fazu u kojoj je sve teže zamisliti krajnji ishod. Mada je Bajden potvrdio savezništva u Evropi i uputio oštro upozorenje Putinu, rat nije bliži kraju a ubrzo nakon polijetanja predsjedničkog aviona iz Varšave za Vašington, sirene za uzbunu su se ponovo oglasile u Lavovu.

Bonus video: