Koliko su još uvijek moćni ukrajinski oligarsi?

Pretpostavka integracije Ukrajine u Evropsku uniju je suzbijanje korupcije i smanjenje uticaja oligarha na politiku. Rat sada uništava njihovu imovinu. Kako će se oni ubuduće ponašati?

4383 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je prilikom posjete Briselu 9. februara izjavio da očekuje početak pristupnih pregovora još ove godine. A Evropska unija naglašava da put Ukrajine do članstva vodi preko reformi među kojima je i borba protiv korupcije. Osim toga, uticaj oligarha na ukrajinsku politiku mora biti smanjen.

Ukrajina je 2021. donijela „Zakon protiv oligarha" koji je na preispitivanju Venecijanske komisije pri Savjetu Evrope. Rezultati se očekuju u martu.

Zakon protiv oligarha

Prema tim zakonu u Ukrajini se kvalifikuju kao oligarsi osobe koje ispunjavaju tri od četiri kriterijuma: posjeduju imovinu u vrijednosti od najmanje 80 miliona dolara, imaju politički uticaj, kontrolišu medije i imaju monopol u nekoj privrednoj grani. Onaj koga uvedu u registar oligarha, ne smije da finansira partije, zabranjeno mu je učešće u velikim privatizacijama i mora da podnese specijalnu poresku prijavu o dohotku.

Na osnovu novog zakona prošlog ljeta je milijarder Rinat Ahmetov odustao od licenci za svoju medijsku grupu. I lider partije Evropska solidarnost, bivši ukrajinski predsjednik Petro Porošenko zvanično je izgubio kontrolu nad svojom televizijom. A milijarder Vadim Novinski je vratio svoj poslanički mandat.

Ahmetov izgubio mnogo

Tokom ruske invazije i ratnih razaranja topi se bogatstvo oligarha. Nezavisni kijevski Centar za ekonomsku strategiju (CES) je u istraživanju objavljenom krajem prošle godine naveo da gubici ukrajinskih oligarha iznose 4,5 milijardi dolara. Najveću štetu je pretrpio Rinat Ahmetov. Ruskim osvajanjem Marijupolja njegov holding je izgubio važnu čeličanu Azov i još jedan kombinat.

Ukupna vrijednost tih industrijskih postrojenja u istraživanju procijenjena je na 3,5 milijarde dolara. Osim toga, Ahmatovljeva koksara u Avdijevki vrijedna 150 miliona dolara obustavila je proizvodnju usred šrete nastale tokom ruskih napada. Mnogi energetski pogoni, naročito toplane čiji je Ahmetov vlasnik, uništeni su u ruskim raketnim napadima.

Stručnjaci ukrajinskog izdanja časopisa „Forbs" procijenili su Ahmatovljeve gubitke na devet milijardi dolara. Ipak, on je s imovinom vrijednom četiri milijarde dolara još uvijek najbogatiji Ukrajinac. „Forbs" procjenjuje gubitke manjeg Ahmatovljevog partnera u holdingu Vadima Novinskog na dvije milijarde dolara. Prije rata je njegovo bogatstvo procijenjeno na tri milijarde dolara.

Kolomojski ostao bez ukrajinskog pasoša i rafinerije

Imovina Igora Kolomojskog takođe je bitno smanjena. U ruskim napadima je prošle godine razorena njegova rafinerija u Kremenčugu. CES procjenjuje štetu na 400 miliona dolara. Kolomojski je sa svojim partnerom Genadijem Bogoljubovim prije rata kontrolisao veliki dio tržišta goriva. Posjedovali su najveću mrežu benzinskih pumpi u zemlji.

Kolomojski je političkim vezama godinama odlučujuće uticao na menadžment državne naftne kompanije Ukrnafta, iako je bio samo manjinski dioničar. Tako je sebi obezbijedio veliki profit.

Sada je njegova rafinerija uništena, a po ratnom pravu država je preuzela sve dionice naftne kompanije. Pošto je Kolomojski posjedovao državljanstva Izraela i Kipra, a po novom zakonu je dozvoljen samo jedan pasoš, oduzeto mu je ukrajinsko državljanstvo. Protiv njega je pokrenut sudski postupak zbog navodne prevare u Ukrnafti koja mu je, prema optužbama, donijela milijarde dolara protivpravne koristi.

Otpisati oligarha?

Dmitro Horjunov, stručnjak u Centru za ekonomsku strategiju, smatra da su oligarsi izgubili bitne resurse za uticaj na ukrajinsku politiku: „Investicije u politiku postaju manje relevantne", kaže on i dodaje kako se nada da će „Zakon protiv oligarha" prinuditi velike firme da se odreknu svojih medija i uloge u politici.

Horjunov se ipak ne zavarava: još uvijek je premalo urađeno da bi se potpuno odstranio uticaj oligarha. „Dokle god imaju bogatstvo, učiniće sve da ga zaštite i uvećaju." On dodaje da oligarsi brane svoje interese uglavnom posredstvom pravnog sistema. Ukrajinska institucija za sprečavanje monopola je od 2014. izrekla kazne za preduzeća Rinata Ahmetova i još jednog oligarha, Dmitra Firtaša, u visini od 200 miliona dolara, a kazne za Igora Kolomojskog sumirale su se na deset miliona dolara. Oni su sve kazne sudski osporili i do sada nije nijedna plaćena.

Lobiranje, partije, televizije

Dmitro Horjunov vjeruje da će u budućnosti za Ahmetova biti najvažnije pitanje subvencioniranja iskopavanja gvozdene rude. „Ahmetov još uvek ima dva velika pogona za vađenje i preradu rude. Oni su mu prema izvještajima 2021. donijeli više milijardi dolara neto dobiti."

Vladajuća partija je početkom januara u parlamentu iznijela nacrt zakona koji predviđa smanjenje subvencija za iskopavanje gvozdene rude tokom rata. Međunarodni monetarni fond je kritičan prema zakonu. Političari pokreta „Časno“ smatraju da bi Rinat Ahmetov i dalje mogao da utiče na političare. Ranije im je obezbjeđivao pristup emisijama svoje televizije. A oni bi se odužili tarifama za željeznicu koje su u korist oligarha.

Uprkos svemu, u pokretu „Časno“ ne vjeruju da će se veliki biznis poslije rata držati podalje od izbora - osnovaće nove televizijske kanale i partije. Presudno je da se sprovede zakon o finansiranju političkih partija. Stručnjaci CES-a se nadaju da će u procesu evropskih integracija veliki strani investitori zamijeniti domaće oligarhe.

Međunarodne finansijske institucije, od čije pomoći Kijev zavisi, sugerišu da se dalji priliv finansijskih sredstava uslovi uspješnim suzbijanjem uticaja oligarha i podrškom kompanijama koje će biti konkurencija oligarsima.

Bonus video: