Šesnaestog juna 1963. godine, sovjetska kosmonautkinja Valentina Tereškova postala je prva žena koja je letjela u svemir. Tokom tri dana u svemiru, Zemlju je obišla četrdeset osam puta.
Inspirisana Jurijem Gagarinom, koji je 1961. postao prvi čovjek koji je išao u svemir, Tereškova se prijavila da učestvuje u ruskom svemirskom programu i prihvaćena je zahvaljujući iskustvu u padobranstvu.
Međutim, javnost je tek nakon skoro četiri decenije saznala o gotovo tragičnom iskustvu Tereškove u vazduhu.
Greška u automatskom softveru za navigaciju njene letjelice natjerala ju je da se udalji od Zemlje, umjesto da se priprema za povratak na planetu. Tereškova je ovo primijetila pravovremeno i naučnici su ubrzo razvili novi algoritam za slijetanje. Ona je sletjela bezbjedno, uz modricu na licu kao "uspomenu" na veliko putovanje.
Sletjela je u Altajski region, u blizini granice između Kazakstana, Mongolije i Kine. Mještani su Tereškovoj pomogli da izađe iz svemirskog odijela i zamolili je da im se pridruži na večeri. Pošto je prihvatila poziv, kasnije je ukorena zbog kršenja protokola, obzirom da se prvo nije prijavila na medicinski pregled.
Bonus video: