Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tražilo je od Vrhovnog suda da se Blažu Jovaniću i drugima okrivljenima u tom predmetu produži pritvor, saopšteno je Vijestima.
Odluka suda, kako navode iz SDT-a, još nije donijeta.
"Specijalno državno tužilaštvo je već podnijelo predlog Vrhovnom sudu Crne Gore da se okrivljenom B.J. i drugima produži pritvor, a odluka suda još nije donijeta", piše u odgovorima koje je tužilac Vukas Radonjić dostavio Vijestima.
SDT sumnjiči Jovanića da je 2015. godine formirao kriminalnu organizaciju, s ciljem da, koristeći funkciju predsjednika Privrednog suda i sudijsku funkciju, nezakonitim uvećanjem troškova stečajnog postupka pribavlja protivpravnu imovinsku korist za sebe i članove te krimi ekipe.
On je uhapšen 9. maja, a lisice na ruke tada su stavljene i većini članova njegove ekipe.
Naredba o sprovođenju istrage pokrenuta je i protiv Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Vladana Nikolića, Danijele Laković i pravnih lica "Titan security","Securitas Montenegro","Top force system" i "Ogimar MNE".
Specijalna tužiteljka Lidija Mitrović, u tom dokumentu navodi da je tokom izviđaja pribavila spise 10 stečajnih predmeta u kojima su Jovanić i ekipa, kako se sumnja, nezakonito postupali.
Tereti ih da su u većini tih stečajnih postupaka, bez izvršenog popisa imovine stečajnog dužnika i prije donošenja rješenja o bankrotstvu, vršili procjenu imovine i to za period od jedne sedmice do jednog mjeseca, a potom ispostavljali troškovnike na iznose od više desetina hiljada eura.
"A u nekim slučajevima se čak ni ne podnose bilo kakvi troškovnici,koje uvijek i bez izuzetka odobrava stečajni sudija okrivljeni Jovanić Blažo,pa čak i kad nijesu dokumentovani, a sve suprotno čl. 43, 44, 45 i 46 Zakona o sudskim vještacima, koji eksplicitno određuju kako se u sudskim postupcima može tarifirati pružanje stručnih znanja i usluga vještačenja. Na predmetna vještačenja, ako bi se primijenile citirane odbredbe Zakona,te uzelo kao činjenica da za vrijeme vještačenja vještaci nijesu spavali (pa ni 20-ak dana), ne bi mogli doći do iznosa navedenog računima bez specifikacije troškova", napisala je specijalna tužiteljka u naredbi.
Mitrović je utvrdila da su se takva vještačenja, u uporednim postupcima, naplaćivala znatno manje od nekoliko stotina do maksimum par hiljada eura.
Jovanićeva ekipa je, objašnjava se, u vještačenjima obično koristila fotografije lica mjesta koje su nerijetko bile sa sajta googlemaps. com, kao i da su za te potrebe koristili izvode lista nepokretnosti sa otvorenih baza podataka Uprave za nekretnine.
"A naplaćivana su do iznosa od 49.000,00 eura."
Bonus video: