CEDEM: Neobrazovanost i predrasude glavni uzrok nezaposlenosti Roma

„Kao ključni problem malog zapošljavanja romske i egipćanske populacije navode se predrasude i stereotipi“, naveo je Bešić
134 pregleda 2 komentar(a)
Miloš Bešić, Nenad Koprivica, Foto: Boris Pejović
Miloš Bešić, Nenad Koprivica, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 13.05.2015. 11:59h

U Crnoj Gori više od 90 odsto Roma nikada nije radilo privremene ili sezonske poslove na poziv Opštine ili Zavoda za zapošljavanje, a neobrazovanost je glavni faktor nezaposlenosti, saopšteno je na predstavljanju rezultata projekta Podsticanje zapošljavanja Roma na lokalnom nivou.

Izvršni direktor CEDEM-a Nenad Koprivica kazao je da su projekat podržali ambasada Njemačke u Crnoj Gori, a da je realizovan u parterstvu sa Opštinom Nikšić i pripadnicima romske populacije.

„Položaj lokalne samouprave je takav da se većina propisanih standarda zaštite ljudskih prava ne može sprovesti bez šire podrške društva, države i međunarodne zajednice“, rekao je Koprivica na predstavljanju projekta.

Prema njegovim riječima, cilj projekta bio je da podstakne i promoviše inicijative koje su usmjerene na veći pristup tržištu rada za Rome i egipćane.

Glavni metodolog CEDEM-a Miloš Bešić podsjetio je da su 2012. godine ta organizacija sprovela anketu kod poslodavaca, koja je pokazala njihovu nespremnost za zapošljavanje Roma.

Prema njegovim riječima, poslodavci nemaju vremena za dodadne obuke koje bi bile neophodne za adekvatan rad Roma.

„Kao ključni problem malog zapošljavanja romske i egipćanske populacije navode se predrasude i stereotipi“, naveo je Bešić.

On je rekao da više od 90 odsto Roma nikada nije radilo privremene ili sezonske poslove na poziv Opštine ili Zavoda za zapošljavanje.

Bešić je kazao da je romska populacija u Crnoj Gori demografski mlada. „To pokazuje činjenica da je 57 odsto roma mlađe od 35 godina“.

Bešić je rekao da istraživanja pokazuju da 36 odsto Roma nema nikakvog obrazovanja, 95 odsto je bez definisanog zanimanja, a da 43 odsto romske djece školskog uzrazsta ne pohađaju školu.

„To znači da svako drugo dijete koje je u u školskom uzrastu ne pohađa školu“, pojasnio je on.

Kako je naveo, u Crnoj Gori živi 57 odsto Roma, od čega 47 odsto u Podgorici, a 37 odsto u Nikšiću.

Bešić smatra da je neophodno sprovođenje mjera u vidu informacione kampanje kod poslodavaca za prevazilaženje stereotipa i predrasuda pri zapoišljavanju romske i egipćanske populacije.

„A crnogorske opštine treba da budu ključna veza u zapošljavanju Roma na lokalnom nivou“, zaključio je Bešić.

Bonus video: