Onlajn kupovina slabo zastupljena u Crnoj Gori

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 1,2 hiljade domaćinstava, odnosno 1,2 hiljade osoba, koji su intervjuisani licem u lice u periodu od 1. do 15. aprila
1 komentar(a)
onlajn kupovina, Foto: Empowerednews.net
onlajn kupovina, Foto: Empowerednews.net
Ažurirano: 10.11.2013. 17:01h

U Crnoj Gori je 88,2 odsto osoba koje nikada nijesu kupile ili naručile robu ili usluge preko interneta, dok je 6,1 odsto onih koji su to uradili u posljednja tri mjeseca, pokazalo je istraživanje Monstata.

Istraživanje o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u Crnoj Gori u domaćinstvima, koje se radi u skladu sa metodologijom Eurostata, obuhvata domaćinstva sa najmanje jednim članom koji ima između 16 i 74 godine, kao i pojedince iste starosne dobi.

“Ispitanici koji su koristili internet u posljednjih godinu, imali su mogućnost da izaberu više vrsta roba ili usluga koje su mogli kupiti ili naručiti preko interneta”, navodi se u istraživanju.

Iz Monstata su kazali da je nešto preko 12 odsto naručilo igrice i njihove dodatke, računarski softver i dodatke 9,8 odsto, filmove i muziku 9,2 odsto, a farmaceutske proizvode 9,1 odsto

Podaci Monstata su pokazali da je oko tri odsto ispitanika koristilo ili naručilo robu ili usluge putem interneta prije više od tri mjeseca, a manje od jedne godine, dok je 2,7 odsto onih koji su to uradili prije više od jedne godine.

“Vrsta robe ili usluge koje su osobe najčešće naručile ili kupile preko interneta su odjeća i sportski proizvodi 38,6 odsto, smještaj za odmor 22,7 odsto, dok je 23 odsto njih naručilo ostale putničke aranžmane, kao što su karte za prevoz ili iznajmljivanje automobila”, navodi se u istraživanju.

Iz Monstata su kazali da je nešto preko 12 odsto naručilo igrice i njihove dodatke, računarski softver i dodatke 9,8 odsto, filmove i muziku 9,2 odsto, a farmaceutske proizvode 9,1 odsto.

Istraživanje je pokazalo da u Crnoj Gori 55,8 odsto anketiranih domaćinstava ima pristup internetu kod kuće, bez obzira na to da li se koristi ili ne. U odnosu na prethodnu godinu zabilježen je rast od 3,5 odsto domaćinstava koja koriste DSL internet konekciju.

“Kao najčešće navedeni razlozi zbog kojih domaćinstvo nema pristup internetu kod kuće 17,1 odsto domaćinstava je saopštilo da ne želi ili nema potrebu za internetom, 14,2 odsto da je oprema previše skupa, a 11,1 odsto da je pristup internetu veoma skup”, navodi se u istraživanju.

Pristup internetu je najmanji na sjeveru, odnosno 29 odsto, dok je u naseljima gradskog tipa u centralnom regionu pristup najveći, 67,3 odsto. Kada je u pitanju Podgorica, u naseljima gradskog tipa skoro 66 odsto domaćinstava ima pristup internetu.

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 1,2 hiljade domaćinstava, odnosno 1,2 hiljade osoba, koji su intervjuisani licem u lice u periodu od 1. do 15. aprila.

Kada je riječ o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u preduzećima u Crnoj Gori u ovoj godini, procenat kompanija koje su primala porudžbine putem interneta iznosi 11 odsto, dok procenat preduzeća koja su plasirala porudžbine putem interneta 17,2 odsto.

Istraživanje o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u preduzećima je sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 600 preduzeća na teritoriji Crne Gore. Ciljna grupa su preduzeća sa deset i više zaposlenih koja su intervjuisana telefonskim putem u prvoj polovini aprila.

Bonus video: