Snažan institucionalni okvir za upravljanje javnim investicijama

U tekstu koji predstavlja prevod izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda se dodaje da je snaženje okvira za upravljanje javnim investicijama u Crnoj Gori od ključnog značaja kako bi se obezbijedilo da kapitalne investicije pružaju najveći povrat zemlji u okviru održivih fiskalnih izgleda

1592 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ocjena upravljanja javnim investicijama (PIMA) identifikovala je da je institucionalni okvir u Crnoj Gori, kojim je uređena ta oblast, relativno snažniji nego kod zemalja u razvoju sa niskim dohotkom i kod ekonomija sa tržištima u ekspanziji.

Crnogorski nadležni organi su odlučili da sprovedu PIMA-u, koja bi pomogla da se identifikuju prilike za snaženje dobrog upravljanja infrastrukturom u Crnoj Gori, što bi moglo da dovede do veće efikasnosti u potrošnji, a to znači postizanje toga da se dobije više za svaki uloženi euro.

„PIMA ocjena, koja je završena u julu prošle godine, identifikovala je da je institucionalni okvir kojim je uređeno upravljanje javnim investicijama relativno snažniji nego kod zemalja u razvoju sa niskim dohotkomm i kod ekonomija sa tržištima u ekspanziji“, navodi se u tekstu objavljenom na sajtu Ministarstva finansija koji predstavlja prevod izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Kako se dodaje, usvojeni su zakoni o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, javnim nabavkama i javno-privatnom partnerstvu (JPP), kako bi se podržala konkurentnost, transparentnost i održivost javnih finansija.

„Usvojene su smjernice i podzakonska akta kako bi se obezbijedilo da se projekti javnih investicija bolje pripreme i da budu uporedivi po sektorima. Međutim, postoji puno prostora za unapređenje planiranja i procjene projekata, naročito kod boljeg identifikovanja fiskalnih rizika povezanih sa projektima“, dodaje se u saopštenju.

U tekstu se dodaje da je snaženje okvira za upravljanje javnim investicijama u Crnoj Gori od ključnog značaja kako bi se obezbijedilo da kapitalne investicije pružaju najveći povrat zemlji u okviru održivih fiskalnih izgleda.

„Međutim, čini se da je učinkovitost crnogorskog okvira niža u mnogim oblastima, što upućuje da se dobre prakse predviđene postojećim propisima u potpunosti ne prate, čime se podriva uticaj javnih investicija“, dodaje se u tekstu.

Primjer takve prakse je ponavljano kršenje ciljanih vrijednosti i fiskalnih pravila, što ukazuje da se njima ne daju smjernice kako bi se osiguralo da su veliki investicioni projekti u skladu sa fiskalnom održivošću.

Kompleksan okvir strateškog planiranja, slabe prakse za procjenu projekata i ograničen proces razmatranja, umanjuju kapacitet da se izaberu one incijative koje će imati najveći uticaj na rast.

„Nadležni organi Crne Gore su potvrdili svoju zainteresovanost za nastavak reformi na unaprijeđenju upravljanja infrastrukturnim projektima. Ova odluka je vrlo pravovremena, s obzirom na to da su na vidiku kljućni investicioni projekti, uključujući narednu fazu projekta Bar-Boljare. Ali, postoji ograničeni fiskalni prostor za njihovu implementaciju. Stoga će brzina kojom se budu rješavali nedostaci utvrđeni kroz PIMA i učinkovitost sa kojom se okvir bude implementirao odrediti kako će javne investicije biti učinkovite kao podrška ekonomskom oporavku u narednom periodu“, navodi se u tekstu.

PIMA ocjena je urađena u okviru programa Reforme upravljanja prihodima i upravljanja javnim finansijama u jugoistočnoj Evropi, koji obuhvata šest korisnika sa Balkana i koji ima finansijsku podršku Evropske unije (EU) i Švajcarskog državnog sekretarijata za ekonomske poslove.

Detaljni nalazi se mogu naći u dokumentu koji je objavljen na internet stranici MMF-a https://infrastructuregovern.imf.org/, zajedno sa kratkim opisom javnih investicija u zemlji i predloženim akcionim planom za jačanje dobrog upravljanja infrastrukturom.

Bonus video: