navigacija Naslovnica Premium

OŠ \"BRANKO BRINIĆ\"

1.9.2011 18:41

Otvoreno pismo Lukšiću: Tražimo ostavku ministra prosvjete

„Ne volimo da postavljamo ultimatume, ali 10 mjeseci proteklog vremena nas učvršćuje u ubjedjenju da nas ne shvatate ozbiljno\", piše u otvorenom pismu

Otvoreno pismo Lukšiću: Tražimo ostavku ministra prosvjete
Vijesti online
Foto: Luka Zeković Autor: Vijesti online

Savjet roditelja učenika OŠ „Branko Brinić“ iz Radovića kod Tivta uputio je otvoreno pismo premijeru Igoru Lukšiću i Ministarstvu prosvjete i nauke obavještavajući ih da će, od ponedjeljka organizovati bojkot nastave u toj obrazovnoj ustanovi ukoilko se do tada ne riješi „problem diskriminacije srpskog jezika“.

Savjet roditelja podvlači da Krtoljani ne osporavaju izučavanje predmeta „Crnogorski jezik i književnost“

„Ne volimo da postavljamo ultimatume, ali 10 mjeseci proteklog vremena nas učvršćuje u ubjedjenju da nas ne shvatate ozbiljno, pa ukoliko do ponedjeljka, 5.septembra, ne dostavite prihvatljiv predlog riješenja diskriminacije srpskog jezika ili obezbijedite izvodjenje nastave na srpskom jeziku u našoj školi, kao i osmislite način na koji ćete uvesti u nastavu „Srpski jezik i književnost“, Savjet roditelja OŠ „Branko Brinić“ u Radovićima-Krtolima će na čelu svih roditelja djaka naše škole, sprovesti bojkot nastave do ispunjenja naših opravdanih i Ustavom Crne Gore zagarantovanih i potkrepljenih ljudskih prava“, piše u pismu Lukšiću i ministru prosvjete Slavoljubu Stijepoviću kojeg u ime Savjeta roditelja učenika OŠ „Branko Brinić“ potpisuje Ivan Starčević.

Pozivajući se na član 2, stav 7 Zakona o obrazovanju koji kaže „Cilj obrazovanja je razvoj svijesti o nacionalnoj pripadnosti, kulturi, istoriji i tradiciji“, Savjet roditelja krtoljske OŠ poručuje da ovaj stav žele da sprovedu i "u punom kapacitetu“.

Krtoljani naglašavaju da svaka osoba, pa i dijete ima svoj fizički i mentalni integritet koji se stiče kućnim vaspitanjem i obrazovanjem, pri čemu je jezik izuzetno važan aspekt kulturnog i duhovnoh identiteta jedne zajednice.

Neodgovorno ponašanje

Savjet roditelja podvlači da Krtoljani ne osporavaju izučavanje predmeta „Crnogorski jezik i književnost“, ali insistira na poštovanju prava njihove djece da se školuju na njihovom maternjem – srpskom jeziku.

On je krajem prošle godine nakon mnogih naših dopisa i argumenata izjavio da će svoj djeci kojoj crnogorski nije maternji, obezbijediti školovanje na maternjem jeziku

„Tražimo ostavku ili smjenu ministra prosvjete (Slavoljuba Stijepovića) zbog neodgovornog ponašanja i neizvršavanja radnih obaveza koje je sam preuzeo, kao i kršenja Ustava Crne Gore.

On je krajem prošle godine nakon mnogih naših dopisa i argumenata izjavio da će svoj djeci kojoj crnogorski nije maternji, obezbijediti školovanje na maternjem jeziku i da će djeci koja govore srpskim jezikom biti obezbjedjeno školovanje na srpskom jeziku.

On to do dana današnjeg, ni poslije devet mjeseci, to jest nakon početka nove školske godine, nije uspio da osmisli i sprovede, a pošto ministar nije volonter već prima platu od naših poreza, to jest od para poreskih obveznika, to više ne želimo da uzalud trošimo pare na njega, odnosno ne želimo više da ga finasiramo jer ne ispunjava ono što je obećao“, pišu u otvorenom pismu uz napomenu da će protiv Ministarstva prosvjete i nauke i ministra Stijepovića lično biti podnešena i „tužba nadležnom organu zbog diskriminacije gradjana – djece koja govore srpskim jezikom“.

Ocijeni:

1 2 3 4 5

0 (0 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 9

 • BJELILA 7 godina i 2 mjeseca
  Zalostan je komentar Biljane Pg koja ne zna (a vise ih je koji nece da znaju) da su se ne samo ocevi, vec i cukun-djedovi danasnjih krtoljana i grbljana ucili na srpskom jeziku!
  • 0
  • 0
 • original 7 godina i 2 mjeseca
  ..i treba da podnese ostavku zbog svega ovoga sto se desava oko jezika..
  • 0
  • 0
 • Biljana Pg 7 godina i 2 mjeseca
  Amen upravo tako..Crna Gora je jedina drzava.na svijetu ..S imenom ali bez prava na Jezik .kulturu..naciju..a o ckrvi da i ne pomenemo..Boze sacuvaj..Oni bi da gospodare svuda...A nista do sluge ne znaju biti...Strasno..Sigurno su im i ocevi Srpski jezik ucili..Hahahaha...Uvijek ugrozeni i jadni..Zalosno...
  • 0
  • 0