navigacija Naslovnica Premium

PORUKA NA ZIDU ŠKOLE

17.3.2012 15:31

Političari osudili šovinistički grafit: Policija da nađe počinioca

Osudu ispisivanja grafita i očekivanje da će nadleni pronaći počinioca izrazio je i nosilac liste Liberalno-građanske inicijative Vatroslav Belan

Političari osudili šovinistički grafit: Policija da nađe počinioca
Siniša Luković
Foto: Siniša Luković Autor: Siniša Luković

Najveći dio aktera političke scene Tivta osudio je ispisivanje grafita šovinističke sadržine koji je prije par dana osvanuo na fasadi zgrade OŠ "Drago Milović" u tom gradu.

Nepoznate osobe su na fasadi škole, u blizini jednog od reklamnih bilborda na kojima se propagiraju poruke političke stranke Hrvata – HGI, napisali grafit „Oj, ustaše neka, neka duboka vas jama čeka“.

Na to je prva ukazala HGI i oštro protestovala, da bi se nakon toga osudama pridružila i većina ostalih aktera političke scene Tivta, dodatne zagrijane ovih dana kampanjom za lokjalne izbore 7.aprila.

Gradonačelnik Tivta Dragan Kankaraš (DPS), tako je osudio ispisivanje šovinističke parole na zidu Osnovne škole „Drago Milović“, i izrazio uvjerenje da „pojedinačni ispadi neće i ne mogu poremetiti tradicionalno dobre međunacionalne i međuvjerske odnose u Tivtu”.

„Izražavam najoštriju osudu, ogorčenje i žaljenje zbog šovinističke poruke na zidu naše škole. Od policije očekujem brzu i efikasnu istragu, a od rukovodstva škole da preduzme odgovarajuće mjere i pomogne u otkrivanju počinioca, ali i da preduzme sve mjere da se ovakve stvari više ne ponove", istakao je Kankaraš.

Belan: Tivat nije takav

Osudu ispisivanja grafita i očekivanje da će nadleni pronaći počinioca izrazio je i nosilac liste Liberalno-građanske inicijative Vatroslav Belan.

„Ne možemo da vjerujemo da se tako nešto dešava u 2012. godini, a pogotovo da se za to koristi zid obrazovne ustavnove, koja treba da šalje neke sasvim druge poruke. Grafit ne oslikava Tivat, naš grad nije takva sredina, a mi ćemo se kao građanska opcija, kao što smo činili i do sada, uvijek boriti protiv svih netrpeljivosti, od političkih, nacionalnih, vjerskih, polnih...“, podvukao je Belan.

Osudu ispisivanja grafita i očekivanje da će nadleni pronaći počinioca izrazio je i nosilac liste Liberalno-građanske inicijative Vatroslav Belan.
Pojavu grafita oštro je osudio i nosilac liste „Nova srpska demokratija- Andrija Mandić“, Rato Brajković, istakavši „da se takav natpis dugo nije vidio u Tivtu i da je vjerovatno ispisan sa namjerom da se podignu tenzije pred izbore 7. aprila“. „Očekujem brzo reagovanje državnih organa i otkrivanje počinioca, bilo sa koje strane da dolazi.", kazao je Brajković, dok je tivatski PzP saopštio da se „iskreno nadamo da će ovakvi postupci nesavjesnih pojedinaca biti sankcionisani, i da će se predizborna kampanja nastaviti u duhu tolerancije, razumijevanja i medjusobnog uvažavanja.”

„Poruke mržnje koje su se pojavile na zidu osnovne škole podsjećaju na vrijeme za koje smo mislili da je davno za nama. Aveti 90- tih pokazuju da se borba za civilizovan odnos prema svima i toleranciju ne dobija već vodi. Sigurni smo, međutim, u jedno: oni koji nijesu uspjeli narušiti međiunacionalni mir i skladne odnose prije dvije decenije, još manje šanse imaju danas. Garancija za to smo mi, građani Tivta, koji nikad nećemo dijeliti njihove „vrijednosti“- kazao je sekretar tivatskog SDP- a Vojislav Kaluđerović.

„NS najoštrije i sa gnušanjem osuđuje ispisivanje grafita šovinističke sadržine na školskoj zgradi. Apelujemo, da predizborna kampanja bude zdravo takmičenje ideja i programa, bez širenja mržnje i prizivanja sukoba. Nažalost imamo iskustvo da se tekstopisci opasnih poruka, nikada ne pronađu, pa pozivamo nadležne organe, u prvom redu policiju da nas ovog puta demantuju", saopštio je nosilac liste NS Lazar Grbović.

Ocijeni:

1 2 3 4 5

0 (0 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 9

 • Moses 6 godina i 8 mjeseci
  ono sto treba da bude jasno svima, Hrvati su stoljecima straosjedioci u Tivtu i Boki, a ovakvi natpisi samo pokazuju karakter i postenje onih sto su se doselili s bubulja na bubulj na tovarima, sram ih bilo
  • 0
  • 0
 • barezi 6 godina i 8 mjeseci
  Shovinisticka stoka!!!!!!
  • 0
  • 0
 • momodrag 6 godina i 8 mjeseci
  I šta ima loše u tom grafitu? Ima utoliko što je oneredio jedan lijepo izmalterisan zid. Da kojim slučajem umjesto ono "ustaše" stoji "četnici" - svi bi ste likovali, zar ne? Kad otkriju vandala, trebali bi ga kazniti da o svom trošku dovede zid u prvobitno stanje. Kako zna i umije.
  • 0
  • 0