Šćepanović: Konstantno raditi na podsticanju međukulturnog i međuvjerskog dijaloga

Šćepanović je istakao i potrebu snaženja policijske i pravosudne saradnje na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, posebno u kontekstu suočavanja sa neregularnim migracijama i raznim vidovim organizovanog kriminala, uključujući eksploataciju i trgovinu ljudima duž migrantskih ruta
0 komentar(a)
Milorad Šćepanović, Foto: Savo Prelević
Milorad Šćepanović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 21.10.2015. 15:35h

Masovni pokreti izbjeglica sve više stavljaju u prvi plan važnost promovisanja vrijednosti integracije i dugoročne održivosti multikulturalnih društava, što znači njegovanje međusobnog poštovanja i tolerancije za različitost, poručio je direktor Generalnog direktorata za multilateralne poslove Milorad Šćepanović na Konferenciji OEBS-a.

Na konferenciji OEBS-a na temu Zajednička bezbjednost u regionu Mediterana – izazovi i mogućnosti, koja se održava u Jordanu, učestvuju Šćepanović i stalna predstavnica Crne Gore pri OEBS, UN i drugim MO u Beču, Slavica Milačić.

Kako je saopšteno iz Ministarstva vanjsih poslova i evropskih integracija (MVPEI), konferencija u Jordanu posvećena je ključnim izazovima sa kojima se danas suočava cijeli region Mediterana i načinima za efikasno dostizanje zajedničkih bezbjednosnih ciljeva.

Partnerski odnos između učesnica OEBS-a i Mediteranskih partnera za saradnju (Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Maroko i Tunis) traje još od samog početka helsinškog procesa i njegovi osnovi nalaze se u Helsinškom završnom aktu iz 1975.

„U prilog ovom odnosu ide i činjenica da zemlje mediteranskog regiona imaju zajedničke istorijske, kulturne, ekonomske i političke veze. Prilikom usvajanja Helsinškog završnog akta, zemlje učesnice su ovom dokumentu dodale i Mediteransku povelju kojom potvrđuju da je „bezbjednost u Evropi usko povezana sa bezbjednošću Mediterana“, saopšteno je iz MVPEI.

Tom poveljom, dodaje se, one iznose namjeru da unapređuju dobre susjedske odnose sa mediteranskim partnerima i uzajamno korisnu saradnju na raznim poljima, uz jačanje međusobnog povjerenja i unapređenje sigurnosti i stabilnosti u cijelom Regionu Mediterana.

Međuzavisnost bezbjednosti Evrope i Mediteranskog regiona je dalje potvrđena i brojnim OEBS-ovim dokumentima.

Šćepanović je imao izlaganje na generalnoj sesiji na temu „Bezbjednost u regionu Mediterana“ i istakao da je bezbjednost država OEBS-a neodvojiva od bezbjednosti njenih susjeda, dodajući da zajedno jačanje i operativno fokusiranje napora predstavlja nužnost u pravcu prevazilaženja uzroka aktuelnih kriza i izazova sa kojima se suočavamo.

On je kazao da je to jasno demonstrirala tekuća izbjeglička i migrantska kriza, koja u krajnjem potencira humanitarnu dimenziju i poziva na solidarnost, političku odlučnost i posebno dugoročan koherentni i holistički pristup rješavanja ovih problema.

„Na toj liniji, Šćepanović je kazao da masovni pokreti izbjeglica i migranata sve više stavljaju u prvi plan važnost promovisanja vrijednosti integracije i dugoročne održivosti multikulturalnih društava, što prije svega znači njegovanje i promovisanje međusobnog razumijevanja i poštovanja, tolerancije za različitost“, kaže se u saopštenju MVPEI.

U tom cilju, navodi se, važno je i konstantno raditi na podsticanju međukulturnog i međuvjerskog dijaloga, s ciljem da se kreira ambijent za miran suživot među narodima i kulturama.

„Naglasio je važnost izgradnje efikasnih nacionalnih okvira – institucionalnog, zakonodavnog i regulatornog – za efikasno upravljanje i suočavanje sa fenomenom migracija, uključujući pitanja integracije migranata, njihove uloge u ekonomskom razvoju i zaštite ljudskih prava“, rekli su iz MVPEI.

Šćepanović je istakao i potrebu snaženja policijske i pravosudne saradnje na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, posebno u kontekstu suočavanja sa neregularnim migracijama i raznim vidovim organizovanog kriminala, uključujući eksploataciju i trgovinu ljudima duž migrantskih ruta.

Ostale sesije, kako je saopšteno, bile su posvećene terorizmu, nasilnom ekstremizmu i radikalizaciji koji vode u terorizam, ulozi međuvjerskog i međukulturnog dijaloga, nelegalnim migracijama, zaštiti izbjeglica, krijumčarenju migranata i trgovini ljudima u Mediteranu, nelegalnoj trgovini oružjem, klimatskim promjenama i drugim transnacionalnim i globalnim prijetnjama.

Tokom tih sesija naglašena je potreba za intenzivnijom saradnjom država učesnica sa partnerima za saradnju, međunarodnim i regionalnim organizacijama, kao i sa predstavnicima civilnog društva.

„Na konferenciji su vođene otvorene rasprave u konstruktivnom i podsticajnom duhu, iskazan je visok stepen solidarnosti i svijest o međuzavisnosti kako u pogledu prijetnji, tako i odgovora na njih, te na važnost uloge OEBS-a u Mediteranu“, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: