Dok god Crnu Goru u svijetu bude predstavljao aktuelni predsjednik Milo Đukanović, država i njeni građani će trpjeti veliku štetu, koju će pratiti kontinuirani osjećaj moralne nelagode, saopšteno je danas iz kabineta predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića.
Iz kabineta premijera su, između ostalog, uputili pitanje poslanicima Demokratske partije socijalista (DPS), a nakon njihovih nedavnih reagovanja, koliko još kompanija i trastova koje „postoje samo na papiru” ima predsjednik Đukanović.
"Nakon što su Vanja Ćalović Marković i Istraživački centar MANS-a juče obznanili da su predsjednik Đukanović i njegov sin skrivali vlasništvo u više od pet država, posredstvom različitih trastova i ofšor kompanija, crnogorska javnost je bila privremeno zatrpana izlivima masovne panike funkcionera DPS-a, koji su po principu tastera, aktivirani da kroz hiperprodukciju tvitova i izjava, pisanih po kalupu, pokušaju odbraniti neodbranjivo. Razumijemo paniku, ali ne razumijemo logiku onih apologeta koje smatraju da se brojem izjava mogu prikriti tragovi bruke i kriminalnih djelatnosti njihovog šefa", navodi se u saopštenju iz Krivokapićevog kabineta.
Kazali su kako bi bilo korisno da funkcioneri DPS-a, pošto se "ne usuđuju da racionalno objasne" argumentaciju kojom "pokušavaju odbraniti neodbranjivo", zajedno sa "svojim nalogodavcem" odgovore javnosti na nekoliko pitanja.
"Još koliko kompanija i trastova koje „postoje samo na papiru” ima predsjednik Đukanović? Prije dvije godine nas je uvjeravao da ih uopšte nema, da bi na koncu priznao postojanje samo jedne (Vagor Investment) i to na Kipru, koja takođe „nije poslovala”; Koliko košta šezdeset minuta (jedan sat) pravnih usluga advokatskih kancelarija Charles Mia Limited ili ALGOCAL? To bi gospodin Đukanović morao znati; Šta je svrha ovako kompleksne šeme kompanija, ovolikog broja posrednika i čemu plaćanje enormnih advokatskih usluga za trastove i kompanije koje 'nikada nijesu poslovale'?"
"Da li zaista mislite da je bilo ko, zdravorazuman i racionalan, povjerovao u vašu manipulaciju da je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, sa partnerima iz 117 zemalja, odlučio da objavi bazu podataka od skoro 12 miliona dokumenata (!) samo da bi 'fabrikovao aferu' protiv vašeg šefa? I da u tom 'fabrikovanju' učestvuju renomirani svjetski mediji kao što su BBC, Le Monde, Washington Post, Guardian ili L'Espresso, koji od juče intenzivno pišu o sramotnim ofšor avanturama vašeg čelnika", navodi se u saopštenju.
Da su predstavnici DPS-a, kako se dodaje, bili "ovoliko agilni u odbrani državnih interesa, namjesto ličnih", Crna Gora bi već danas bila punopravna članica Evropske unije, sa nezavisnim institucijama i razvijenom ekonomijom.
"Nasuprot tome, pod krinkom odbrane državnih interesa i nacionalnih prava, vi ste juče, kao i onog dana na Cetinju, i u mnogim prilikama ranije, zapravo branili kriminalnu hobotnicu jednog čovjeka i njegove porodice. I to je najtužnija činjenica vaših političkih karijera i bilansa. Gospodin Đukanović i njegovi partijski protektori moraju imati na umu da se ekonomski zločini nad ovom zemljom ne zaboravljaju i ne zastarijevaju: zajmovi koje je porodična banka davala organizovanom kriminalu, prodaja vrijednih akcija Elektroprivrede i zakoni koji su usvajani, da bi se spasila ista ta banka, zbog kredita koji nikada nijesu vraćeni."
"Ne zaboravljaju se ni sumnjive privatizacije u dilu sa ruskim i azerbejdžanskim tajkunima, kao ni štetna zaduženja za autoput, koja su Crnu Goru umalo dovela do dužničkog ropstva. Na zaboravljaju se ni nerazjašnjene afere: 'Telekom', 'Snimak', 'Limenka', 'Pireus Banka', 'Koverta', itd," dodaje se u saopštenju.
Iz kabineta premijera poručili su da će na to konstatno podjećati dok se, "do posljednjeg eura", ne obeštete svi crnogorski građani i državni budžet.
"Na isti način, dok se Tužilaštvo ne oslobodi partijskog uticaja bivšeg režima, svi akteri domaće i međunarodne scene, trebaju imati na umu da je aktuelni predsjednik Crne Gore – kompromitovana ličnost. Dok nas god takva osoba bude predstavljala u svijetu, država Crna Gora i njeni građani će trpjeti veliku štetu, koju će pratiti kontinuirani osjećaj moralne nelagode", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: