Partijski funkcioneri žive na grbači građana umjesto da rade za njih

Oni žive u paralelnoj realnosti, u kojoj se ne plaćaju računi, u kojoj se živi od prosječne (ili niže) plate, kaže civilni aktivista Stefan Đukić

26131 pregleda 348 reakcija 83 komentar(a)
Neosjetljivi na poskupljenja: Sa sjednice Vlade, Foto: Bojana Ćupić
Neosjetljivi na poskupljenja: Sa sjednice Vlade, Foto: Bojana Ćupić

Partijski funkcioneri žive u paralelnoj realnosti, kaže za “Vijesti” civilni aktivista Stefan Đukić. Tom rečenicom možda se najbolje i oslikava sadašnja situacija - u kojoj cijene svakodnevno rastu, očekuje se nestašica osnovnih namirnica, kada zarade gube vrijednost, kada je trebalo da padne kiša kako bi ugasila požare koji su danima bjesnili....

Umjesto da rade za dobrobit građana, da u Vladi i parlamentu izglasaju propise kojima bi ih zaštitili, umjesto da potraže pomoć od susjeda i NATO partnera kako bi sačuvali šume i građevine od vatrene stihije, partijski funkcioneri su se u prethodnom periodu pogađali oko mjesta u nekoj budućoj vladi, prikupljali poene za odbornička mjesta u lokalnim parlamentima ili nadgornjavali ko je veći izdajnik a ko patriota.

Niko od njih ni deklarativno se nije osvrnuo na šume koje gore u državi koja pledira da bude ekološka, dok su se Vlada i MUP razjašnjavali ko je kriv što su helikopteri Direktorata za vanredne situacije prizemljeni...

”Oni su okrenuti samo svojim preduzećima, jer partije su preduzeća, koja žive na grbači svih građana i razmišljaju isključivo o partijskom interesu”, kaže Đukić.

'Oni su okrenuti svojim preduzećima, jer partije su preduzeća': Stefan Đukić
"Oni su okrenuti svojim preduzećima, jer partije su preduzeća": Stefan Đukićfoto: PRIVATNA ARHIVA

On nema sumnje da, kako kaže, već duže vremena funkcioneri partija žive neku paralelnu realnost, onu u kojoj se ne plaćaju računi, u kojoj se živi od prosječne (ili niže) plate, realnost u kojoj svugdje čekate u redu, sami vozite svoj polovni automobil i maštate o tome da imate sreću da uhvatite low cost let za neki kratak odmor.

”Blokada skupštine, prouzrokovana opet isključivo partijski-vođenom (pošto nije bio jasnih argumenata) smjenom Alekse Bečića, najbolje to oslikava. Skupštinu drže pod blokadom oni koji žele da opstruiraju izbor nove Vlade po cijenu ulja od 5 eura, a goriva od 2 eura za litar, dok na prekid iste pozivaju oni koji, pod maskom borbe za kontrolisanje cijena, guraju upravo izbor novog predsjednika Skupštine i Vlade - a standard života je tu, na trećem, ili možda sedmom mjestu agende”, kaže on.

I civilni aktivistra Aleksandar Dragićević, koji na društvenim mrežama gotovo svakodnevno ima kritičke osvrte na odgovornost javnih funkcionera, napisao je na Fejsbuku da je “pala kiša da spere sramotu sa nas građana i političkih ‘elita’”. “Neka ostane zapisano da je dopušteno da Crna Gora sagori i da niko od ‘patriota’ glavnu okrenuo nije”.

Dragićević
Dragićevićfoto: Luka Zeković

Partije koje su odgovorile na pitanja “Vijesti” međutim ne dijele ovakve stavove. Većina njih tvrdi da rade u interesu građana, dok neki nisu ni odgovorili na pitanja o tome koliko su zaista posvećeni njihovim problemima i obavezama o pregovorima za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji.

”Radimo u interesu građana”

”Apsolutno se ne slažemo sa vama, makar kada su u pitanju Demokrate. Borba protiv prekrajanja izborne volje građana i borba protiv namjere nacionalističkog pokreta URA i SNP-a da vrate DPS na vlast je upravo borba za brži put ka EU i bolji standard građana Crne Gore”, tvrde u odgovoru Demokrate.

Oni to objašnjavaju činjenicama da u državi vlada korupcija, da su DPS i SNP glasali protiv smanjena cijena goriva i drugih proizvoda, da djelovi doskorašnje vlasti pokušavaju vratiti DPS a vlast koja je bila protiv nekih predloga iz socijalne oblasti.

Demokrate protestuju nakon smjene Bečića, tvrde da je to zbog građana
Demokrate protestuju nakon smjene Bečića, tvrde da je to zbog građanafoto: Boris Pejović

”Prvo, od strane evropskih zvaničnika i drugih relevantnih predstavnika međunarodne zajednica, međunarodnih organizacija i asocijacija bivši režim je okarakterisan kao hibridni u kom vlada endemska korupcija što automatski znači nazadovanje u poglavljima 23 i 24 i apsolutni zastoj u pregovaračkom procesu između Crne Gore i Evropske unije. Drugo, upravo su DPS i SNP politički subjekti koji su u Skupštini Crne Gore glasali protiv Zakona o akcizama, koji bi omogućio Vladi Crne Gore da smani cijene goriva i ograniči cijene drugih proizvoda”, navode Demokrate.

U odgovoru tvrde da je Klub poslanika DPS-a, kojeg na vlast pokušavaju vratiti, kako navode, URA i SNP, glasao protiv “budžeta Crne Gore i gotovo svih drugih zakona kojima se povećava minimalna zarada, zatim zarade svih zaposlenih, vraćaju naknade majkama, vraćaju dječiji dodaci, besplatni udžbenici…”

“Dakle, upravo su ovo teme u fokusu Demokratske Crne Gore, jer borba protiv onih koji su kočili EU integracije, urušavali životni standard građana i institucije sistema je imperativ naše politike”, piše u odgovoru partije Alekse Bečića.

”SDP tražio mjere pomoći građanima i privredi”

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Bojan Zeković kaže da je ta partija zadnjih desetak dana više puta pokušavala da “natjera” odlazeću vlast da se razgovara o trenutnoj ekonomskoj krizi.

”Podsjećam da je prije 7 dana predsjednik SDP-a, poslanik Raško Konjević tražio od g. Jokovića da hitno zakaže sjednicu Odbora za ekonomiju, finasije i budžet, na kojoj bi se razmatrale mjere podrške građanima i privredi, jer je Crna Gora jedina država regiona čija Vlada i Skupština nijesu donijeli paket mjera pomoći.

Zeković
Zekovićfoto: Boris Pejović

Poslanica Vuksanović Stanković insistirala je da potpredsjednik Bulajić prekine sa blokadom Skupštine i zakaže sjednicu na kojoj bi se usvojilo smanjenje akciza, što je predložila SDP, kasnije i Vlada Crne Gore. Tražili smo održavanje sjednice sa dnevnim redom - premijerski sat i poslanička pitanja, kako bi dobili informacije i ukazali na konkretne problem. Sve naše inicijative usmjerene su na rješavanje problema građana”, kaže Zeković.

On navodi da “odlazeća Vlada služi samo potrebama ministara za politički marketing”.

Slično navode i Socijaldemokrate: “Upravo teme koje ste naveli su naš fokus. Gotovo svakodnevno dajemo osvrt na temu cijena, ali i anetievropskog djelovanja odlazeće Vlade. Dodatno, uvijek zadržavamo ne samo kritički stav već i konstruktivnost, pokušavajući da predložimo načine izlaska iz situacije u kojoj smo se našli”, piše u odgovoru SD-a.

Oni nabraju da se pored niza predloga koji su se odnosili na poresku politiku, besplatnog prevoza, osnivanja alimentacionog fonda i korigovanja cijena goriva i namirnica, kako navode, njihova najnovija inicijativa odnosi na fleksibilno radno vrijeme roditelja djece do tri godine, kao i niz drugih usklađivanja i pogodnosti za zaposlene roditelje.

”Zapravo, rekli bismo da se Socijaldemokrate osvrću na vrijednosti aktera u političkom životu, jer je to osnova svega, ali istovremeno smo partija koja fokus snažno drži na životnim temama”, dodaju.

Najbolje se funkcioniše po principu “lova u mutnom”

Iz Liberalne partije, koja je godinama koalicioni partner DPS-a, poručuju da je “promašena politika zarobila sve pore života građana, ali i sve institucije sistema, uvodeći na mala vrata anarhiju i potpuno rasulo, vjerovatno jer odlazeća vlast najbolje funkcioniše po principu ‘lova u mutnom’”.

Portparol Liberalne partije Ammar Borančić izrazio je bozajan da su, kako kaže, kratkoročne posljedice ekonomskog i institucionalnog urušavanja kojim svjedočimo ništa u odnosu na ono šta nas sve može očekivati ako se hitno ne formira stabilna, odgovorna i proevropska vlada koja će odmah zaustaviti te procese i odblokirati reforme i evropske integracije.

Borančić
Borančićfoto: Liberalna partija

”Mislim da smo predugo bili popustljivi prema retrogradnim, nazadnim i haotičnim politikama pod izgovorom demokratičnosti. Tolerancija ne može ići dotle da se dovede u pitanje opstanak svih građana i sistema. Briga Vlade je kako da obezbijedi vjerske zajednice, da nas popiše i uklopi u velikodržavne “open” projekte, dok građani jedva sastavljaju kraj sa krajem”, dodaje on.

Komentarišući podatke koje je u nedjelju objavila Televizija Vijesti da su poslanici za godinu i po dana radili 42 dana, ali da su sebi povećali plate, civilni aktivista Aleksandar Dragićević je na Fejsbuku napisao:” Samo da njima ništa ne fali, da ima gambora, popeka, stambenih kredita povoljnih, besplatnog goriva, zapošljavanja braće, rođaka, kumova...”

Nije samo krivica u ovom momentu - da su dobri zakoni i prakse postojale ranije, ovakva situacija bi se mogla riješiti i bez skupštinskog zasjedanja. Ali, i tada, kao i sada je bio važniji još jedan mandat u lokalnom parlamentu i koji procenat rejtinga na sljedećim izborima, kaže Stefan Đukić

Ksenija Milović: Opštu odgovornost konkretizovati ka nosiocima vlasti

”Teško stanje na mnogim planovima u crnogorskom društvu, koje se nažalost iz dana u dan pogoršava, čini ukupnu političku elitu odgovornom. Međutim, tu opštu odgovornost treba ipak konkretizovati prema onima koji imaju stvarne nadležnosti u vlasti i trebalo bi da podliježu javnoj odgovornosti”, kaže potpredsjednica Demosa Ksenija Milović.

Ona tvrdi da se, kako kaže, plaća ceh rezultatima otuđene i korumpirane tridesetogodišnje vlasti, katastrofalnom bilansu takozvane ekspertske vlade i javnom haosu povodom novonajavljene vlade: “Zapravo, političke koalicije URA sa, ako smo razumjeli SNP i akterima posljednjih korupcionaških skandala: afere “Koverat”, afere stambena korupcija itd. U prevodu: DPS-a i njegovih političko-korupcionaških saveznika”.

Milović
Milovićfoto: Facebook/ DEMOS

Jedini izlaz je, kaže Milovićeva, pravno-političko sankcionisanje odgovornih u prethodnom periodu i demokratski dijalog u kome treba voditi računa o volji građana na izborima 30. avgusta 2020”. Sve ostalo je nastavak agonije sa sve težim posljedicama, bez naznaka da će bilo ko od aktera koji namjeravaju da podrže najnoviju takozvanu manjinsku vladu, preuzeti odgovornost za bremenito nasljeđe”, rekla je potpredsjednica Demosa.

Bonus video: