Šolc: Krajnje vrijeme za članstvo Crne Gore u EU; Spajić: Za Crnu Goru bitno da postane tržište od pola milijarde ljudi

Šolc je kazao da Crna Gora sve odluke mora donijeti sama, "to važi i za dalje reforme u oblasti pravosuđa, koje treba brzo da se ostvare". Spajić je kazao da je važno da tržište od sedam, osam milijardi eura "koliki je naš BDP postane tržište od 25 triliona eura"

56413 pregleda 76 reakcija 76 komentar(a)
Spajić i Šolc u Berlinu, Foto: Printscreen YouTube
Spajić i Šolc u Berlinu, Foto: Printscreen YouTube

Premijer Milojko Spajić sastao se danas sa kancelarom Njemačke Olafom Šolcom u Berlinu. Na konferenciji za medije nakon sastanka, Šolc je poručio da je krajnje vrijeme da se članstvo Crne Gore u EU ostvari, te da je Crna Gora značajan faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

"Vaš dolazak potvrđuje da smo bliski partneri. Krajnje je vrijeme da se članstvo ostvari, jer je obećanje za članstvo dato prije više od 20 godina. Izgledi za Crnu Giru su veliki, i nijedna zemlja u regionu ne sprovodi takve reforme. Ta opredijeljenost za reforme je važna", naglasio je Šolc, prenosi RTCG.

On je kazao da Crna Gora sve odluke mora sama donijeti.

"To važi i za dalje reforme u oblasti pravosuđa, koje treba brzo da se ostvare", navodi Šolc.

Istakao je opredjeljenje Njemačke da razvija regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu.

"Tu spada i Berlinski proces, koji je motor regionalne saradnje. Mi to želimo proširiti i produbiti. Drago mi je što ću tim povodom ponovo sresti Milojka Spajića, i što možemo nastaviti razgovore koje smo danas započeli. Crna Gora je važan faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu i graditelj mostova", naveo je Šolc.

Spajić boravi u petodnevnoj posjeti Njemačkoj i do sada je razgovarao sa specijalnim izaslanikom za Zapadni Balkan Manuelom Saracinom, saveznim ministrom ekonomije Robertom Habekom, kao i predstavnicima Bundestaga.

Spajić: Jako bitno da Crna Gora dobije IBAR u junu

Spajić je kazao da Crna Gora u Njemačkoj vidi strateškog partnera na svom evropskom putu.

"Na svom putu unapređenja vladavine prava, kao i u smislu ekonomskog razvoja. Vidi veliki značaj Njemačke na Zapadnom Balkanu naručito kroz Berlinski proces u cilju jačanja regionalne saradnje", kazao je Spajić.

On je ocijenio da Crna Gora koja je nekad bila na, kako je naveo, začelju, "zemlja koja je ratifikovala sva četiri dijela što se tiče mobilnosti u Berlinskom procesu Crna Gora je postala lider u tom procesu".

On je ocijenio da je jako bitno da Crna Gora dobije IBAR u junu, u čemu, kako je naveo, Crna Gora ima podršku Njemačke.

"Zahvalni smo Njemačkoj što razumije poziciju Crne Gore, smatramo da je to jako bitno. Zahvalni smo i za veliku podršku Njemačke kada smo u decembru izbjegli i sivu listu MANIVALA. To su trenuci kada Crna Gora zaista osjeća jednu opipljivu podršku Njemačke na svom putu prema boljoj reformi i jednom boljem društvu", poručio je Spajić.

On je naglasio da je za Crnu Goru jako bitan Zakon protiv pranja novca i finansiranja terorizma koji je usvojen u decembru prethodne godine.

"Taj Zakon je jedan od najstriktnijih u Evropi on je napravio jedno novo doba za Crnu Goru gdje ona postaje potpuno novo tržište za njemačke investitore, gdje se zna da se u njoj ne može prati novac i gdje se znaju pravila", kazao je Spajić.

On je kazao da je bitno za Crnu Goru što će dobiti šansu da se pridruži zajedničkom tržištu EU.

"To je nešto što najviše cijenimo u ovome procesu. Za malu Crnu Goru je jako bitno da tržište od pola miliona ljudi postane tržište od pola milijarde ljudi, da tržište od sedam, osam milijardi eura koliki je naš BDP postane tržište od 25 triliona eura", rekao je Spajić.

On je dodao da je Crna Gora prva zemlja van Evropske ekonomske zajednice koja je predala aplikaciju za SEPU, "očekujemo da budemo primljeni u SEPI ove godine i to će biti prvi opipljiv korak prema jedinstvenom tržištu"

Spajić je istakao da je politika Crne Gore u potpunosti usklađena sa EU.

“Već smo uveli sankcije Rusiji i u stopu pratimo evropsku politiku u tom smislu. Jako je bitno da smo zagledani prema Briselu i da se u ekonomskom smislu približavamo EU“, rekao je Spajić.

Prema njegovim riječima podrška Crne Gore Ukrajini je bez premca.

Spajić je poručio da ruski uticaj “ide ruku pod ruku sa osjećajem ugroženosti”.

“Mislimo da je jako bitna stvar što smo uradili popis u decembru prošle godine na jedan vrlo inkluzivan način. Crna Gora je zemlja Crnogoraca, ali i Srba, Hrvata, Bošnjaka. To je zemlja u kojoj je različitost nekad predstavaljala problem ali sada je prednost”, rekao je Spajić.

On je dodao da je Crna Gora prevazišla ranije podjele i smanjila uticaj sa strane, koji je primarno dolazio iz Rusije.

“Marginalizovali smo ruski uticaj u Crnoj Gori”, ocijenio je Spajić.

On je rekao da će, zahvaljući medijskim zakonima na kojima se radi, biti jasno ko finansira i ko je stvarni vlasnik medija.

Kako je dodao Spajić, sa američkim partnerima rade na programu Edge, koji bi trebalo da registurje sistem kompanija kako bi imali sliku ko stoji iza njih.

“To će nam pomoći kod oduzimanja nelegalno stečene imovine, terorističkog finansiranja, ali i situacija kada su stvarni vlasnici neki od sankcionisanih lica iz Rusije ili bilo kojih zemalja koje je EU sankcionisala”, istakao je Spajić.

On je kazao da sa Italijom sarađuju na reformi poreskog sistema.

“Upravo kroz poreze mnogo puta možete da otkrijete tokove novca i naročito oko sancionisanih lica iz Rusije i drugih zemalja koje su na listi EU”, dodao je Spajić.

Portal RTCG navodi da se u platformi za posjetu Spajića Njemačkoj navodi se da su sastanci sa njemačkim kolegama prilika da se izrazi zahvalnost na podršci koju ta država nedvosmisleno pruža razvojnom putu Crne Gore, kako u dijelu ostvarivanja vanjskopolitičkih ciljeva, tako i na planu ekonomskog i investicionog razvoja.

“Zvanična posjeta predstavlja i dobru priliku za predstavljanje rezultata koje je Crna Gora postigla u proteklom periodu, a koji proističu iz ispunjavanja obaveza iz evropske agende”, piše u dokumentu.

Navodi se da je posjeta prilika da Spajić podsjeti da reformski procesi unutar Evropske unije moraju ići paralelno sa politikom proširenja i da je Crna Gora, kao najdalje odmakla država u procesu pregovora, spremna da iskorači na evropskom putu.

Bonus video: