navigacija Naslovnica Premium

OPŠTINA ĆE NAPLATITI MILIONSKA POTRAŽIVANJA

9.11.2015 14:06

Popović: Neće biti nedodirljivih

On je kazao da „puno ljudi zove Opštinu da izmire obaveze, ali ima i onih koji žele da je blokiraju, iako su od iste te Opštine imali dosta koristi“

Popović: Neće biti nedodirljivih
Foto: Vuk Lajović Autor: Vuk Lajović

Gradonačelnik Budve Srđa Popović poručio je da „ neće biti nedodirljivih  i povlašćenih,“, te svi koji duguju gradu, po bilo kom osnovu, biće utuženi i sankcionisani pod istim uslovima.

„Bez selektivnosti, svi će morati  izmiriti obaveze prema ovom gradu, jer to Budva zaslužuje  i to je jedini ispravan način, da stanemo na takozvnu „ zelenu granu“ i da možemo normalno da funkcionišemo“, kazao je Popović na svojoj prvoj zvaničnoj konferenciji za novinare, od kada je početkom septembra preuzeo „vruću fotelju“ prvog čovjeka metropole turizma.

On je naglasio da je trenutni dug Budve oko 34 miliona eura, ne računjući kredit od 58 milion eura na ime izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda.

Upravo zato, kako je ocijenio Budvi se mnogo više duguje, nego što ona duguje.

 „Na ime poreza građani duguju gotovo 16 miliona eura, preduzeća i preduzetnici oko 15 miliona eura, dok nenaplaćenih komunalija po raznim osnovama ima oko 20 miliona eura , što je veća cifra nego što lokalna uprava duguje. Pokrenuli smo projekat popisa  imovine Opštine, a isto tako i radimo na popisivanju neleganih objekata, odnosno onih za koje nijesu plaćene komunalije. Nakon toga ponudićmo svim da svoje dugove za komunalije izmire u nekom  roku“, najavio je Popović dodajući da polako rješavaju finansijske problemi koje je zatekao.  

On je  kazao da „puno ljudi zove Opštinu da izmire obaveze, ali ima i onih koji žele da je blokiraju, iako su od iste te Opštine imali dosta koristi“. 

„Proteklih dva mjeseca najviše smo se bavili pitanjima finansija, i to nam je bila svakodnevna preokupacija. Čini mi se da smo na dobrom putu, puno toga smo riješili, ima još dosta obaveza, ali ono čime možemo da se pohvalimo da smo proteklih 90 dana vratili 8.5 miliona eura duga, isplatili tri zarade , što je nekih 1.65 miliona eura u bruto iznosu . Na današnji dan Opština nije blokirana, duguje još samo dva lična dohotka i ubrzo počinjemo sa isplatom još jedne zarade. To smo postigli odličnom naplatom poreza i komunalija i očekujemo da se takav trend nastavi. Po osnovu poreza na nepokretnost do sada smo uspjeli da naplatimo 8.8 miliona eura i do kraja godine ćemo ostvariti zacrtanih deset miliona eura po tom osnovu. Vratili smo čak četiri miliona eura kreditnih dugovanja, što je za milion i po više nego što smo budžetom predvijedjeli“, pohvalio se Popović.

Popović je kazao da je sa Vladom potpisan ugovor oko reprograma duga od 8.3 miliona eura, koliko Opština Budva duguje na ime naplaćenih poreza i doprinosa. 

 „ Dobili smo malo strožije uslove vraćanja obaveza na pet godina u odnosu na neke sjeverne opšine kojima je taj rok i na 20 godina. Ne znam koliko je realno, ali moje generalno mišljenje je da se Vlada treba što više okrenuti našem gradu. Jer, naš grad je itekako strateški bitan za Crnu Goru, kada su finansije u pitanju. Država samo sa teritorije budvanske opštine, svake godine „ubere“  oko 225 miliona eura. Ali svakako imam pozitivna iskustva sa odnosom Vlade, koliko sam na ovom mjestu. Vlada je spremna da učestvuje u mnogim projektima, kada je riječ naš grad, jedan od tih je i povezivaja dva bulevara između Budve i Bečića preko zavale, za šta će država da izdvoji pet miliona eura“, kazao je Popović. 

Popović je zaključio da je uveo strogu racionalizaciju kompletne potrošenje u Opštini, od korišćnja službenih automobila, do mobilnih telefona, najavljujući da će budžetom za narednu godibnu biti ozvaničen sanacioni plan izlaska iz krize.

Podsjećajući da je još ranije za potpredsjednicu Opštine imenovana Suzana Pribilović, Popović je najavio i nova kadrovska rješenje, tako je mjesto sekretara finansija, nakon što je dosadašnji načelnik Mihailo Đurović imenovan za direktora „Morskog dobra“, preuzela Jelena Baštrica, dosadašnja šefica kabineta.

Za sekretara investicija i prostornog planiranja imenovan je Mihailo Kapisoda, načelnik Službe za javne nabavke je Saša Samardžić, novi - stari sekretar za gradsku infrastrukturu je Nikola Divanović, dok je nova načelnica Službe predsjednika Opštine Ivana Lazović.

Ugovor sa Sea dance neće biti raskinut

Upitan da li je odlaganje najavljenog potpisivanje ugovora između Opštine i novosadske kompnije MZ EXIT, oko desetogodišnjeg organizovanja ljetnjeg festivala Sea Dance na Jazu, došlo do raskida partnerstva, Popović je kazao da je po srijedi tehničko pitanje koje mora biti riješeno.

„Ugovor oko organizacije Sea dance festivala nije raskinut. Razlog što je odložno potpisivanje, koje je bilo najavljeno, jer iz prostog razloga, što je  Skupština opštine, kada je dala zeleno svjetlo na zaključivanje desetogodišnjeg ugovora, ovlastila tadašnjeg predsjednika Opštine Lazara Rađenovića da ga potpiše. Na prvoj narednoj sjednici Skupština opštine će donijeti rješenje, kojim će ovlastiti novog predsjednika Opštine da potpiše ugovor“, kazao je Popović. 

Pribilović: Želim da vratim vjeru građanima u opštinu Budva 

Zamoljena da odgovori koji su bili motivi da se prihvati u veoma teškoj situciji u kojoj se nalazi Budva mjesto potpredsjednice Opštine, Suzana Pribilović je kazala da želi da vrati građanima vjeru u Opštinu Budva.

„ Moj motiv dolaska i povratka u Budvu poslije 12 godina, bio je otvaranje Opštine prema građanima Budve. Kroz neka svoja lična iskustva koja sam imala u prethodnom periodu kao građanin Budve, nijesam u nekim legalnm procedurama mogla da ostavrim neka svoja osnovna prava. Isključiva i prvenstvena motivacija jeste bila da vratim građanima Budve vjeru u Opštinu i njene organe, da u zakosnkoj proceduri ostvare prava koja im o zakonu sleduju“, kazala je Pribilović

Ocijeni:

1 2 3 4 5

1 (8 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 19

 • proljeće 2017. 3 godine
  Blažen među ženama.
  • 1
  • 0
 • Vuko_Vasov 3 godine
  Ja sam čitao da su Budvu opljačkali DPS-ovci. Visoki funkcioner DPS-a je dirigovao krađama a podređeni su krali šta su god stigli. Jesi li ti iz DPS-a Popoviću??
  • 25
  • 1
 • deltacitypg11 3 godine
  Naplati se od DPS lopova prvo pa onda od sirotinje koja nema da plati ni struju ni vodu. TU SU NASE PARE!!!
  • 18
  • 1