navigacija Naslovnica Premium

BEZ DLAKE NA JEZIKU

1.12.2011 20:06

Sindikalci odgovorili Lukšiću: Odluči da li si uz narod ili uz tajkune

"Ako se odluči za drugu stranu onda će morati da napiše još dosta pjesama i to onih borbenih da bi zabranio USS da poziva nezadovoljne radnike i građane na bunt"

Sindikalci odgovorili Lukšiću: Odluči da li si uz narod ili uz tajkune
Foto: Arhiva "Vijesti" Autor: Marijana Camović

Unija slobodnih sindikata (USS) pozvaće na proteste članove i sve nezadovoljne građane ukoliko u narednom periodu dođe do povećanja cijena energenata, osnovnih životnih namirnica ili cijena bilo koje robe i usluge koja na drastičniji način utiče na standard zaposlenih, saopštili su na konferenciji za novinare čelnici te radničke organizacije.

Generalni sekretar Srđa Keković, predsjednik Glavnog odbora Janko Vučinić i član Sekretarijata Vladimir Pavićević su odgovorili premijeru Igoru Lukšiću koji je prije nekoliko dana tražio da se "skinu maske" i kazao da ne podržava pozive na proteste sindikalaca koji primaju plate veće od ministarskih.

Lukšić je to saopšti dan nakon što je Vučinić "Vijestima" kazao da je situacija u Crnoj Gori takva da je sazrelo vrijeme za proteste. Zbog te Lukićeve izjave zasjedao je Sekretarijat USS.

Saopšteno je i da Vučinićeva izjava "nije izlijetanje slobodnog strijelca već stav rukovodstva USS".

Smatrali da je mlad i perspektivan

Predstavnici USS su razočarani "dnevno-političkim izjavama Lukšića" kojeg su smatrali mladim i perspektivnim intelektualcem.

"Pozivamo Lukšića da skine masku i konačno kaže da li je proevropski i probalkanski premijer, da li će njegove službe da špijuniraju plate sindikalaca ili će da prate i špijuniraju kriminal i korupciju koji razdiru naše društvo"
"Njegov početni odnos prema USS i ukupnom civilnom sektoru je bio dobar sve do prije nekoliko dana kada je rekao da "je spreman da u bilo kojem trenutku traži angažovanje institucija sistema" samo zato što sindikati žele da iskoriste svoje demokkratsko pravo na iskazivanje nezadovoljstva protestima. To nas je dovelu u situaciju da posumnjamo i preispitamo njegov imidž i kapacitet da bude moderan i proevropski političar", kazao je Keković.

On je dodao da je Lukšić bio isprovociran izjavom Vučinića koji je ukazao na sve devijacije koje opterećuju društvo, na postupanje institucija sistema ali i na izuzetno zežak ekonomski položaj članova USS i svih građana.

"Države i vlade postoje zbog građana i njihovog standarda, a ne da udovoljavaju šačici tajkuna i interesima nezajažljivih vlasnika kapitala", kazao je Keković.

"Pozivamo Lukšića da skine masku i konačno kaže da li je proevropski i probalkanski premijer, da li će njegove službe da špijuniraju plate sindikalaca ili će da prate i špijuniraju kriminal i korupciju koji razdiru naše društvo" kazao je Keković i zapitao se šta bi Lukšić radio da je premijer Velike Britanije koja je u srojedu na ulicama imala više od dva miliona nezadovoljnih radnika.

"Pitamo ga, kada je tako transparentan, da li je privržen nekim privilegovanim sindikalnim liderima ili sindikatatima, zašto nije ispitao gdje je otišlo 16,8 miliona eura koje su u zadnje tri godine date Crnogorskom fondu za stambeno solidarnu izgradnju koji navodno radi na principu solidarnosti jer do danas nikakav odgovor nijesmo dobili, a taj Fond stanove prodaje našim radnicima po tržišnoj cijeni", pitao je Keković.

TV Vijesti, Aleksandra Mudreša

Krajnje nisko upoređivati plate sindikalnih povjerenika i ministara

"Kada bi se oni otvorili ja bih se stidio jer sam cijeli život radio, a da ništa nijesam zaradio jer se, izgleda, nijesam "snašao"
On je pitao i da li je moguće da će Vlada, ili je to već uradila, da da kredit Savezu sindikata Crne Gore i na taj način kupi 700 kvadrata sindikalne imovine i da li je to korupcija i to možda najtransparentnija i najveća na ovim prostorima.

Vučinić je kazao da je "posle svih promašenih privatizacija i onoga što su uradili bivši i sadašnji ministri, krajnje nisko i cinično od premijera da upoređuje plate sindikalnih povjerenika sa platama ministara".

"Zna Lukšić dobro da u krugovima kojima se kreće te plate nijesu ni izdaleka dovoljne da bi se ušlo na zabave tipa "bunga-bunga", ni za jednodnevni šoping njihovih gospođa, a ni za kupovinu odjela koji se nose u tim krugovima", kazao je Vučinić i pozvao da se otvore imovinski kartoni.

"Ako ćemo da skinemo maske dajte da vidimo imovinske kartone i šta imaju ministri i bivši i sadašnji premijer, šta imaju sindikalni lideri USS. Kada bi se oni otvorili ja bih se stidio jer sam cijeli život radio, a da ništa nijesam zaradio jer se, izgleda, nijesam "snašao". Moj bi bio prazan za razliku od njihovih. Ali ja sam bogat na drugi način", kazao je Vučinić.

Poziv građanima da prave bolje uslove za život

On je rekao da je je njegova priča koju je Lukšić nazvao stupidnom priča naroda i da ih nije dobro nazivati glupavim.

"Imao sam dosta prilika da pozivam na rušenje da sam htio", kazao je Vučinić
"Neka se premijer odluči da li će da bude sa narodom, studentima i da bude premijer svih građana ili će da bude zajedno sa tajkunima i mafijašima. Ako se odluči za drugu stranu onda će morati da napiše još dosta pjesama i to onih borbenih da bi zabranio USS da poziva nezadovoljne radnike i građane na bunt", kazao je Vučinić.

On je objasnio da nije pozvao građane da bilo koga ruše ili prave haos već da zajedno mijenjaju sistem i prave bolje uslove za život.

"I to zato što sam smatrao da mi u USS ne smijemo da fingiramo sindikalizam. Imao sam dosta prilika da pozivam na rušenje da sam htio", kazao je Vučinić podsjećajući na brojne situacije u Željezari, gdje je predsjednik sindikata.

Pavićević je dao punu podršku Lukšiću koji je rekao da je "vrijeme da svako počne da radi svoj posao".

"Očekujemo od Vlade da konačno učini transparentnim svoj rad u proteklim godinama i objasni kako je mogla biti dobra ideja da se proda Crnogorski telekom koji svake godine iznosi 50 miliona eura profira iznosi u neku drugu zemlju, a tim novcem bi se svim zaposlenima u državnom sektoru mogle povećati zarade za 12 odsto. Da objasni kako je moguće da je Elektroprivredu kupila kompanija koja je ponudila manje, kako mobilni operateri iz države iznose stotine miliona eura, a da se to ne operezuje", kazao je Pavićević dodajući da USS zanima i konačno prava istina o KAP-u.

Ocijeni:

1 2 3 4 5

0 (0 glasova)

Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu i "Vijesti online" se ne mogu smatrati odgovornim za napisano.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Ombudsmanu.

Nije dozvoljeno postavljanje eksternih URL-ova u komentarima!

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za novi izgled i funkcionalnosti portala Vijesti, možete pisati na redizajn@vijesti.me.

Ako imate neke primjedbe, sugestije ili komentare vezane za PREMIUM sadržaj možete pisati na premium@vijesti.me.

Izdvojeni komentari Komentara: 41

 • cezar_mne 6 godina i 11 mjeseci
  Pita li se iko odakle bivsem predsjedniku sindikata Vujanovicu sredstva za onoliku kucu na Vranjskim njivama, a Kekovicu za novo auto koje reklamira po Podgorici?
  • 0
  • 0
 • vonrad 6 godina i 11 mjeseci
  jednostavna pravila, samo odabrani, oprani i podmazani kadrovi, mogu da dodju u priliku da vlast kritikuju, a oni istinski ogorceni i ugrozeni mogu samo da gledaju tu burlesku i cude se...
  • 0
  • 0
 • Blek-Stijena 6 godina i 11 mjeseci
  ma kakvi Lukšić...kako vrijeme odmiče pokazuje više lice kukavice nego pravednika!
  • 0
  • 0