Ozon: Neophodno pravilno upravljanje divljom florom i faunom

Ozonu je, kako navode, kao organizaciji koja je posvećena zaštiti javnog interesa, potpuno jasno da su privatni interesi bili favorizovani više od četvrt vijeka. „Pa sa ogorčenjem konstatujemo da su učinjenje štete nenadoknadive i u ekološkom i ekonomskom smislu“

0 komentar(a)
priroda, Foto: Društvo mladih ekologa Nikšić
03.06.2016. 12:30h

Ekološki pokret Ozon upozorio je zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast na neophodnost pravilnog upravljanja divljom florom i faunom, unapređenje strateškog pristupa i javnih politika i efikasnu i neselektivnu primjenu zakona u toj oblasti.

Iz Ozona je, povodom obilježavanja 5. juna – Svjetskog dana zaštite životne sredine, saopšteno da su loše upravljanje, naročito u zaštićenim područjima, kao i onima koja su imala potencijal za dobijanje odgovarajućeg vida zaštite na nacionalnom ili međunarodnom nivou, izostanak odgovarajućih kaznenih mjera za odgovorne i tolerancija ekokriminala, direktno prouzrokovale širenje nelegalnih aktivnosti.

Kako navode, aktivnostima kao što su krivolov, nelegalna sječa, divlja i planska gradnja, nekontrolisana eksploatacija šumskog i riječnog materijala, namjerno izazivanje požara, poremećena su ekosistemska harmonija i ugrožena staništa divljih vrsta i zbog čega su neke od njih trajno nestale, a značajan broj ugrožen do krajnje granice i nalaze se pred izumiranjem.

„Mučno je gledati kako nakon 25 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom, vladajuće strukture koje su bile odgovorne za upravljanje našim prirodnim reursima, ne prepoznaju kakvo im je bogatstvo bilo povjereno i do koje su mjere obesmislili tu jedinstvenu razvojnu šansu, u kojoj su i divlje vrste imale svoje značajno mjesto i ulogu“, saopšteno je iz Ozona.

Ozonu je, kako navode, kao organizaciji koja je posvećena zaštiti javnog interesa, potpuno jasno da su privatni interesi bili favorizovani više od četvrt vijeka. „Pa sa ogorčenjem konstatujemo da su učinjenje štete nenadoknadive i u ekološkom i ekonomskom smislu“.

„Iako su naša očekivanja od procesa integracija u Evropsku uniju u dijelu pripreme za otvaranje poglavlja 27 bila značajna, čini nam se da sem izuzetaka poput ulcinjske Solane, ni međunarodne institucije nijesu prepoznale, ni na pravi način u izvještajima o napretku identifikovale, koliko su ugrožene divlje vrste i šta je dovelo do toga, što je neophodno unaprijediti u najskorije vrijeme“, kaže se u saopštenju.

Iz Ozona je ocijenjeno da se „interesovanje za divlje vrstene bi smjelo završiti na užitku u (krivo)lovu ili recimo njihovoj degustaciji, bez obzira na to što se takvi specijaliteti ne nalaze na zvaničnim menijima, već je potrebno uvažiti njihov ekosistemski značaj i važnost za ukupan kvalitet životne sredine u kojoj živimo i radimo“.

„Kako je ovogodišnja tema sa kojom se obilježava Svjetski dan životne sredine „Podivljajmo za životom“ (Go wild for life), sa ciljem postizanja nulte tolerancije za trgovinu divljim vrstama, naša poruka domaćim i međunarodnim institucijama je da građani Crne Gore žele ekološku državu u kojoj će biti nulta tolerancija na sve nelegalne pojave koje ugrožavaju ekosistem, podrivaju ekonomiju, podstiču organizovani ekokriminal i korupciju“, navode iz Ozona.

U toj organizaciji se nadaju da će javnost prepoznati opravdanost njihovog upozorenja.

„I da ćemo svi zajedno uticati da se ekokriminal prepozna kao ozbiljna prijetnja našem društvu i shodno tome izvrši pritisak na institucije sistema da mu posvete potrebnu pažnju, jer se radi o ozbiljnom problemu koji nanosi štete i budućim generacijama“, poručeno je iz Ozona.