Radović: Utvrditi ko su bili inspiratori, naredbodavci i huškači na ratne zločine

Prema riječima Radovića pasivan i formalan odnos nadležnih državnih institucija po pitanju procesa suočavanja sa prošlošću i dalje je aktuelan

54 pregleda0 komentar(a)
Milan Radović, Foto: Savo Prelević
06.07.2015. 13:32h

Pokretanje postupaka za utvrđivanje naredbodavaca i huškača na ratne zločine treba da bude naredni korak Vrhovnog državnog tužioca (VDT), kako bi bila utvrđena puna odgovornost i otkrivena sve istine o žrtvama i počiniocima, ocijenjeno je iz Građanske alijanse (GA).

GA je pozdravila odluku VDT-a, Ivice Stankovića, da se Vrhovnom sudu uputi zahtjev za zaštitu zakonitosti u postupku ratnog zločina „Deportacije" i odluku da se otvore svi predmeti ratnih zločina.

Prema riječima Milana Radovića iz GA, pasivan i formalan odnos nadležnih državnih institucija po pitanju procesa suočavanja sa prošlošću i dalje je aktuelan.

Iako je, kako je rekao, od pojedinih ratnih zločina prošlo i više od dvije decenije, samo u jednom slučaju imamo pravosnažno osuđujuću presudu. „Pitanje političke, nalogodavne i komandne odgovornosti nije pokrenuto“.

„Neophodno je da naredni koraci VDT-a budu da se pokrenu postupci utvrđivanja inspiratora, naredbodavaca i huškača na ratne zločine kako bi se utvrdila puna odgovornost, ali i otkrile sve istine o žrtvama i počiniocima ovih zločina“, saopštio je Radović.

GA, kako je saopšteno, insistira na preispitivanju odgovornosti državnih tužilaca koji su postupali u slučajevima ratnih zločina, zato što je dosadašnja praksa pokazala brojne nedostatke u istragama.

„Naime, GA je već tražila od v.d. VDT Veselina Vučkovića i članova Tužilačkog savjeta da pokrenu inicijativu za razrješenje tužioca koji je postupao u slučaju Bukovica, zbog navoda bivše specijalne tužiteljke Stojanke Radović, koja je na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu saopštila da je predmet Bukovica ukinut na Apelacionom sudu zbog neznanja i nesposobnosti Tužioca“, kaže se u saopštenju.

Iz GA su rekli da će, povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici, organizovati akciju dijeljenja video dokumentarnog serijala „Srebrenica – mapiranje genocida“ političkim partijama, medijima, NVO-ima i građanima.

„Iako Crna Gora nije direktno odgovorna, ipak je masovno podržavala tu politiku devedesetih godina. Materijal je nastao kao rezultat projekta na kom su radile kancelarije Inicijative mladih za ljudska prava Crne Gore (članica GA) i Bosne i Hercegovine a dostupan je na web sajtu: http://www.srebrenica-mappinggenocide.com/bh-m/“, navodi se u saopštenju.

Zainteresovani za preuzimanje video materijala na CD-u mogu se javiti kancelariji GA u periodu od devet do 15 sati.