Najteže se zaposliti sa diplomom Pravnog i FPN-a

Samozaposlenje je u Crnoj Gori izrazito u oblasti turizma i hotelijerstva...

60 pregleda16 komentar(a)
19.06.2014. 14:23h

U Crnoj Gori, pet godina nakon diplomiranja, zaposli se oko 80 odsto visokoškolaca,najlakše se zapošljavaju studenti sa diplomama Elektrotehničkog, Prirodnomatematičkog i Ekonomskog fakulteta, a najteže sa Pravnog i Fakulteta političkih nauka. Na Univerzitetu Crne Gore urađeno je istraživanje o diplomiranim studentima u okviru regionalnog TEMPUS IV projekat KONGRAD /CONGRAD/ koji se realizuje od oktobra 2011. godine. Osim Crne Gore u istraživanju su učestvovali univerziteti iz Srbije i Bosne i Hercegovine, kao i Njemačke, Češke, Španije i Finske. Istraživanje je sprovedeno na dvije generacije studenata, onih koji su diplomirali 2007.godine, odnosno po starom sistemu, i onih iz 2012.godine, koji su se školovali po Bolonjskom principu. Anketirano je više od šest hiljada studenata koji su popunjavali elektronski upitnik sa 125 pitanja. Predstavnik Centra za obrazovne politike iz Beograda, Predrag Lažetić, na predstavljanju rezultata istraživanja u Rektoratu UCG-a, kazao je da su studenti koji su diplomirali 2006/7. godine odgovarali na pitanja pet godina nakon završetka studija, a oni koji su završili 2011/12 od pola, do godinu i po nakon diplomiranja. On je rekao da je među mlađom generacijom, onim koji su diplomirali 2012.godine, manje od polovine nezaposlenih, oko deset odsto njih još studira, a oko 30 odsto diplomiranih nije imalo radno iskustvo, godinu nakon diplomiranja.

"Ono što ohrabruje, i to je u Crnoj Gori bolje stanje nego u drugim državama koje su učestvovale u istraživanju, u suštini više od dvije trećine diplomiranih je zaposleno ili samozaposleno, i to se može smatrati dobrim rezultatom", naveo je Lažetić
Odlazeći rektor UCG, Predrag Miranović, kaza je da je zadovoljan mišljenjem studenata koji su veoma pozitivno ocijenili studijske programe, ako i činjenicu da bi se veliki broj njih ponovo opredijelio za iste studije. On je naveo da je saglassan sa ocjenom koja se tiče potrebe više prakse na pojedinim univerzitetskim jedinicama, kao što je Pravni fakultet, navodeći da će rezultati istraživanja koristiti Univerzitetu da kvalitetnije organizuje nastavne planove. "Mi smo se pitali šta je možda bio uzrok da je medijski negativno do sada prikazana Bolonja, ako nam studenti koj su diplomirali i zaposlili se, govore da su rezultati reforme pozitivni", dodao je Miranović. Miranović je dodao da je zapravo akademska zajednica najviše imala sumnji uspjeh reformi.

Galerija

diploma FOTO: Shutterstock.com