Pajović: Crna Gora treba da uđe u NATO iz bezbjedonosnih razloga

U Pozitivnoj, kako je naveo Pajović, nijesu zastupnici toga da će sa NATO-om doći milijarde investicija

0 komentar(a)
07.03.2014. 18:37h

Crna Gora treba da uđe u NATO alijansu iz bezbjedonosnih razloga, ocijenio je lider Pozitivne Crne Gore Darko Pajović, navodeći da su ti razlozi preduslov za kvalitetan ekonomski razvoj države. On je rekao da u Pozitivnoj vjeruju da su dva ključna razloga ulaska Crne Gore u NATO, a to su, kako je naveo, mir i stabilnost. „Smatramo da je iz bezbjednosnih razloga neophodno da Crna Gora uđe u NATO alijansu. Ti razlozi su preduslov da bi Crna Gora imala kvalitetan ekonomski razvoj“, kazao je Pajović Televiziji Crne Gore. U Pozitivnoj, kako je naveo, nijesu zastupnici toga da će sa NATO-om doći milijarde investicija. „Daleko od toga. Ali je takođe jedna velika istina da je ekonomski razvoj mnogo stabilniji u onim zemljama gdje imate bezbjednosnu strukturu, kao što je NATO“, objasnio je Pajović. On smatra da Crna Gora članstvom u NATO ne gubi suverenitet, već ga, kako je kazao, potvrđuje. „Druga stvar je da ste uvijek prisutni za stolom gdje se odlučuje. To je jako bitna stvar. Tako se potvrđuje suverenitet jedne zemlje“, naglasio je Pajović. Komentarišući tvrdnje protivnika članstva u NATO da bi ono Crnu Goru mnogo koštalo, Pajović je rekao da vojna neutralnost košta više nego kada je država član Alijanse. „NATO nije garant da će vam doći milijarde investicija, ali je garant da ćete svakog investitora mnogo više zainteresovati, da će se mnogo konformnije osjećati i da će mnogo brže se odlučiti za ulaganja u odnosu na to da ste vojno neutralni“, kazao je Pajović.

Upitan da li Savjet za NATO radi bolje, Pajović je kazao da generalno sve strukture koje su neophodne u procesu evroatlantskim integracija, u prethodnom periodu nijesu uradile dobar posao kada je u pitanju informisanje građana o benefitima i značaju članstva. „Nije realno očekivati da nemate veliku disproporciju iz razloga što je EU svima primamljiva, ona je vrlo vidljiva, vrlo jasno. I manje - više svi naši građani, kad kažete EU, kao uostalom i većina u regionu, podrazumijeva jedan bolji, lagodniji život“, naveo je Pajović. O NATO alijansi je, kako je dodao, postojalo dosta predrasuda zbog prošlosti ratovanja. Upitan da li Savjet za NATO radi bolje, Pajović je kazao da su generalno sve strukture koje su neophodne u procesu evroatlantskim integracija, u prethodnom periodu, uradile dobar posao kada je u pitanju informisanje građana o benefitima i značaju članstva. Govoreći o planovima Pozitivne kada je u pitanju informisanje građana o članstvu u NATO, Pajović je kazao da je ta stranka napravila Akcioni plan za ovu godinu ne čekajući državne institucije.

Govoreći o planovima Pozitivne kada je u pitanju informisanje građana o članstvu u NATO, Pajović je kazao da je ta stranka napravila Akcioni plan za ovu godinu ne čekajući državne institucije
„Razumjećete da je dosta specifično, jer se u Crnoj Gori naviklo da uvijek kad neka inicijativa krene, ona po pravilu mora doći od vladajućih struktura. Mi smo opoziciona stranka, i u tom slučaju jeste malo specifično naše učeše u NATO kampanji“, naveo je Pajović. Na pitanje kakva su njegova očekivanja od NATO samita u Velsu, on je rekao da u Pozitivnoj po tom pitanju nemaju dilemu. „Crna Gora kao država mora da napravi značajan iskorak na polju reforme bezbjednosnih snaga. Tu više nema nikakve dileme“, rekao je Pajović. Upitan da li odluka o članstvu u NATO treba da bude donijeta na referendumu ili u parlamentu, on je kazao da je razgovor i informisanje građana prvi segment koji treba ispuniti. „Drugi segment je da moramo da reformišemo naše sigurnosne službe. To je preduslov da bismo uopšte došli u mogućnost da kao država Crna Gora raspravljamo u parlamentu ili na referendumu da li hoćemo ili nećemo u NATO“, rekao je Pajović. Kako je dodao, u Pozitnoj „ne bježe“ od referenduma. „Mi takođe vjerujemo da je racionalno odluku donijeti i u Skupštini, ali samo u onom slučaju ukoliko su ova dva segmenta zadovoljena“, naveo je Pajović.

Galerija

Darko Pajović FOTO: Luka Zeković
NATO FOTO: Shutterstock