Za više od 70 odsto građana korupcija je izražen problem

Ukupno povjerenje u institucije iznosi 46,2 odsto što je, kako je rekao, blagi porast u odnosu na prošlu godinu

84 pregleda0 komentar(a)
12.06.2013. 20:09h

Više od 70 odsto crnogorskih građana smatra da je korupcija izražen problem u društvu, a da je najviše zastupljena u carini, tužilaštvu i sudstvu, pokazalo je istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM). Godišnje istraživanje o korupciji - Rizik od pojave korupcije u pravosudnom sistemu i u poslovnom sektoru, koje je sproveo CEDEM, predstavljeno je danas u Podgorici. Prema rijčima glavnog metodologa CEDEM-a, Miloša Bešića, istraživanje je pokazalo da najviše povjerenja građani imaju u u religijsku konfesiju, njih 74,1 odsto, u sistem obrazovanja i u predsjednika Crne Gore.

Ukupno povjerenje u institucije iznosi 46,2 odsto što je, kako je rekao, blagi porast u odnosu na prošlu godinu kada je iznosilo 45 odsto. Više od 70 odsto građana Crne Gore smatra da je korupcija manje ili više izražen problem i to je, smatra Bešić, visoka vrijednost.

Stav da je korupcija izražen društveni problem građani najviše baziraju na iskustvima onih ljudi kojima vjeruju, 67 odsto, dok njih 40,8 odsto to tvrdi na osnovu ličnog iskustva. Kako je istraživanje pokazalo, velik je uticaj medija na percepciju korupcije kod pojedinca i tako njih 63,5 odsto smatra da je korupcija društveni problem zbog onog što čuje u medijima.

Prema rezultatima istraživanja, najveći broj građana vjeruje da se novac mora ponuditi carinicima, njih 52 odsto i zdravstvenim radnicima, 51,8 a zatim policajcima, inspektorima i sudijama.

TV Vijesti, Aleksandra Mudreša

"Građani su najmanje uvjereni da se novac mora ponuditi odbornicima u lokalnom parlamentu, poslanicima u Skupštini, nastavnicima i profesorima", rekao je Bešić. Građani, prema rezultatima istraživanja smatraju da je veliki broj razloga usljed kojih ne postoji efikasna borba protiv korupcije u Crnoj Gori. Od svih razloga građani kao najznačajnije ističu neefikasno policijsko gonjenje korupcije, 65,5 odsto, neefikasno sudstvo 61,4 i nedostatak političke volje 60,1.

Građani, prema rezultatima istraživanja smatraju da je veliki broj razloga usljed kojih ne postoji efikasna borba protiv korupcije u Crnoj Gori
U odnosu na prethodnu godinu, rekao je Bešić, posebno zabrinjava povećanje broja onih koji smatraju da je nedostatak političke volje ključni razlog. Građani su u istraživanju procjenjivali oblasti u kojima je korupcija zastupljena na skali od nula -nema korupcije do deset, što predstavlja maksimum prisustva te pojave. Najveći stepen korupcije je, prema percepciji građana, u carini sa ocjenom 6,8, tužilaštvu 6,7, sudstvu 6,59 i policiji 6,45. "Očito je da se prosječna vrijednost percepcije korupcije povećala u prethodnih godinu, a trend je negativan druge godine za redom, što predstavlja poseban problem sa stanovišta borbe protiv korupcije", rekao je Bešić. Kada je riječ o opštem stavu prema sudstvu, Bešić je rekao da su dobijene vrijednosti na skoro istom nivou kao i prošle godine, što znači da se stavovi o sudstvu generalno nijesu promijenili. "Negativni trend izmjeren u prošlogodišnjem istraživanju u odnosu na istraživanje 2011. godine je zaustavljen",, rekao je Bešić. Prema njegovim riječima, građani najviše vjeruju informacijama koje medijski dobiju putem televizije a najmanje internetom. Bešić je rekao da što je veće povjerenje građana u medije, to je slabija moć percepcije o korupciji kod njih o toj pojavi.

Galerija

Podgorica, šetnja, kafići FOTO: Luka Zeković
Miloš Bešić FOTO: Boris Pejović