CDT: Uključiti NVO u rad Radne grupe

CDT apeluje na Radnu grupu da Zaključke tumači na način na koji će doprinijeti otvorenosti i inkluzivnosti procesa

115 pregleda0 komentar(a)
03.06.2013. 14:43h

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je parlamentarnu Radnu grupu, koja treba da radi na izmjeni izbornog zakonodavstva, da u taj proces uključi i predstavnike nevladinih organizacija kako bi posao bio uspješno završen. Poslanici u crnogorskoj Skupštini usvojili su u petak predlog zaključaka o izgradnji povjerenje u izborni proces kojima je predviđeno formiranje Radne grupe koja treba da pripremi izmjene izbornog zakonodavstva. Utvrđeno je da zo tijelo ima 12 članova, šest iz parlamentarne većine i šest iz opozicije. "Apelujemo da se proces izrade ovih važnih zakona otvori za sve zainteresovane subjekte, i na taj način pošalje poruka da izborni procesi nijesu ekskluzivna svojina političkih partija", rekla je predsjednik CDT-a Milica Kovačević agenciji MINA. Predviđeno je da Radna grupa pripremi predloge za izmjene zakona o biračkim spiskovima, o ličnoj karti, registru prebivališta, izboru odbornika i poslanika, finansiranju političkih partija i crnogorskom državljanstva.

Kovačević je saopštila da je zaključcima o izgradnji povjerenja u izborni proces ostavljena mogućnost da Radna grupa, u svom radu konsultuje relevantne međunarodne organizacije, civilni sektor i druge subjekte koji se bave pitanjem izbornog procesa. CDT smatra da je to korak nazad u odnosu na prvobitno ponuđeno rješenje po kojem bi Radna grupa mogla da pozove „referentne domaće NVO koje se bave pitanjima kontrole izbornog procesa da učestvuju u njenom radu“. Kovačević je objasnila da se konsultovanje i učešće značajno razlikuju. „U pristupu informacijama, uticaju na rješenja i odgovornosti za usvojena rješenja. Konsultovanje ne smije biti puko davanje legitimiteta procesu u kojem nijeste učestvovali“, navela je Kovačević. CDT apeluje na Radnu grupu da Zaključke tumači na način na koji će doprinijeti otvorenosti i inkluzivnosti procesa. „Konsultovanje NVO treba da podrazumijeva učešće NVO na svim sastancima Radne grupe, i pristup svim dokumentima i informacijama, a ne povremeno i ad hoc komuniciranje“, objasnila je Kovačević. Ona je dodala da ako je cilj izgradnja povjerenja u izborni proces, „to se povjerenje ne može graditi u partitokratskom ambijentu, uz selektivno uključivanje zainteresovane javnosti“.

CDT apeluje na Radnu grupu da Zaključke tumači na način na koji će doprinijeti otvorenosti i inkluzivnosti procesa
Kovačević je podsjetila da je obaveza Skupštine da u zakonodavnu aktivnost uključi civilno društvo i bude otvorenija od izvršne vlasti. „Formalno-pravni izgovori su loši izgovori, i odražavaju namjeru da se izbjegne da svoj stav o izbornom zakonodavstvu saopšte i oni koji ne zagovaraju interese partija“, navela je Kovačević. Ona je podsjetila da je proces izrade izmjena i dopuna Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji je trajao četiri godine, bio zatvoren za javnost. Kovačević je navela da su poslanici tada odbili sve pokušaje NVO da se uključe u rad na izmjenama zakona, i utiču na usvajanje kvalitetnijeg propisa. "Kao rezultat, dobili smo Zakon koji jeste odraz kompromisa o važnim političkim pitanjima, ali koji nije uvažio značajan broj suštinskih preporuka Venecijanske komisije i ODIHR-a. Već na prvim nacionalnim izborima, vidjeli su se nedostaci takvog pristupa, što je i rezultiralo potrebom za novim zakonodavnim promjenama", kazala je Kovačević.

Galerija