Opština Budva želi da vrati Citadelu

Tvrđava Citadela, prije deceniju i po iz vlasništva vojske i Opštine prešla je u vlasništvo budvanskog biznismena Branka Ćupića

350 pregleda9 komentar(a)
24.01.2013. 07:46h

Opštinske službe u Budvi rade na dokumentu o mogućnostima kupovine kompleksa objekata u okviru starogradske tvrđave Citadela, čime bi taj vrijedan kulturno-istorijski spomenik vratili u "državne ruke".

Ta informacija će se naći pred odbornicima Skupštine opštine, kako piše u planu i programu rada budvanskog parlamenta, već u martu, do kada bi trebalo da se izradi strategija na koji način bi Opština ponovo mogla da se "domogne" Citadele.

Tvrđava Citadela, koja se prvi put u istorijskim spisima pominje 1425, prije deceniju i po, čudnim spletom okolnosti, iz vlasništva Jugoslovenske vojske i Opštine prešla je u privatno, odnosno u vlasništvo budvanskog biznismena Branka Ćupića.

On je u vrijeme tranzicije prije petnaestak godina Citadelu dobio u razmjeni sa Vojskom nekadašnje SRJ, jer je armiji dao svoju imovinu u Tivtu, a zauzvrat postao vlasnik najatraktivnijeg dijela zidina budvanskog Starog grada.

Pod hipotekom Prve banke zbog kredita od tri miliona eura: Srednjovjekovni kastel Budve

Njegova firma “Citadela DOO”, ponovo je postala vlasnik tvrđave, nakon što je nedavno i sudskim putem raskinut kupoprodajni ugovor sa Zemuncem Miloradom Suzićem, na koga se u prethodnih pola godine vodila u Katastru.

U okviru kompleksa se nalaze bedemi, ostaci srednjovjekovne crkve Sv. Marije, kapije, više platoa i zgrade nekadašnje kasarne
Citadela, srednjovjekovni kastel Budve, posvećen Svetoj Mariji, i dalje je pod hipotekom Prve banke na ime kredita od tri miliona eura i pod zabranom dodatnog opterećenja po bilo kom osnovu i prenosu bilo kojeg prava na njoj prije izmirenja duga.

I država je sa svoje strane na Citadelu upisala hipoteku zbog neplaćenih poreskih potraživanja u ukupnom iznosu od 91.323 eura.

Budvanski Akropolj, ponos grada, obuhvata 416 kvadrata izgrađenih objekata i 2.982 kvadratna metra dvorišta opasanog zidinama, koji objedinjuje tri palate.

Predstave festivala Grad teatar, dugo godina su se izvodile na maloj i velikoj sceni Citadele, ali i ta saradnja je prekinuta prije više od pet godina, zbog velikih iznosa zakupa, koje je firma “Imobilija”, još jedna u vlasništvu Ćupića, koja gazduje kompleksom, tražila od lokalne uprave.

U međuvremenu, Ćupić je od Citadele napravio luksuzni ugostiteljski kompleks.

U okviru kompleksa se nalaze bedemi, ostaci srednjovjekovne crkve Sv. Marije, kapije, više platoa i zgrade nekadašnje kasarne.

Opština je tokom mandata gradonačelnika Rajka Kuljače, bila sprema da otkupi Citadelu od Ćupića. Plan je bio da se u njoj održavaju vjenčanja i da tu budu rezidencijalne kancelarije uprave
“Restoran koji se nalazi na prvom spratu svojim ambijentom i intimnim separeima predstavlja idealno mjesto za prisna okupljanja uz vrhunsko kulinarsko umijeće i vanserijsku uslugu. Restoran čini cjelinu sa prostranom terasom na istočnoj kuli sa koje se pruža omamljujući pogled na ostrvo Sveti Nikola i morsku pučinu. Na istom nivou, na zapadnoj strani tvrđave nalazi se 'stejk haus'. U okviru Citadele izložena je jedna od najvrednijih kolekcija knjiga i mapa posvećenih Balkanu, a koja je u privatnom vlasništvu. Među eksponatima je značajan broj unikatnih knjiga i veoma rijetkih primjeraka rukom bojenih istorijskih mapa. Funkcionalnu cjelinu sa bibliotekom čini prostrana galerija. Tokom turističke sezone, 'Imobilija', u okviru sopstvenog programa, organizuje izložbe djela likovne umjetnosti, koncerte i projekte muzejskih prezentacija. Prostor Citadele je otvoren i za projekte budvanskog Grad teatra, jednu od najprestižnijih teatarskih institucija na prostoru Balkana. Na jugozapadu kompleksa se nalaze luksuzni apartmani na tri nivoa, koji su zadržali rustičnost i izvornost arhitekture. Neposredno uz apartmane je vidikovac sa kojeg se pruža pogled na cijelu Budvu, sa jedne i njene najljepše plaže, sa druge strane”, navodi se na sajtu “Imobilije”.

Spremili pet miliona i preuzimanje kredita

Opština je tokom mandata gradonačelnika Rajka Kuljače, bila sprema da otkupi Citadelu od Ćupića i preseli administraciju. Plan je bio da se u njoj održavaju vjenčanja i da tu budu rezidencijalne kancelarije uprave.

Tada se spekulisalo da je lokalna uprava bila spremna da iskešira sedam miliona eura, ali da je druga strana tražila čak tri puta veću sumu. Kako “Vijesti” saznaju, Opština je sada spremna da plati pet miliona eura i da preuzme sva kreditna zaduženja koja su upisana na Citadelu.

Jarbol bez zastave

Nakon što je prije šest godina podignuta na Dan državnosti, crnogorske zastave više nema na jarbolu starogradske tvrđave.

Velika zastava, uz velike svečanosti i program koji je priredila tadašnja lokalna uprava, nestala je sa Citadele.

Galerija

Citadela Budva FOTO: Vuk Lajović