Zakonom zabranjeno da građani SAD usvajaju rusku djecu

Ovim zakonom koji će, kako se očekuje, biti prihvaćen u konačnoj verziji 21. decembra, zabranjen je rad američkih organizacija koje se bave usvajanjem ruske djece, na teritoriji Rusije.

55 pregleda0 komentar(a)
Ruska djeca, Foto: Rojters
19.12.2012. 16:35h

Ruska Državna Duma je danas u drugom čitanju izglasala zakon kojim se državljanima SAD zabranjuje da usvajaju djecu iz Rusije. Ovo je odgovor na "zakon Magnitskog" koji je donio Kongres SAD, a u Rusiji se tumači kao antiruski.

Za donošenje ruskog zakona danas je glasalo 400 poslanika Dume, protiv su bila četiri poslanika, a uzdržana dva.

Ovim zakonom koji će, kako se očekuje, biti prihvaćen u konačnoj verziji 21. decembra, zabranjen je rad američkih organizacija koje se bave usvajanjem ruske djece, na teritoriji Rusije. Time je osporen bilateralni sporazum o usvajanju djece, potpisan u Vašingtonu 2011. godine.

„Zakon Magnitskog“ zabranjuje ulazak u SAD i zamrzava američke račune onih građana Rusije koji su, po mišljenju Vašingtona, „umiješani u kršenje ljudskih prava“. Spisak ovih lica se od donošenja zakona svakodnevno dopunjava.
Zakon koji je uzdrmao rusku javnost, pa čak unio i otvorene nesuglasice u rusko rukovodstvo, zvanično je predložio predsjednik Dume Sergej Nariškin iz Putinove Jedinstvene Rusije (JR). Članovi JR i prokremaljske partije u svojim izjavama nisu skrivali da je to odgovor na "zakon Magnitskog" kojim je Kongres uveo sankcije protiv više od 60 ruskih činovnika koji su, po ocjeni Vašingtona, krivi za smrt pravnika Sergeja Magnitskog u ruskom zatvoru i za kršenje ljudskih prava u Rusiji.

Komitet za Ustavno zakonodavstvo Dume predložio je da se usvojeni zakon zove "Zakon Dime Jakovljeva", po dječaku koji je je umro u SAD prije nekoliko godina jer ga je njegov "novi otac" po vrućini ostavio u automobilu. Američki sud je potom donio presudu da otac, Amerikanac, nije kriv za dječakovu smrt, što je izazvalo kritike i burne reakcije u Rusiji.

Ruska tv stanica "Dožd", saopštila je, pozivajući se na izvore u JR, da je zakonski projekat stigao iz Kremlja.

Portparol predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je međutim da šef države Vladimir Putin nema veze s tim zakonom. Peskov je, međutim kazao da se Putin "sa razumijevanjem odnosi prema oštrom raspoloženju poslanika prema predlogu zakona 'Dime Jakovljeva', mada je stav vlasti uzdržaniji".

Protiv zakona izjasnile su se mnoge javne ličnosti, ocijenivši da će naškoditi ruskoj djeci bez roditeljskog staranja, posebno invalidima koji u Rusiji nemaju ni približno dobre uslove za život i liječenje, kao u SAD. Zakonu su se usprotivili i ministar spoljnjih poslova Sergej Lavrov i ministar obrazovanja Dmitrij Livanov, ombudsmen Vladimir Kulin, šef predsjedničkog Savjeta za ljudska prava Mihail Fedotov.