Kina će sprovesti reforme na svoj način

"To će biti kineska verzija, ali vjerujem da će biti transparentnija, njen pravni sistem biće predvidljiviji", rekao je Kisindžer i dodao da će Kina morati da prođe kroz jako puno prilagođavanja

116 pregleda0 komentar(a)
Henri Kisindžer, Foto: Reuters
12.11.2012. 13:00h

Bivši američki državni sekretar i savjetnik za nacionalnu bezbjednost Henri Kisindžer očekuje da vidi transformaciju u kineskoj privredi i društvu kao i u njenoj spoljnoj politici u deceniji koja dolazi, ali ističe da ne treba očekivati da ta promjena slijedi američki put.

Kidindžer,stari poznavalac Kine koji je sarađivao sa svakim od kineskih vođa od Mao Cetunga i Deng Sjaopinga do Hu Đintaoa, smatra da će Kina postati otvorenija i transparentnija i da će sprovesti reforme koje su potrebne, ali na svoj način, prenosi danas list Čajna dejli.

"Mogu da zamislim transformaciju, mislim da je to sigurno", rekao je Kisindžer na nedavno održanom seminaru u Vašingtonu koji se bavio predstojećom promjenom kineskog rukovodstva na sadašnjem partijskom kongresu.

"Ono što ne smijemo da tražimo ili očekujemo je da će oni slijediti mehanizme s kojima smo mi upoznati. To će biti kineska verzija, ali vjerujem da će biti transparentnija, njen pravni sistem biće predvidljiviji", rekao je Kisindžer i dodao da će Kina morati da prođe kroz jako puno prilagođavanja.

Kako Komunistička partija Kine sprovodi svoju decenijsku promjenu rukovodstva mnogi u Sjedinjenim Državama se pitaju kojim će putem Kina ići i da li će nastaviti svoju reformu i otvaranje prema svijetu. Kisindžer je rekao da je jedna od glavnih promjena koje će Kina morati da sprovede u narednih 10 godina urbanizacija više od 400 miliona poljoprivrednika, što će biti test za njenu infrastrukturu, privredu pa čak i za tradicionalne sisteme vrijednosti.

On je dodao da će buduća kineska generacija biti jedinstvena, većina njih biće odgajana u porodicama sa jednim djetetom i biće prva generacija u stotinama godina koja nije doživjela turbulentna previranja.

U spoljnjoj politici Kina će podsticati domaću potrošnju i zavisiće manje od izvoza, i manje će biti zavisna od stranih tržišta, rekao je američki državni sekretar za vrijeme Ričarda Niksona.

Komunistička partija Kine jasno je dala do znanja prije početka 18. Kongresa partije u četvrtak da je riješena da dalje ojača reforme na svim nivoima.

Kisindžer smatra da će novo kinesko rukovodstvo imati pune ruke posla sa domaćim pitanjima i da je malo vjerovatno da će Peking imati u planu velike "strane avanture ili sukobljavanja sa SAD".

Imajući u vidu da su kinesko-američki odnosi postali komplikovaniji posljednjih godina Kisindžer je pozvao obje zemlje da pokažu strpljenje i razumijevanje i da izbjegnu sukobe.

"Sukob između Kine i SAD bio bi katastrofa za obje zemlje, I bilo bi nemoguće opisati kako bi izgledala pobjeda", rekao je Kinsindžer i ocijenio da bi najbolje bilo da se nađe nešto oko čega Kina i SAD mogu zaista da sarađuju, nešto za šta će se angažovati sa obje strane Pacifika, neki zajednički projekat.

Novo kinesko rukovodstvo biće predstavljeno u četvrtak

Novo kinesko rukovodstvo biće saopšteno u četvrtak, po završetku 18. kongresa Komunističke partije Kine (KPK), saznaje se danas u Pekingu.

Zvaničnici KPK su potvrdili za Frans pres da će se u četvrtak, 15. novembra, novo rukovodstvo na čelu sa Si Đinpingom pojaviti pred kamerama. Kako je najavljeno, Si Đinping (59) će na čelu KPK zameniti Hu Đintaoa (69), koji je tu funkcije obavljao 10 godina.

Kongres KPK u velikom holu Palate naroda na Trgu Tijenanmen, ključni događaj za politički život Kine, počeo je 8. novembra pred više od 2.000 delegata.