Dakićevci će tražiti razrješenje izvršnog direktora

Glavnica duga iznosi oko 30 miliona eura, pripadajuće kamate koje je potvrdio Viši sud još sedam miliona eura

4 komentar(a)
Dakićevci, protest, Foto: Savo Prelević
03.06.2012. 12:16h

Bivši radnici "Radoja Dakića" u utorak će na zboru zahtijevati da se po hitnom postupku dužnosti razriješi izvršni direktor fabrike, Žarko Despotović i da se nad njim sprovede supervizija, najavio je predsjednik Koordinacionog odbora, Milan Vukčević. On je kazao da će bivši radnici, a sada akcionari i povjerioci, tražiti razrješenje Despotovića zbog nemarnog odnosa prema imovini i neusvajanja završnih računa za 2009. i 2010. godinu. "Predviđeno je da obiđemo pogone tog dana i pozivamo i medije kako bi se svi akcionari i građani upoznali sa odnosom prema imovini i šta su uradili članovi Odbora direktora, od kojih su njih četvoro predstavnici većinskog vlasnika, države, a jedan fonda Trend. Pozivamo i nasljednike preminulih kolega kako bi se kompletirali podaci za njih jer je planirana Skupština akcionara za 15. jun", rekao je Vukčević. Zbor bivših radnika biće održan u deset sati, u krugu fabrike.

Dnevni izdaci oko 6,57 hiljada

Vukčević je podsjetio da je premijer Igor Lukšić najavio da će se prodaja nekretnina fabrike obaviti po parcelama, zato su bivši radnici zatražili da se u predmet sudske prodaje vrati najvrijednija parcela, koja je to bila 2007. kada je prodato zemljište za namirivanje radnika u izvršnom sudskom postupku. On je dodao da dnevni izdaci po osnovu zatezne kamate iznose oko 6,57 hiljada eura, koliko su približno iznosili troškovi Vlade za planirani učinak. Radnici “Radoja Dakića” od početka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona eura.

Glavnica duga iznosi oko 30 miliona eura, pripadajuće kamate koje je potvrdio Viši sud još sedam miliona eura
Glavnica duga iznosi oko 30 miliona eura, pripadajuće kamate koje je potvrdio Viši sud još sedam miliona eura, a pravo na isplatu ima 1,65 hiljada bivših radnika. Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona eura koje ne mogu da prodaju. Kompanije Zetagradnja i Čelebić su 27. oktobra prošle godine odustale od kupovine tog zemljišta, površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona eura. Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su činili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal kompani i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona eura.