Spasioci upućeni ka mjestu nestanka ruskog aviona

Spasioci su upućeni u planinsku oblast Indonezije u kojoj je danas, tokom promotivnog leta, nestao nov ruski putnički avion sa 50-ak zvaničnika, privrednika, novinara i članova posade

1 komentar(a)
09.05.2012. 18:59h

Nacionalne agencije za potragu je objavila da je kontakt sa "suhojem superdžet-100" prekinut kada je bio iznad Zapadne Jave, nedaleko od planine Salak, visoke 2.200 metara, javila je agencija AP.

Avion je nestao sa radara u toku leta koji je trebalo da traje 50 minuta, a inodnežanske vlasti u potragu su poslali nekoliko helikoptera
Posljednja poruka posade je bila zahtjev za odobrenje kontrole leta da se avion spusti sa 10.000 na 6.000 stopa (sa 3.000 na 1.800 metara) što je niže od planine kojoj se avion tada približavao. Kontrola nije dobila objašnjene posade zašto to traži. Vrijeme je tada bilo oblačno, sa sitnom kišom, a kasnije se još više pogoršalo. Stanovnik jednog planinskog sela je izjavio da je vidio veliki avion, nisko iznad svoje kuće, kako leti "nagnut na jednu stranu, dok motori urlaju", ali kaže da nije čuo eksploziju ili udar. Avion je uzletio sa aerodroma u Džakarti, i trebalo je da se, poslije demonstracionog leta za potencijalne kupce, vrati za oko 50 minuta. Nacionalna agencija za potragu kaže da je u avionu bilo i nekoliko diplomata iz Ambasade Rusije. U potragu su najprije upućeni helikopteri, ali su se vratili zbog lošeg vremena, a umjesto njih su pješice poslati civilni spasioci, vojnici i policajci, saopštilo je Ministarstvo za saobraćaj. Avion je bio na reklamnoj turneji koja je pokrivala šest zemalja. Ranije je prikazan u Mjanmaru (Burma), Pakistanu i Kazahstanu, a trebalo je da iz Indonezije nastavi za Laos i Vijetnam. Taj putnički avion ruske kompanije Suhoj, prozvodi se u saradnji sa zapadnim partnerima od 2008. godine. Rusija se nada da će joj taj avion za kratke i srednje relacije, prvi potpuno nov model proizveden od raspada Sovjetskog Saveza 1991, pomoći da se probije na međunarodno tržište.

Projektovan da konkuriše modelima brazilskog Embraera i kanadskog Bombardijea, "superdžet-100", zavisno od verzije, može da preveze 75 do 100 putnika na relacijama od 3.200 i 4.620 kilometara. Košta oko 30 miliona dolara što je manje od cijene modela konkurenata, prenosi agencija AFP. Taj model aviona je februara ove godine dobio sertifikat Evropske agencije za vazduhoplovnu bezbjednost čime je otvoren put za njegovo komercijalno korišćenje u Evropi. Međutim, 16. marta 2012, Objedinjena korporacija za proizvodnju aviona Rusije, matična kompanija firme Suhoj, objavila je kontrolu svih "superdžetova" zbog problema sa stajnim trapom prilikom slijetanja. Ukupno, prema Suhoju, komercijalno se sada koristi osam aviona superdžet-100" - u jermenskoj kompaniji Armavia i ruskom Aeroflotu.