Republika Srpska zvanično zatražila ukidanje pozicije visokog predstavnika

U izvještaju je istaknuto da je visoki predstavnik u BiH nastavio sa nezakonitim radnjama i da je “dramatično prekoračio” svoj mandat

0 komentar(a)
12.11.2011. 17:41h

Republika Srpska (RS) zvanično je od Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija zatražila ukidanje pozicije visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH) Valentina Incka, s ciljem obnove ustavne vladavine i vladavine zakona. Šesti Izveštaj RS dostavljen je generalnom sekretaru Ban Ki-Munu, zajedno za pismom koje mu je uputio predsjednik RS Milorad Dodik. U izvještaju je istaknuto da je visoki predstavnik u BiH nastavio sa nezakonitim radnjama i da je “dramatično prekoračio” svoj mandat koji proističe iz Ankesa 10 Dejtonskog sporazuma, prenosi Blic. Taj aneks, kako se precizira, visokom predstavniku daje ovlašćenja kao koordinatoru aktivnosti međunarodne zajednice i posredniku između domaćih strana.

“RS smatra da, nakon 16 godina mira, jednostavno nema opravdanja za dalje prisustvo visokog predstavnika u BiH, koji krši ljudska i demokratska prava građana BiH, sprječava ekonomski razvoj, usporava EU integracije i podriva postizanje konsenzusa u državi”, navodi se u izvještaju.

Prekoračio mandat? Visoki predstavnik je, međutim, nastavio sa nezakonitim radnjama i dramatično je prekoračio svoj mandat iz pomenutog aneksa, ukazuje se u izvještaju RS i dodaje da visoki predstavnik nastavio da donosi odluke kojima se poništavaju zakonske radnje ustavnih tijela BiH.

Dodaje se i da visoki predstavnik kontinuirano podriva konsenzus između konstitutivnih naroda u BiH
“Isto tako, visoki predstavnik nastavlja da prisvaja pravo da nameće vanraspravne kazne za pojedince po kratkom postupku - bez procesa ili mogućnosti žalbe. Visoki predstavnik je, čak, nedavno tvrdio da mu Ustav BiH daje ovlašćenja da 'rješava političke i proceduralne sukobe'”, precizira se u izvještaju i dodaje da visoki predstavnik pogrešno tvrdi da je “vrhovni autoritet u pogledu sprovođenja Dejtonskog sporazuma”. Dodaje se i da visoki predstavnik kontinuirano podriva konsenzus između konstitutivnih naroda u BiH i da je njegov nepovoljan uticaj na politiku evidentan kada je riječ o zastoju u formiranju novog Savjeta ministara BiH.