Berze skoro da nema: Prošle godine ostvaren prometod svega 54 miliona

"Na kraju prošle godine fondovi su vrijedjeli 268 miliona, a sada 75 miliona, što govori o stanju na tom tržištu"

0 komentar(a)
02.11.2011. 09:37h

Na crnogorskim berzama prošle godine ostvaren je promet od svega 54 miliona eura što je pad od 72,9 odsto u odnosu na 2009., dok je obavljeno 19.825 transakcija ili 66,3 odsto manje nego godinu ranije – to je pokazao izvještaj o radu Komisije za hartije od vrijednosti za 2010. godinu koji je Skupština juče razmotrila.

Poslanici su ocijenili da je je izvještaj pokazao da je situacija na tržištu kapitala loša, što pokazuje promet na berzama, zatim da je aktiva fondova mnogo veća od njihove tržišne vrijednosti, da nijesu zaživjeli penzioni fondovi, da se odliva kapital iz zemlje, da akcionarska društva ne poštuju zakone o privrednim društvima i računovodstvu i revizije i ne dostavljaju redovno izvještaje...

"Koliko ima tih društava koja ne dostavljaju redovno izvještaje", pitao je poslanik DPS-a Zarija Franović.

U dokapitalizaciju ušlo oko 200 miliona

Kroz dokapitalizaciju kompanija i banke ušlo je oko 200 miliona eura ali taj novac, kako je ocijenio poslanik SNP-a Aleksandar Damjanović, malo je koristio crnogorskoj privredi.

"Svega je dva miliona bilo na primarnom tržištu odnosno za okretanje novih biznisa, što je 0,5 odsto od ukupnog prometa od 54 miliona eura. Na tržištu je prisutan odliv kapitala, čemu bi trebalo stati na put. Za taj primjer može poslužiti fond Moneta koji je ovih dana osnovao i dokapitalizovao akcionarsko društvo Lipska pećina sa tri miliona eura i to u susret novom zakonu kada ta gotovina po rješenjima treba da pređe u otvoreni fond i da bude imovina manjinskih akcionara. Ta tri miliona su 30 odsto novčanih sredstava fonda koja se sada mijenjaju nelikvidnom aktivom negdje u inostranstvu, čime će direktno svaki akcionar biti oštećen za 30 odsto sadašnje vrijednosti akcija. Šta će Komisija uraditi da spriječi tu transakciju", pitao je Damjanović.

Promet likvidnim hartijama ispod 20 miliona

Poslanik PZP-a Zarija Pejović rekao je da je promet likvidnim hartijama bio ispod 20 miliona eura i da je ogromna razlika između knjigovodstvene i tržišne vrijednosti fondova.

"Na kraju prošle godine fondovi su vrijedjeli 268 miliona, a sada 75 miliona, što govori o stanju na tom tržištu"

"Na kraju prošle godine fondovi su vrijedjeli 268 miliona, a sada 75 miliona, što govori o stanju na tom tržištu. Smatramo da Komisija nema kapacitet da se ovim bavi i da bi Centralna banka koja je zadužena za finansijsku stabilnost trebalo da preuzme nadležnosti koje ima Komisija. Iniciraćemo taj predlog. Komisija nema ni kapacitet da primijeni novi zakon o investicionim fondovima", ocijenio je Pejović.

Predsjednik Komsije za hartije od vrijednosti Zoran Đikanović kazao je da je Komisiji jedini regulator iz Jugoistočne Evrope koja je primljena u takvu Međunarodnu asocijaciju koja je dio MMF-a.

Sa jučerašnje sjednice

Loše poruke investitorima

"Konstatacija da se iznosi novac iz Crne Gore nije dobra poruka investitorima koji žele da ulažu ovdje. Na tržištu se ne prodaje državna nego privatna imovina. Što se tiče Lipske pećine, ona je formirana u Crnoj Gori", rekao je Đikanović, dodajući da su podnijete prijave protiv svih preduzaća koja nijesu podnijela izvještaje i da će kazne doprinijeti da se to ne dešava u narednom periodu.

Skupština je razmotrila Godišnji izvještaj o dodijeljenoj državnoj pomoći u 2010. godini.