Bulatović spreman da uđe u sukob sa Srđanom Milićem

Mandić i Medojević pokušavaju da natjeraju Milića da promijeni ploču, odnosno da osnaže pozicije Bulatovića u rukovodstvu SNP-a

0 komentar(a)
27.10.2011. 07:33h

Odlazak Predraga Bulatovića u Njemačku sa čelnicima Nove srpske demokratije i Pokreta za promjena Andrijom Mandićem i Nebojšom Medojevićem bez konsultacija sa šefom SNP-a Srđanom Milićem mogao bi se tumačiti kao nagovještaj spremnosti Bulatovića da uđe u otvoreni sukob sa Milićem, ukoliko ne odustane od odluke da SNP ne sarađuje blisko sa Novom i PzP-om.

Bulatović je prihvatanjem poziva da ide u Berlin bez prethodnog dogovora sa Milićem javno demonstrirao neslaganje sa politikom predsjednika svoje partije, te da su njegovi stavovi bliži Mandićevim i Medojevićevim. On je više od godinu u svojim istupima sporadično demonstrirao da nije sljedbenik Milićeve politike, ali je sada prvi put praktično otkazao poslušnost rukovodstvu partije koju je vodio prije Milića.

Prema informacijama “Vijesti”, Bulatović je u Berlin otišao tako što je odbio poziv na ime, s tim što je formalno član delegacije Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI), koji vodi Medojević. Poziv Bulatoviću, a ne Miliću, uslijedio nakon lobiranja PzP-a i Nove, čiji čelnici imaju dobre odnose sa određenim predstavnicima Njemačke u Crnoj Gori.

Na taj način Mandić i Medojević pokušavaju da natjeraju Milića da promijeni ploču, odnosno da osnaže pozicije Bulatovića u rukovodstvu SNP-a. Iako je formalno cilj posjete lobiranje u njemačkom Ministarstvu inostranih poslova i Bundestagu da Crna Gora u decembru na samitu EU dobije datum pregovora sa EU, suštinska poruka je da je Bulatović i dalje važan faktor u SNP-u. Cilj je da se Miliću na ovaj način pošalje opomena da će se suočiti sa ozbiljnim problemima u stranci ukoliko nastavi da zagovara da SNP ne treba da bude po svaku cijenu dio opozicione koalicije.

Bulatović ne krije da ne podržava neke Milićeve poteze, kao što ne krije nezadovoljstvo šefom poslaničke grupe SNP-a Aleksandrom Damjanovićem.

Svi Bulatovićevi potezi u zadnjih godinu dana skoro u potpunosti korespondiraju sa politikom Nove i PzP-a
On je sa Milićem i Damjanovićem indirektno ratovao prošle jeseni kada su pisali program SNP-a, da bi onda koristio svaku priliku da utiče na to da SNP bude prepoznata kao partija koja se prvenstveno bori za prava Srba u Crnoj Gori. Zato je uoči popisa povukao iznenađujući potez i javno saopštio da će se izjasniti kao Srbin, iako je na prethodnom popisu sebe upisao kao Crnogorca. Potom je pokrenuo priču da SNP ne smije glasati za izborni zakon ako se srpski jezik ne vrati kao nastavni predmet u škole, iako to Damjanović na skupštinskim kolegijumima nije isticao kao uslov svoje partije.
Milić u očima Njemaca nije prepoznat kao beskompromisan borac protiv kriminala i korupcije, što je glavni zahtjev Njemaca
Svi Bulatovićevi potezi u zadnjih godinu dana skoro u potpunosti korespondiraju sa politikom Nove i PzP-a. Istovremeno, on je razvio intenzivnu komunikaciju sa čelnicima ove dvije partije, koje dovode u sumnju Milićev opozicioni angažman. Iz Mandićeve i Medojevićeve partije na Milićev račun redovno stižu optužbe da priprema teren da SNP uđe u vlast sa DPS-om i da je suviše mek u kritici vlasti.

Kako je “Vijestima” saopšteno iz dijela opozicije, Milić u očima Njemaca nije prepoznat kao beskompromisan borac protiv kriminala i korupcije, što je glavni zahtjev Njemaca.

U rukovodstvu SNP-a ne žele da komentarišu Bulatovićev potez. Sagovornik “Vijesti” iz te stranke tvrdi da prepoznaju taktiku Bulatovića, Mandića i Medojevića i da ga “čudi kratkovidost Bulatovića”. Isti izvor tvrdi da će rukovodstvo stranke na čelu sa Milićem nastaviti sa namjerom da SNP autonomno donosi političke odluke i da prvenstveno treba da nastavi da se profiliše kao građanska, a ne tvrdokorna prosrpska partija.