Helsinški komiteti zemalja regiona Srbiju vide kao faktor nestabilnosti

Bosna i Hercegovina i Crna Gora stalni su taoci namjera vlasti u Beogradu

77 pregleda0 komentar(a)
Slobodan Franović, Foto: Arhiva Vijesti
04.08.2011. 09:53h

Predsjednici Hesinških komiteta Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine su na sastanku u Mostaru ocijenili da je Srbija i "danas glavni faktor nestabilnosti u regionu".

"Političke strukture u Srbiji i danas sprovode iste ciljeve u promijenjenim okolnostima, što se direktno reflektuje na cio region, u prvom redu na Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru", rečeno je na forumu, prenosi B92.

Dodaje se da "vlasti u Beogradu danas drugim sredstvima pokušavaju postići ciljeve deklarisane u vrijeme režima Slobodana Miloševića".

Tokom susreta u Mostaru konstatovano je da ni Haški Tribunal, čiji je prvenstveni cilj trebalo da bude uspostavljanje povjerenja putem sankcija za poočinjene zločine, nije ispunio svoj zadatak
Kriza na sjeveru Kosova i složena politička situacija u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini direktne su posljedice takvog djelovanja i dokaz su da je velikosrpski projekt samo prilagođen novim okolnostima, smatraju u helsinškim komitetima četiri zemlje.

"Takva politička djelovanja predstavljaju prijetnju za sve zemlje u regionu", upozorava predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko.

Bosna i Hercegovina i Crna Gora stalni su taoci takvih namjera vlasti u Beogradu, bez čije prećutne podrške, kako je rečeno, ni destruktivne snage u BiH ne bi mogle tako dugo da vode politiku razgradnje državnih institucija i blokade neophodnih političkih procesa.

Predsjednik Helsinškog komiteta u Hrvatskoj Ivan Zvonimir Čičak vjeruje da je za nastavak politike Miloševićevog režima odgovorna i međunarodna zajednica, koja nema strategiju niti konzistentnu politiku prema regionu Balkana.

Predsjednik Helsinškog komiteta Crne Gore Slobodan Franović navodi da je "pod uticajem destruktivnih političkih djelovanja iz Srbije i Crna Gora, koja se ni pet godina nakon sticanja nezavisnosti nije uspjela otrgnuti iz ruku političkih centara iz Beograda".

Tokom susreta u Mostaru konstatovano je da ni Haški Tribunal, čiji je prvenstveni cilj trebalo da bude uspostavljanje povjerenja putem sankcija za poočinjene zločine, nije ispunio svoj zadatak.

Dokaz za to je i činjenica da se u većini balkanskih regija, uprkos svim procesima, optuženi i osuđeni zločinci i dalje veličaju kao nacionalni heroji.