U Hagu izdat nalog za hapšenje Gadafija

"Zločini se nastavljaju u Libiji. Gadafi mora da bude uhapšen kako bi se zaustavili zločini i zaštitili civili u Libiji", navodi se u saopštenju Morena-Okampa

87 pregleda0 komentar(a)
Gadafi, Foto: Heraldsun.com.au
27.06.2011. 12:27h

Sudije Međunarodnog krivičnog suda naredile su hapšenje libijskog vođe Moamera Gadafija, njegovog sina Seifa al Islama i šefa obavještajne službe Abdulaha al Sanusija zbog optužbi za zločine protiv čovječnosti. Sudije su saopštile da je Gadafi tražen zbog organizovanja ubijanja, povrijeđivanja, hapšenja i utamničenja više stotina civila tokom prvih 12 dana ustanka za njegovo svrgavanje, kao i za pokušaj prikrivanja zločina. Tužilac Luis Moreno-Okampo optužio je Gadafija i njegove snage za pucanje na demonstrante, granatiranje pogrebnih povorki i korišćenje snajpera za ubijanje ljudi koji su napuštali džamije tokom prvih dana obračuna sa pobunjenicima.

Savjet bezbjednosti UN je 26. februara naredio ICC-u da istraži zločine u Libiji
Tužioci sada smatraju da su ti rani napadi samo početak zločina koje su počinile snage lojalne Gadafiju. "Zločini se nastavljaju u Libiji. Gadafi mora da bude uhapšen kako bi se zaustavili zločini i zaštitili civili u Libiji", navodi se u saopštenju Morena-Okampa. Savjet bezbjednosti UN je 26. februara naredio ICC-u da istraži zločine u Libiji, a Moreno-Okampo je nekoliko dana kasnije otvorio zvaničnu istragu.

On je 16. maja tražio hapšenje Gadafija, njegovog sina i Al Sanusija.

Otežavaju pregovore o okončanju sukoba

Izdavanje naloga za hapšenje, smatra agencija Asošijeted pres, moglo bi da oteža napore da se pregovorima okončaju sukobi u Libiji koji traju više od četiri mjeseca.

U do sada jedinom slučaju protiv nekog šefa države, ICC je dva puta izdao međunarodni nalog za hapšenje predsjednika Sudana
ICC, međutim ne raspolaže policijskim snagama i do sada se susretao sa brojnim teškoćama u privođenju osumnjičenih, dodaje AP. Najveća vjerovatnoća za privođenje Gadafija je, prema ocijeni agencije AP, ako libijski pobunjenici uz pomoć NATO-a preuzmu kontrolu nad Libijom, uspiju da ga uhapse i pristanu da ga izruče. U do sada jedinom slučaju protiv nekog šefa države, ICC je dva puta izdao međunarodni nalog za hapšenje predsjednika Sudana Omara al Bassira po optužbama za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine u Darfuru, ali je i dalje na slobodi. Bašir je više puta putovao u prijateljske zemlje i nije bio uhapšen.

Jake eksplozije u blizini Gadafijeve rezidencije

Dvije jake eksplozije dogodile su se u blizini rezidencije libijskog lidera Moamera Gadafija u Tripoliju, prenose agencije.

Iznad Gadafijevog kompleksa Bab al Azizija, gdje pristalice režima svakodnevno drže okupljanja u znak podrške svom vođi, nadvijao se gust dim
Iznad Gadafijevog kompleksa Bab al Azizija, gdje pristalice režima svakodnevno drže okupljanja u znak podrške svom vođi, nadvijao se gust dim. Pretpostavlja se da se Gadafi nije bio u tom kompleksu u trenutku eksplozija. Eksplozije su se čule i u hotelu u kojem odsijedaju strani novinari u prijestonici Libije. Viđeni su avioni NATO, a za sada se ne zna šta je pogođeno, niti da li ima žrtava.