Iz RTV Atlas demantuju da u toj kući vlada mobing nad zaposlenima

Prema Kodeksu pravila poslovnog ponašanja zaposlenih u RTV Atlas, ženama je određeno da nose garderobu koja odaje utisak poslovnosti.

82 pregleda0 komentar(a)
atlas tv, Foto: Facebook
01.06.2011. 20:02h

Portparol Radio-televizije Atlas Sanja Ilić, koja je podnijela tužbu protiv te medijske kuće zbog mobinga, u ovoj kalendarskoj godini, dvije trećine vremena odsustvovala je sa posla, zbog narušenog zdravstvenog stanja, kao i po osnovu korištenja prava na godišnji odmor.

To je "Vijestima" saopšteno iz pravne službe RTV Atlas, kao i da je Ilić u toku prethodne godine, "provela na radu ukupno pet mjeseci, bez vidljivog kontinuiteta".

Ilić je sudskim putem tražila obeštećenje od 20.000 eura tvrdeći da je bila primorana da se oblači suprotno svom pristojnom kodeksu oblačenja i da je nad njom vršen mobing od povratka s odmora tokom ljeta 2009.

Tvrdi i da joj je onemogućeno pravo na rad. Prethodno su RTV Atlas tužile tri voditeljke ukinute emisije "Glamur Noar" tražeći obeštećenje od ukupno 75.000 eura.

“Nije dozvoljeno nošenje prozirne odjeće, nošenje majica na bretele, krathih majica koje otkrivaju stomak, dubokih i nepristojnih dekoltea, nošenje šortseva, nošenje papuča sa otvorenim prstima"
"U više navrata i u tim rijetkim i sporadičnim terminima u kojima se Sonja Ilić pojavljivala na radnom mjestu, bivalo joj je saopštavano da kada reguliše svoje zdravstveno stanje, odnosno kada ozdravi i kada bi svoje radne obaveze mogla da ispunjava donekle kontinuirano, da se obrati pravnoj i kadrovskoj službi radi dodjeljivanja budućih radnih zadataka. Isto je učinjeno i posljednjim dopisom upućenim imenovanoj dana 26. maj 2011. godine kada joj je saopšteno da se po povratku sa bolovanja koji je najavila za 30. jun 2011. obrati pravnoj i kadrovskoj službi, istim povodom", saopšteno je iz pravne službe "Vijestima".

"Vijestima" je dat na na uvid Kodeks pravila poslovnog ponašanja zaposlenih u RTV Atlas za koji navode da je donijet 2009.

U dokumentu su data pravila odijevanja za muškarce, žene i univerzalna pravila, komunikacija među zaposlenima, zatim komunikacija sa strankama, da su informacije o poslovanju kuće povjerljive i mogu ih dati osobe zadužene za to kao i pravila o radnom vremenu i odsustvovanju s posla.

U dokumentu se navodi kako "uredan izgled i odjeća pozitivno utiču na cjelokupnu sliku o firmi".

Muškarci ne mogu da dolaze na posao u bermudama, papučama, šortsevima i preporučuju im se nošenje sakoa i pantalona, majica i košulja umjerenih modela i dezena.
"To je pravilo jednako važno za sve - za zaposlene koji se svakodnevno srijeću sa poslovnim partnerima, kao i za one koji nose radnu odjeću. Pažnja koju posvećujemo svom izgledu pokazuje naš stav i prema firmi i prema poslu koji obavljamo", navodi se kako su zaposleni u RTV Atlas dužni da se pridržavaju propisanih pravila kada su u pitanju odjevanje i izgled na radnom mjestu jer je to važan dio imidža firme kao i da bi stil oblačenja trebalo da odaje utisak poslovnosti i urednosti.

Predviđene su sankcije u vidu usmene opomene za prvi takav prekršaj, pisane opomene za drugi i kao posljednja mjera, kazna od 10 odsto od plate.

Prema istom dokumentu, da ne bi snosile sankcije, ženama je određeno da nose garderobu koja odaje utisak poslovnosti.

“Nije dozvoljeno nošenje prozirne odjeće, nošenje majica na bretele, krathih majica koje otkrivaju stomak, dubokih i nepristojnih dekoltea, nošenje šortseva, nošenje papuča sa otvorenim prstima. A preporučuje se nošenje sakoa i pantalona, suknji ili odgovarajuće majice i košulje umjerenih modela i dezena, kao i da bi obuća trebalo da prati takav stil odijevanja.

Zatim se taksativno navodi da muškarci ne mogu da dolaze na posao u bermudama, papučama, šortsevima i preporučuju im se nošenje sakoa i pantalona, majica i košulja umjerenih modela i dezena.