Opet pucaju na novinare: "Bez granice između mafije i države", EU žmuri

Veći dio kritičke javnosti u Crnoj Gori potpuno je izgubio povjerenje u političku volju da se stane na put nekažnjivosti napada na ljude iz kritički orijentisanih medija

75 pregleda14 komentar(a)
Olivera Lakić, Foto: Luka Zeković
09.05.2018. 14:30h

Novinarku podgoričkih "Vijesti" Oliveru Lakić sinoć je nepoznati muškarac ranio u desnu potkoljenicu pucajući iz vatrenog oružja. Žrtvu je napadač sačekao na ulazu u zgradu u kojoj živi. Lakićeva je van životne opasnosti.

Osnivač i suvlasnik "Vijesti" Željko Ivanović za Dojče vele (DW) kaže: "Ovo je 25. fizički napad na novinare "Vijesti" i na našu imovinu, nakon 25. izjave šefa režima Đukanovića protiv 'Vijesti', kojom je nacrtao metu na naše čelo i otvorio novu sezonu lova na naše novinare i urednike. Sve dok je Đukanović gospodar i car, "Vijesti" će kao najkredibilniji medij, ne samo u Crnoj Gori, već i u regionu, trpjeti teror jer će sve kriminalne grupe o kojima mi pišemo i koje organizuje ovakve napade, biti zaštićene i nedodirljive."

Ovo nije prvi napad na Oliveru Lakić. Prije šest godina na nju je na istom mjestu nasrnuo muškarac koji je potom pronađen i osuđen. Prijetnje, međutim, nisu prestale, pa se postavlja pitanje nije li tada uhvaćen samo običan pješak u mafijaškoj strukturi. Olivera Lakić je dvije godine i sedam mjeseci živjela pod policijskom zaštitom. Neko vrijeme se nije više bavila novinarstvom, ali se, iako traumatizovana, vratila svojoj profesiji.

"Bez granice između mafije i države"

Da život pod policijskom zaštitom nije ni blizu normalnoj svakodnevnici zna vrlo dobro beranski novinar Tufik Softić. U dvorište njegove porodične kuće 2013. godine bacili su bombu, a nekoliko godina prije toga brutalno su ga pretukli na kućnom pragu. Njegov slučaj se navodi i u ovogodišnjem izvještaju "Reportera bez granica", na čijoj listi je Crna Gora godinama katastrofalnom plasirana – ove godine na 103. mjestu.

Tufik Softić, koji takođe godinama živi pod policijskom zaštitom dok njegovi napadači slobodno šetaju gradom, saznao je da je njegova koleginica napadnuta upravo na putu za Makedoniju, gdje će na skupu OEBS-a govoriti o ugroženosti nezavisnih novinara i sistemu nekažnjivosti u Crnoj Gori. Za DW on kaže: "U Crnoj Gori je do sada bilo na desetine napada na novinare, a nije rasvijetljen nijedan. Posebno ne oni koji imaju političku i kriminalnu pozadinu. U Crnoj Gori su mafija i država srasli i tu se više ne zna granica. A političari izjavama uperenim protiv kritički nastrojenih novinara i medija, kao što je posljednja Milova izjava da su 'Vijesti' fašistički medij, podstiču kriminalce da nekažnjeno ponavljaju napade. Kako se Olivera ili ja možemo poslije svega osjećati slobodno i bezbjedno u ovoj zemlji?"

EU žmuri na jedno oko

Poslije napada na Oliveru Lakić započelo je ritualno zaklinjanje policije i vlasti da će učiniti sve da pronađu počinioce. Veći dio kritičke javnosti u Crnoj Gori potpuno je izgubio povjerenje u političku volju da se stane na put nekažnjivosti napada na ljude iz kritički orijentisanih medija. Evropska unija je praksom žmurenja na jedno oko zbog Đukanovićevog prozapadnog kursa u očima mnogih nezavisnih novinara – saučesnik.

Željko Ivanović ne krije svoju ogorčenost: "Sada neka gospođa Mogerini dočeka Đukanovića u Briselu, neka ga jako zagrli i mnogo pohvali za njegove evropske vrijednosti i stremljenja, i za progres koji je Montenegro postigao u EU-integracijama. Dakle, sve dok briselski šefovi budu svodili svoje reakcije i djelovanje na izjave saučešća medijima i izražavanje nade da će 'nadležni organi pronaći napadače i nalagodavce', nezavisni mediji i novinari će biti glineni golubovi i legitimne mete."