Liz Tras: Britanija će prebroditi oluju

Naglasila je da će njena vlada "preobraziti Veliku Britaniju u aspiriranu naciju s dobro plaćenim poslovima, sigurnim ulicama, gdje svako svuda ima prilike koje zaslužuje"

10991 pregleda8 komentar(a)
Foto: Reuters

"Upravo sam prihvatila ljubazni poziv Njenog Veličanstva da formiram novu vladu", uvodne su riječi novoizabrane britanske premijerke Liz Tras u obraćanju medijima ispred Downing Streeta broj 10 u Londonu, inače sjedišta čelnika britanske vlade.

"Boris Džonson (dojučerašnji britanski premijer) je isporučio Brexit, vakcinu protiv Kovid-a 19 i suprotstavio se ruskoj agresiji. Istorija će ga pamtiti kao vrlo značajnog premijera. Čast mi je preuzeti ovu odgovornost u važnom trenutku za našu zemlju", kazala je.

Liz Tras je istakla da je ono što Veliku Britaniju čini velikom jeste temeljno vjerovanje u slobodu, poduzetništvo i poštenu igru.

"Britanska javnost uvijek je iznova pokazivala hrabrost i odlučnost i sada se suočavamo s globalnim vjetrovima izazvanim ratom u Ukrajini i Kovidom 19", dodala je.

Poručila je da je sad vrijeme za rješavanje stvari koja sputavaju Veliku Britaniju.

Obećala je više ulaganja u izgradnju puteva i ostale investicije.

Naglasila je da će njena vlada "preobraziti Veliku Britaniju u aspiriranu naciju s dobro plaćenim poslovima, sigurnim ulicama, gdje svako svuda ima prilike koje zaslužuje".

foto: Reuters

Kao što je ponavljala tokom izborne trke za šefa Konzervativne stranke, kazala je da ima "hrabar plan" za rast privrede kroz smanjenje poreza i druge reforme.

Dodala je da se planira baviti energetskom krizom koju je, kako tvrdi, izazvao ruski predsjednik Vladimir Putin.

Premijerka je rekla i da će se pobrinuti da ljudi mogu dobiti termine kod ljekara i ostale usluge državne Nacionalne zdravstvene službe (NHS).

"Postavićemo naše zdravstvene usluge na čvrste temelje", istakla je.

Poručila je i da "britansko društvo zajedno može prebroditi oluju i obnoviti našu ekonomiju kako bismo postali moderna, brilijantna Britanija, kakva znam da možemo biti".

Nakon poziva kraljice Elizabete II da formira vladu, Liz Tras je postala nova britanska premijerka.

Ona će se sada suočiti sa brojnim izazovima u Velikoj Britaniji koji uključuju prijeteću recesiju i energetsku krizu koja prijeti budućnosti milionima domaćinstava i firmama.

foto: Reuters

Tras je četvrti konzervativni premijer u šest godina. Ona je na ovoj poziciji naslijedila Borisa Džonsona, koji je bio prisiljen dati ostavku nakon tri godine na vlasti zbog sve većeg političkog pritiska koji je doveo do masovnih ostavki njegovih ministara.

U posljednjem obraćanju ispred premijerske rezidencije, Džonson je rekao kako će Velika Britanija iz ekonomske krize izaći jača.

"Ovo je teško vrijeme za ekonomiju", rekao je.

"Ovo je teško vrijeme za porodice širom zemlje. Možemo i hoćemo ga prebroditi, na drugu stranu ćemo izaći jači", rekao je Džonson.

Takođe je obećao podršku za Liz Tras i rekao da je on poput "rakete nosača" koja je "ispunila svoju funkciju".

Tras sada čeka formiranje kabineta, a jedna od prvih stvari za koje će se nadati da će potpisati sa budućim ministrima su njeni planovi za pomoć ljudima sa rastućim računima za struju.

Njen plan da podstakne ekonomiju smanjenjem poreza uz osiguravanje desetine milijardi funti za ograničenje troškova energije već je ozbiljno uzdrmao finansijska tržišta, natjeravši ulagače da odbace funtu i državne obveznice.

foto: Reuters

Tras je proglašena za liderku Konzervativne stranke, samim tim i za novog premijera, nakon što je osvojila 57 odsto glasova članova stranke. Njen suparnik u trci bio je bivši ministar financija Rishi Sunak.

Do sada je bila ministarka vanjskih poslova, gdje je značajan dio njenog posla bio vođenje planova za nadjačavanje dijela Protokola o Sjevernoj Irskoj, dijela sporazuma o Brexitu dogovorenog s EU i odgovor na rat u Ukrajini. Treća je premijerka u istoriji Velike Britanije.

Zvanično je postala premijerka nakon posjete kraljici u Balmoral dvorcu u Škotskoj, nakon što je Džonson na istom mjestu predao svoju ostavku.

Tradicionalno, kraljica prima novog premijera u Buckinghamsku palatu, no zbog zabrinutosti za njeno kretanje došlo je do promjene.

Ovo je četrnaesti put da je kraljica Elizabeta II prošla kroz proces potvrđivanja novog premijera. Kada je stupila na prijestolje, Winston Churchill je već bio premijer. Kraljica Viktorija je bila na prijestolju kada je zadnji put imenovan premijer u Balmoralu 1885. godine.