Đurišić: Zakoni koče sve javne nabavke, pa i ogreva za školu

"Ugovor je krajem prošle godine zaključen na period od godinu, a Ministarstvo prosvjete se već poslije tri mjeseca obratilo Upravi da je potrebno aneksirati ugovor zbog utrošenih količina i sredstava", saopštio je Đurišić

13751 pregleda25 komentar(a)
Đurišić, Foto: Privatna arhiva

Ministarstvo prosvjete loše je planiralo svoje potrebe na godišnjem nivou kad su u pitanju energenti. To je saopštio direktor Uprave za katastar i državnu imovinu Koča Đurišić.

Prema njegovim riječima, glavni problem javnih nabavki, pored lošeg planiranja sredstava od strane državnih organa, nedovoljnih sredstava iz budžeta i neažurnog dostavljanja potreba državnih organa Upravi, jeste neefikasna zakonska regulativa koja uređuje ovu oblast.

"Uprava za katastar i državnu imovinu, uprkos lošim zakonskim rješenjima, odgovorno i posvećeno radi na poslovima iz svoje nadležnosti u prilog čemu govore i do sad postignuti rezultati, a sve u skladu sa osnovnim načelima Zakona o javnim nabavkama kao što su transparentnost, ravnopravnost i sloboda, zabrana", kazao je Đurišić.

Podsjetio je da je krajem 2021. godine Uprava sprovela postupak javne nabavke energenata za potrebe državnih organa, među kojima je i Ministarstvo prosvjete, i ugovor za predmetnu nabavku je zaključen dana 3. decembra te godine.

"Ugovor je zaključen na period od godinu, a Ministarstvo prosvjete se već poslije tri mjeseca obratilo Upravi da je potrebno aneksirati ugovor zbog utrošenih količina i sredstava po predmetnom ugovoru. Iz navedenog proizilazi da je Ministarstvo prosvjete loše planiralo svoje potrebe na godišnjem nivou, tj. da je Ministarstvo finansija obezbijedilo nedovoljna sredstva za period od godinu dana. Uprava za katastar i državnu imovinu je pokrenula postupak nabavke poštujući sve procedure i rokove u skladu sa Zakonom, a na osnovu sredstava obezbijeđenih u budžetu i nije dužna da se stara o tome da li neka institucija ima dovoljno sredstava (već je to obaveza svake institucije pojedinačno u komunikaciji sa Ministarstvom finansija), dok je nadležnost uprave da transparentno i zakonito sprovede postupak u najkraćem mogućem roku", poručio je Đurišić.

Ističe da su otežavajuće okolnosti ove godine, sa kojima se Uprava susrela prilikom sprovođenja centralizovanih javnih nabavki, bile i tehnički rebalans budžeta zbog kojeg su određene institucije razdvojene, čime su i sredstva istih razdvojena, a nakon toga uslijedio je i rebalans budžeta kojim su opredijeljena sredstva promijenjena.

"Što nas je dovelo u situaciju da nanovo moramo prikupiti podatke od svih institucija i uraditi izmjene plana javnih nabavki koje su iziskivale određene rokove. Dodatno otežavajuća okolnost je bio sajber napad koji je paralisao portal javnih nabavki CEJN na kojem se jedino po zakonu mogu objavljivati tenderi, koji je proradio tek nakon gotovo dva mjeseca, kao i paralisanje službenih mejlova koji još uvijek nisu u funkciji", naglasio je Đurišić.

Prema njegovim riječima, kako bi prevazišli sve probleme koji su se javili u prethodnom periodu i u najkraćem roku sproveli postupak za nabavku energenata, u dogovoru sa Ministarstvom finansija, Uprava je inicirala da Vlada donese zaključak za sprovođenje hitnog pregovaračkog postupka.

"Ovaj postupak je u završnoj fazi, a Uprava je preduzela sve neophodne korake u skladu sa zakonom i završila svoj dio posla. U ovom trenutku sve zavisi isključivo od ponuđača koji još uvijek nije dostavio obaveznu dokumentaciju potrebnu za zaključenje ugovora, iako je otvaranje ponuda završeno prije 11 dana", rekao je Đurišić.

Naveo je i da se glavni problemi centralizovanih javnih nabavki, između ostalog, ogledaju u nekoliko činjenica: loše planiranje sredstava od strane državnih organa za čije potrebe se raspisuju tenderi, nedovoljno obezbijeđena sredstva u budžetu za nabavku određenih roba i usluga, neažurno dostavljanje potreba od strane državnih organa Upravi.

"Poseban akcenat moramo staviti na neefikasnu zakonsku regulativu koja uređuje ovu oblast", zaključio je Đurišić.