"Naše sunce": Edukovati nastavni kadar da pomogne djeci sa posebnim potrebama

NVO Naše sunce, kako kažu, posljednjih dana pristižu pritužbe na diskriminaciju djece sa posebnim obrazovnim potrebama

238 pregleda1 komentar(a)
Milka Šćepanović, Foto: Privatna arhiva
25.09.2017. 10:46h

Problemi djece sa posebnim potrebama sve je više u crnogorskim školama, i na perspektivi za njihov razvoj mora se što više poraditi, smatraju u NVO Naše sunce. Ističu da je inkluzivno obrazovanje jedino moguće rješenje problema sa kojima se suočavaju djeca sa posebnim potrebama i način da se njihov razvoj stimuliše i unapređuje.

Iz te NVO je saopšteno da im posljednjih dana pristižu pritužbe na diskriminaciju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, nepažnjom i neangažovanošću pojedinih prosvjetnih radnika kako bi ostala djeca prihvatila druga ili drugaricu sa smetnjama u razvoju.

"Umjesto pomoći i humanosti, djeca u crnogorskim školama - školski drugovi pokazuju okrutnost te, iako djeca sa smetnjama u razvoju imaju tehničku podršku u crnogorsmim školama, bivaju izloženi stalnom maltretiranju i diskriminisanju od svojih vršnjaka. Moramo istaći da odnos učitelj-đak, profesor-đak, mora da se podigne na viši nivo, da svojim radom i trudom potpomognu kako bi i ostala djeca prihvatila da u svojoj okolini imaju druga sa "drugačijim-posebnim" potrebama. Koliko možemo da primijetimo, da edukacija profesora i učitelja, da bi sve izgledalo drugačije, nije podignuta na maksimum te stoga roditelji a i sama djeca su prinuđena da trpe posljedice tog", ističe direktorica NVO Naše sunce Milka Šćepanović.

"Napominjemo da oštro osuđujemo svaki vid diskriminacije i od strane roditelja te djece, neupućenost školskih uprava i (ne)nadzor zaposlenih u školskim upravama nad svojim kadrom i time, nažalost, zaključujemo da djeca sa posebnim potrebama nemaju dovoljnu podršku od strane prosvjetnog kadra, a na čemu se hitno mora poraditi. Apelujemo da se pod hitno preduzmu koraci ka unapređenju odnosa i rada prosvjetnih radnika i njihovoj edukaciji kako podstaći djecu da prihvate "različitost" u vršnjačkoj grupi", ističe Šćepanovićeva.