MUNDIJAL Čudo se nije dogodilo: Francuska preko hrabrog Maroka do novog finala

Kolo-Muani daje gol za 2:0, Foto: Reuters
14.12.2022. 22:13h
21:55h

Čudo se nije dogodilo - Francuska je u finalu.

Francuzi će u nedjelju braniti titulu iz Rusije, nakon što su pobijedili hrabri Maroko sa 2:0.

Teo Ernandes je u petom minutu postigao najbrži gol u polufinalu Mundijala još od 1958. godine kada je Brazilac Vava pogodio gol Francuske, da bi Randal Kolo-Muani desetak minuta prije kraja, iz prvog kontakta sa loptom, ugasio nade Marokanaca.

Možda je fudbalski svijet bio na strani autsajdera, ali je u nedjelju dobio blokbaster za istoriju, meč Francuske i Argentine.

Izmjena: 22:12h
21:49h

Velika šansa za Maroko, lopta jednostavno nije htjela u gol, Kunde je na gol liniji zaustavio Hamdalaha,.

21:37h

79. minut - gotovo je, 2:0. Kilijan Mbape je serijom driblinga stvorio poziciju za šut, izblokiran je, ali je na pravom mjestu bio Randal Kolo-Muani - minut ranije je ušao u igru, umjesto Dembelea, i odlučio meč.

Gol pogledajte ovdje.

21:37h

Dembele je van igre, Kolo-Muani je na terenu.

21:27h

Francuska je stvorila prvu šansu u nastavku za 2:0 - udarac Mbapea je izblokiran.

21:24h

Mijenja i Regragi - izlaze Bufal i En-Nesiri, u igri su Abuklal i Hamdalah.

21:24h

Izašao je Olivije Žiru, u igri je Markus Tiram, sin svjetskog šampiona iz 1998. Lilijana Tirama.

21:12h

Uzbuđenja pred golom Francuske. Nekoliko odličnih napada po stranama preko Bufala, pa rezerviste Atije-Alaha (zamijenio je Mazrauija), ali je odbrana Francuske preživjela.

21:10h

Žestok start Amrabata nad Mbapeom, sudija Ramos nije sudio faul (bio je van šesnaesterca), ali je francuski as povrijeđen... Greška meksičkog arbitra.

21:08h

Počelo je drugo poluvrijeme.

20:48h

Kraj poluvremena. Francuska vodi 1:0, golom Tea Ernandesa.

Nakon prvog gola koji je su primili od protivničkog igrača, Marokanci su se prvi put našli u situaciji da gube tokom cijelog Mundijala. I nisu loše reagovali, ali klasa su "trikolori".

Žiru je uzdrmao stativu, zatim su on i Mbape imali sjajne situacije za 2:0, da bi u finišu poluvremena Maroko umalo iznenadio.

El Jamik je makazicama zahvatio loptu sa 13-14 metara i poslao je u stativu.

Maroko je na zagrijavanju ostao bez jednog standardnog štopera Aguerda, a tokom meča i bez Saisa.

20:44h

45. minut - iznenada Maroko je mogao do 1:1. El Jamik je makazicama zahvatio loptu i pogodio stativu.

Šansu pogledajte ovdje.

20:35h

36. minut - sijevnula je akcija Francuske. Čuameni je lansirao vihornog Mpabea, koji nije dobro zahvatio loptu iz punog trka, Žiru je vrebao šansu i promašio.

20:30h

Pokušavaju Marokanci da brzo dođu u opasnu zonu, imaju i neka interesantna rješenja, ali francuski igrači se munjevito vraćaju u defanzivni blok. Odlično su fizički spremni "trikolori".

20:20h

Kakav peh za Maroko, ne može da nastavi štoper Sais. Regragi bez dva centralna defanzivca, na zagrijavanju je otpao Aguerd.

Marokanci su promijenili formaciju sa četiri igrača u posljednjoj liniji (4-5-1), jer je Saisa zamijenio vezista Amalah.

20:17h

Umalo 2:0. Loša reakcija Saisa, koji je slabo procijenio putanju lopte, a Olivije Žiru spremno reagovao i silovito tukao - u stativu.

Situaciju pogledajte ovdje.

20:16h

Još jedan potencijalno opasan napad Maroka. Dobro je povukao Bufal, izvukao se Ziješ na desnoj strani, ali je loše zahvatio loptu.

20:09h

Prijetnja Marokanaca, Unahi je šutirao sa 25 metara, Ljoris je dobro reagovao.

Šut Unahija pogledajte ovdje.

20:06h

Maroko prvi put gubi na Mundijalu, mogu li "lavovi Atlasa" da reaguju protiv moćnih rivala.

20:04h

5. minut - Francuska već vodi. Teo Ernandes je iz teške pozicije pogodio. Golu je prethodila serija blokova marokanskih defanzivaca, lopta je došla do beka Milana, koji je akrobatski reagovao.