Advokati traže obustavu izručenja Zjemijana do odluke Ustavnog suda

Advokatski tim navodi da je donijeta prvostepena odluka kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za izručenje Zjemijana - Poljskoj i Južnoj Koreji, a da je Apelacioni sud Crne Gore, kako tvrde, bez valjanog obrazloženja, u rekordno kratkom roku odbio njihovu žalbu rješenjem od 15. aprila 2025. godine

22830 pregleda2 komentar(a)
Advokati traže obustavu izručenja Zjemijana do odluke Ustavnog suda
Zjemijan, Foto: FutureNet/Twitter

Advokati Branislav i Vuk Lutovac pozvali su Ministarstvo pravde da bez odlaganja obustavi dalje radnje na izvršenju izručenja poljskog državljanina Romana Kazimiježa Zjemijana do odluke Ustavnog suda Crne Gore.

Advokatski tim navodi da je donijeta prvostepena odluka kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za izručenje Zjemijana - Poljskoj i Južnoj Koreji, a da je Apelacioni sud Crne Gore, kako tvrde, bez valjanog obrazloženja, u rekordno kratkom roku odbio njihovu žalbu rješenjem od 15. aprila 2025. godine.

"Iako se radi o predmetu obimne pravne složenosti sa preko 300 stranica spisa", navode advokati u dopisu "Vijestima".

Narednog dana, 16. aprila 2025. godine, Ministarstvo pravde je donijelo odluku o dozvoljenju izručenja Zjemijana matičnoj zemlji - Poljskoj, a advokati navode da oni prethodno nijesu bi bili obaviješteni o odluci Apelacionog suda, niti im je rješenje bilo dostavljeno.

"Još skandaloznije, o ovoj izuzetno važnoj odluci saznali smo ne od suda, niti od Ministarstva, već od zaposlenih u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, čime su na grubo način prekršeni procesni standardi i pravo na odbranu. Tek nakon što su branioci lično otišli u Viši sud i Ministarstvo pravde, uručene su im odluke Apelacionog suda i Ministarstva pravde", navodi advokatski tim.

Branislav i Vuk Lutovac su protiv rješenja Apelacionog suda odmah podnijeli ustavnu žalbu sa zahtjevom za odlaganje izvršenja, te o tome obavijestili Ministarstvo pravde kako bi zastali u postupku izručenja.

Advokati tvrde, da uprkos tome, Ministarstvo pravde je ostalo pri stavu da će nastaviti s izvršenjem izručenja Zjemijana Poljskoj.

"Ignorišući činjenicu da je postupak pred Ustavnim sudom u toku i da bi eventualna odluka tog suda bila obesmišljena ako do izručenja dođe prije njenog donošenja. Smatramo da se ovakvim postupanjem grubo krše osnovna ljudska prava Zjemiana, uključujući pravo na djelotvoran pravni lijek i pravično suđenje, te da bi se njegovim hitnim izručenjem Republici Poljskoj, bez odluke Ustavnog suda, nanijela nepopravljiva šteta", navode advokati.

Oni su naglasili da je Ministarstvo pravde u identičnoj pravnoj situaciji – u slučaju Južnokorejca Do Kvona, odlučilo da sačeka odluku Ustavnog suda.

"Što dodatno potvrđuje da se ovdje primjenjuju dvostruki standardi", navode Lutovci.

Polovinom oktobra prošle godine, Ministarstvo pravde nakon što je obaviješteno od Ustavnog suda da punomoćnici u predmetu oko "kralja kriptovaluta" Do Kvona podnijeli ustavnu žalbu protiv presude Vrhovnog suda, privremeno obustavili sprovođenje administrativnog postupka oko izručenja, sve do donošenja odluke po ustavnoj žalbi.

Advokatski tim pozvao je nadležne institucije da postupaju u skladu sa principima pravne države, te da pokažu stvarnu posvećenost zaštiti ljudskih prava – naročito imajući u vidu da je Crna Gora država koja teži članstvu u Evropskoj uniji, gdje su poštovanje vladavine prava i ljudska prava temeljne vrijednosti.

Poljak Roman Zjemijan jedan je od osnivača i vlasnika fonda "FutureNet", koju su tužilaštva Poljske i Južne Koreje okarakterisali kao klasičnu "Poncijevu šemu" te da je kompanija služila za krivična djela prevare, pranja novca i krađe...

Zjemijan se sumnjiči za krivična djela iz oblasti ekonomskog kriminala, težak oblik prevare u većem obimu, pranje novca, krađa i povreda zakona.

Poljak je uhapšen polovinom septembra prošle godine u Master kvartu u Podgorici, gdje se skrivao pod lažnim identitetom, a od tada se nalazi u ekstradicionom pritvoru u Spužu.

"Službenici Grupe za visokotehnološki kriminal i Regionalnog centra bezbjednosti 'Centar' su tokom pretresa pronašli i oduzeli tehničke uređaje i predmete za koje se sumnja da proističu iz krivičnog djela i koji su privremeno oduzeti do okončanja ekstradicionog postupka“, pisalo je tada u saopštenju Uprave policije.

Državljanin Poljske, kako mediji navode, navodno je jedna od najtraženijih osoba za kojima je raspisana međunarodna Interpolova potjernica, a zbog djela za koje je optužen u Seulu bi mogao dobiti doživotnu robiju.

Fond "FutureNet" se bavio trgovinom kriptovalutama, a Poljak okrivljen je da je sa partnerom S.M. oštetio veći broj osoba iz Poljske i Južne Koreje, nanijevši štetu od oko 21 milion američkih dolara.

Njegov partner S.M. je uhapšen u Grčkoj, a zatim i u Albaniji, dok je Zjemijan 2022. godine hapšen u Italiji odakle je, kako navode mediji, pobjegao iz kućnog pritvora.

Kipar je nakon hapšenja u Podgorici, Zjemijanu oduzeo pasoš, koji su on, supruga i sin dobili 2019. godine kroz kiparski program "zlatnih pasoša", a u tom dokumentu se Poljak prezivao Hortman.

Zaljubljenik u auto-trke

Roman Zjemijan, kako pišu mediji, osim poduhvata u svijetu kriptovaluta imao je i strast prema auto-trkama.

Ljubav Poljaka prema auto- moto sportu nije bio samo hobi, već je tri sezone nastupao u trkama u Evropi.

Takmičio se u "Ferrari Challenge Europe", gdje je 2020. godine zauzeo 5. mjesto 2020. godine, a naredne godine je imao za tri mjesta slabiji plasman.

U trci tokom 2022. osvojio je 2. mjesto u Asian Le Mans Series (LMS).

Biznise, kako su pisali mediji u Poljskoj, širio je u Švedskoj, Engleskoj, Brazilu, Kolumbiji, Austriji i Kipru...