Bogat program, ali bez podrške države

Bar će zahvaljujući Montenegro Future festivalu ponovo biti domaćin gejming elite od 9. do 11. maja

32679 pregleda0 komentar(a)
Bogat program, ali bez podrške države
Foto: SESCG

Bar polako, ali sigurno, izrasta u važan centar gejming industrije i to ne samo u regionalnim okvirima, već i šire. Posljednjih godina, ovaj primorski grad postao je domaćin velikog broja događaja posvećenih gejming kulturi, tehnologiji i e-sportu, čime zauzima značajno mjesto na mapi savremenih digitalnih tokova. Među tim događajima posebno se izdvaja Montenegro Future Festival, koji iz godine u godinu potvrđuje svoj status jednog od najznačajnijih regionalnih okupljanja posvećenih gejmingu, e-sportu i tehnološkim inovacijama.

Ovogodišnje izdanje Montenegro Future Festivala održaće se od 9. do 11. maja 2025. godine u Domu kulture u Baru, a već sada je jasno da će nadmašiti prethodne po broju učesnika, programu i međunarodnom značaju. Riječ je o jednom od najvećih gaming, e-sport i tech događaja u regionu, koji okuplja više od 200 učesnika iz preko 35 zemalja. Festival nije samo platforma za zabavu i takmičenja, već i ozbiljan prostor za razgovor o budućnosti industrije, od zakonodavnog okvira i edukacije, do inovacija u oblasti vještačke inteligencije i sajber bezbjednosti.

Festival organizuje Savez elektronskih sportova Crne Gore (SESCG) uz podršku Opštine Bar i TO Bar i drugih partnera, a predsjednik Filip Šoć sa ponosom ističe da će ovogodišnji MFF biti mnogo bogatiji.

“Montenegro Future Festival 2025 donosi daleko bogatiji i sadržajniji program. Biće organizovan European Gaming Summit koji je najjača evropska konferencija posvećena gamingu, e-sportu i digitalnoj budućnosti, zatim E-Adriatic Cup u više igara, NASEF i ESIC Akademije, edukativne sesije, kao i FiveG Expo zona. Tokom tri dana, publika će imati priliku da prisustvuje diskusijama, turnirima, prezentacijama VR i AR uređaja, simulatorima, kao i retro gejmingu i kvizovima. Učestvovaće više od 200 gostiju iz 40 zemalja svijeta i sa svih kontinenata”, pohvalio se i razgovoru za Vijesti Šoć.

Panel diskusije prošlogodišnjeg izdanja festivala premašile su sva očekivanja, a publika je s pažnjom pratila razgovore na raznovrsne temame, a među govornicima su bili istaknuti stručnjaci, ne samo iz svijeta gejminga, već i iz oblasti obrazovanja, tehnologije, turizma, kreativnih industrija. Tako će obećava predsjednik SESCG biti i ove godine iako priznaje nije bilo lako opravdati očekivanja publike.

“Pažljivo biramo teme i paneliste tako da nam i ove godine dolaze predstavnici ISF-a, GEF-a, Evropske e-Sports Federacije, Tencent-a, ESL FACEIT grupe, Moonton-a, Međunarodnog i Evropskog olimpijskog komiteta, kao i inkubatori poput SIMORA i PISMO. Biće obrađene teme kao što su: AI u gamingu, e-sports i obrazovanje, gejming u turizmu, zakonska regulativa, IT inovacije i još mnogo toga. Trudimo se da svake godine damo novu vrijednost i proširimo uticaj industrije”, otkriva o čemu će sve biti riječi na ovogodišnjim panelima Šoć.

Filip Šoćfoto: Nikoleta Vukčević

Jedan od ključnih potencijala koji se sve češće prepoznaju jeste i povezivanje gejming industrije s turizmom. Kako ističe sagovornik Vijesti, Crna Gora sa svojom prirodnom ljepotom, klimom i infrastrukturom može postati atraktivna destinacija za organizaciju e-sport takmičenja, bootcampova i trening kampova, kao i za razvoj IT startapova i digitalnih nomada.

“To je ključ budućnosti. Crna Gora trenutno ima samo dva mjeseca aktivne turističke sezone. Gaming i e-sport mogu donijeti događaje koji traju duže, privlače hiljade ljudi i generišu ogroman prihod za lokalne zajednice. Predstavnici ESL FACEIT grupe, Tencenta, pa i Moontona koji dolaze, organizuju događaje koji donose desetine miliona eura u lokalnu ekonomiju. Bar ima potencijal da postane regionalni tech i gaming centar, i MFF je alat u tom pravcu”, napominje Šoć.

Do sada je takmičarski segment Montenegro Future Festivala bio dominantno usmjeren ka fudbalskim simulacijama (FIFA I e-Football) koje su okupljale najbolje regionalne i međunarodne igrače. Međutim, organizatori su ove godine odlučili da naprave značajan iskorak i prošire takmičarski program, uvodeći više različitih turnira iz raznih žanrova gejminga. Na taj način festival ide u korak sa globalnim trendovima i sve raznovrsnijom publikom, te će, pored fudbalskih simulacija, biti organizovani i turniri u borilačkim igrama, pucačinama, strategijama i retro naslovima, kako bi se zadovoljio širi spektar gejmerske zajednice. Ova promjena ima za cilj da uključi više takmičara, podstakne veću interakciju među učesnicima i ponudi bogatiji sadržaj kako za gejmere, tako i za publiku koja prati turnire uživo i online.

“Imamo veliko interesovanje za EA FC 25, Tekken 8, PUBG Mobile, Clash Royale, kvizove i eFootball. Uz podršku CKB-a i Telekoma, prvoplasirani osvajaju 250€, drugo mjesto gadgete. Turniri su besplatni za prvih 32 igrača koji se prijave po naslovu, a takmičenja se održavaju 10. i 11. maja. Uz to, publika će moći da igra i retro igrice, testira VR uređaje, simulatore… Želimo da svi osjete duh festivala”, otkriva Šoć koji će sve to turniri biti dostupni na MFF-u.

I pored velikog broja aktivnosti koje SESCG kontinuirano realizuje, uključujući organizaciju evropskih prvenstava, međunarodnih turnira, festivala i edukativnih programa institucionalna podrška i ovog puta izostaje. Iako se Crna Gora na mapi e-sporta pozicionira kao potencijalno značajna tačka u regionu, sistemska pomoć i priznanje ovog sektora od strane relevantnih institucija i dalje nema.

“Svijest kod građana o značaju ovakvih događaja raste, ali kod državnih institucija ne. Ministarstva i Vlada Crne Gore nisu pokazali interes, niti se odazivaju na pozive. Zahvaljujemo se zato Opštini Bar i Turističkoj organizaciji Bar jer bez njih ovo ne bi bilo moguće kao ni bez podrške sponzora i prije svega medijskog partnera- Vijesti”, zaključuje Šoć.